Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Bylo nebylo...před dvaceti lety, I. část

čt 27. září 2007      autor: Darkknight      přečteno: 4772x      komentáře: 0

New Logo for TNG's 20th Anniversary "Make it so!". Proveďte. Je to opravdu chytlavá fráze, že ano, oblíbený rozkaz Picarda, kapitána hvězdné lodě Enterprise. Patrick Stewart ji svým sytým Shakespearovským baritonem pronesl nesčetněkrát, v průběhu sedmi úžasných sezón seriálu Star Trek TNG - k Rikerovi, Datovi, Worfovi a doktorce Crusherové, k Geordimu, Troi, Tashe, mladému Wesleymu... A přece, když Picard tato tři slůvka poprvé vypustil z ůst 28. září 1987 v premiérové epizodě Ecounter at Farpoint, bylo to když dával nudný rozkaz zaujmout "parkovací orbitu".

Samozřejmě natočení této epizody už tak nudné nebylo. Vždyť Roddenberryho updatovaná vize optimistcké budoucnosti lidstva poslala Trek na dvacetiletou misi - čítající čtyři TNG filmy a tři další seriály - kterou nikdo nepředpokládal. Podívejme se zpět na vývoj událostí, které to všechno (re)startovaly.

Koncept:
Roddenberryho první pokus udělat nový startrekový seriál přišel asi deset let před Novou generací.

Robert H. Justman, producent TOSky a koproducent TNG: Myslím, že nápad napsat nový seriál se zrodil jako důsledek náhlé exploze různých reinkarnací. Ty chytly celou skupinu lidí, kteří TOSku nikdy neviděli. Ale veškeré úsilí narazilo na poněkud hrubé podmínky. Peněžní podmínky.

Dorothy C. Fontana, scénáristka TOSky a koproducentka TNG: Napsalo se asi šest scénářů (tehdy se měl seriál jmenovat Star Trek: Phase II). No a pak přišly Star Wars. A Paramount najednou spustil: "Nemáme žádný produkt, který by dokázal to samé?" Takže seriál byl odsunut stranou a začalo se dělat na filmech.

Nápad natočit nový seriál na několik let zapadl a Paramount mezitím "spáchal" čtyři filmy s posádkou z TOSky. Teprve pak se odhodlal natočit Novou generaci.

Justman: Někdy v polovině osmdesátých let si Paramount uvědomil, že vydělává trilióny na starém seriálu a že kdyby měl nový, mohl by tuhle krávu znovu tučně podojit. Gene měl zvláštní způsob, jak dostat lidi k čemukoliv, co dělal. A věděl jsem o tom dost i tehdy, když mi zavolal a pozval mě na promítání pár filmů ohledně zvláštních efektů. To bylo v září, nebo ze začátku října 1986. Pustili jsme si film Vetřelci a já říkal: "Ježíši, Gene, to byl skvělý film! Ale viděl jsi už někdy Blade Runnera?" A Gene odpověděl: "Ne, co to je?" On neznal Blade Runnera! Tak jsem mu řekl: "Mrkni na to." A zatímco se koukal, šel jsem do práce.

Fontana: Na podzim 1986 mi zavolal Gene a řekl mi: "Chtěl bych rozjet nový startrekový seriál." Načrtnul mi, že by ho chtěl umístit do doby někdy po TOSce. Noví herci, nové postavy. Přizval mě, Boba Justmana, Davida Gerrolda a Eddie Milkise, aby vymysleli, co se dá. Společně jsme vyplodili tuny poznámek.

Roddenberry také přesvědčil mladého Ricka Bermana, aby opustil post "dohlížitele" nového Treku a přidal se k produkčnímu týmu na plný úvazek jako producent.

Rick Berman: Byly tři důvody, proč to nedělat. Za prvé, bylo to pokračování, a ty v televizi nikdy nebyly úspěšné. Za druhé, bylo to sci-fi a osmdesátá léta a sci-fi nešla vůbec dohromady. A za třetí, mělo to být vysíláno celoplošně, nejen jednou televizní společností. Ale má touha dostat se mezi producenty byla dost silná na to, abych souhlasil.

A co vás čeká zítra?
"Byl jsem proti tomu, aby Troi měla tři ňadra. Říkal jsem, že ženy mají dost problémů se dvěma."

Zdroj: startrek.com
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: čt 27. září 2007
přečteno: 4772x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG