Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek TNG #7 Masky - John Vornholt

pá 5. října 2007      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 5000x      komentáře: 2

knížka Masky Ačkoli vycházejí nové knížky a trekkies si stále přejí jiné, mají ještě knihkupci na pultech mnohé krásné tituly. Jeden z nich jsem objevila i ve své knihovně - Masky od Johna Vornholta jsou sedmým kusem v řadě Star Trek Nová generace. Sama knížka si masku nasadila. Ona totiž není sedmá ani z řady, ani z devíti...

Na Picardově palubě žije poslední dobou také velvyslanec Fenton Lewis. Tento "zálesák" opírá svoji reputaci o úspěchy předků - zakladatelů, kolonistů a diplomatů. Na cizích planetách si vykračuje jako zkušený lovec krokodýlů ve svých lovištích. Mise, na kterou ho Enterprise veze, je pro něj důležitá, dlouho očekávaná příležitost. A jak Jean-Luc poznává, je to i mise poslední. Tenhle "federál" má zářez v rejstříku trestů nejen u Ferengů.

Navázání kontaktu s novou planetou jménem Lorca není jednoduchá záležitost. Ale tentokrát se ke kulturním odlišnostem přidává i nevyzpytatelný velvyslanec. Autor si s postavou Fentona Lewise vyhrál. Čtenář ale musí počítat s tím, že za dalším stromem se vám tahle postava ztratí, nehledě na to, co chvilku před tím prohlásila či udělala. A nebo právě proto? Špatné svědomí, jak se zdá, může dovést rozumnou etickou bytost k nepředloženostem. K potřebě uchopit poslední šanci bez ohledu na to, že ta šance, loď plující k novým břehům, se potápí. Anebo rovnou patří někomu jinému.

Na planetu je transportován výsadek, tentokrát i s tvrdohlavým kapitánem. Díky prostředí přichází o veškerou technologii, včetně komunikace. Rozhodnou se alespoň pokusit splnit misi - najít nositele masky Moudrosti, královské masky. Jejím posledním majitelem by měl být Všemocný Zabiják.

Díky komunikačnímu vakuu se na planetu vydává zastupující kapitán William Riker a jeho výsadek. Musí najít svého velitele i další důstojníky z prvního výsadku. Do křesla na můstku se tak usazuje Geordi La Forge. S tím souvisí zastírací manévr praporčíka Crushera - nechte se překvapit originálním přístupem mladých.

Vornholt napsal silný příběh, týkající se hned několika osob a otázek. Hraje si se zodpovědností civilizované Federace k lidem, kteří před několika generacemi ztroskotali na novém světě. Ten se chvilku poté změnil a obral je o veškerou technologii. Autor si tak vytvořil experimentální prostředí, založené na teoriích známých z naší vlastní Země.

Je posádka z Enterprise tou pravou, kdo má kontaktovat společnost, jež si otevřeně nasadila masku? Kde končí zvědavost, úcta a kde začíná arogance "civilizovanějších osob"?

Na čtenářích ale zůstává, jak si poradí se svým vztahem k hrdinům Nové generace. Kdo si nasadí jednu masku, jinou musí sundat. Všichni dostávají novou identitu. Až zaráží, jak rychle se stávají novou maskou.

Jsou chvíle, kdy se čtenář zmítá v rozhovorech, zmatku rozdílných postojů. Důležité jsou i pohledy na svět jednotlivých skupin Lorčanů, se kterými se posádka Enterprise setkává a žije. Sám čtenář svádí boj se svými názory. Tehdy je dobré se trochu zastavit a podívat se na začátek stránky.

John Vornholt John Vornholt není spisovatel začátečník. Od svých třinácti psal sci-fi příběhy pro časopisy. Později publikoval cestovní články. Po Maskách následoval další Star Trek The Genesis Wave (minisérie), a dokonce i fantastická novela The Fabulist, později uváděná jako muzikál na Broadwayi.

Nedávno se zvedly vlny trekkistických vod, hlavně co se týče vydávání knížek. Zdá se, jako by to spustila jedna z knížek řady Voyager. Pokud si chcete udělat objektivní obrázek o kvalitě románů a autorů, kteří píší v rámci fenoménu Star Trek, jsou Masky jednou z perel. Knížka se v českém znění čte lehce a vejde se do každé kabelky.

Podívejte se se do zrcadla - není Váš úsměv nasazený?

Star Trek: Nová generace - Masky
autor: John Vornholt
překlad: Zdeněk Trmota
vydalo Nakladatelství Laser-books s.r.o.
Plzeň 2002

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: pá 5. října 2007
přečteno: 5000x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG