Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Utopia Planitia papírově

st 12. prosince 2007      autor: Honza F      přečteno: 6684x      komentáře: 4

Raketoplán "Hubble" Jako novinku na tomto webu budou postupně nabídnuty k sestavení volně šiřitelné papírové modely s tematikou Star Treku. Vzhledem k tomu, že některé z nich budou vyžadovat jisté zkušenosti se stavbou papírových modelů, tak budeme postupovat od těch jednodušších modelů až k takovým lahůdkám jako je Enterprise NX-01, Defiant, Voyager a podobně.

V prvních částech našeho seriálu se zaměříme na stavbu podpůrných plavidel. Jako první to bude raketoplán Hubble z Enterprise-D, následovaný Shuttlepodem z Enterprise NX-01. V druhé části se budeme zabývat stavbou raketoplánu admirála Janewayové z epizody „Endgame“ a raketoplánem Chaffee z DS9. Po těchto modelech bychom přešli k runaboutu, který známe z TNG i DS9. Ten ale rozhodně nebude žádný minimodel, jelikož má asi 15 stran A4…

"Hubble" před zavřením Pro začátek uvádím několik všeobecných zásad, kterými je při stavbě papírových modelů radno se řídit:

Pomůcky:

  1. barevná tiskárna, papír nejlépe s gramáží 40g, ale postačí i klasický kancelářský – v tom případě je ale nutno některé části modelu podlepit, aby se nebortila konstrukce.
  2. Disperzní lepidlo (osobně používám Herkules, ale mohou být i jiné druhy). !!! Nepoužívejte acetonová lepidla typu Kanagom, protože ničí povrch modelu !!!
  3. Balíček špejlí (pro nanášení lepidla), nůžky, pinzeta, pravítko
  4. Rýhování hran: je nutné z toho důvodu, aby krychle ve výsledku nevypadala kulatě :) Provádí se tak, že kobercovým nožíkem, popř. tupou stranou nože přejedeme po buducí hraně dostatečně silně, abychom vytvořili rýhu, ale ne až tak silně, abychom prořízli papír !
  5. Po provedení rýhování můžeme začít s vlastní stavbou. Zde zdůrazňuji, že většině modelů naprosto chybí návod, takže jsem byl nucen jej vytvořit. Neméně důležitou věcí je návodná kresba, která pomáhá orientovat se při stavbě. K minimalizaci případných problémů budou součástí návodu i fotografie přímo ze stavby.
  6. Před vlastním lepením je vhodnési vyzkoušet sesazení lepených dílů nejprve nasucho. Také si musíme dávat pozor na geometrii abychom nakonec nezjistili, že levý warpmotor je o hodně výše než ten pravý…
  7. Trpělivost, trpělivst a trpělivost. I když to tak nevypadá, tak první model z této série jsem stavěl 3 hodiny…

Raketoplán "Hubble" z Enterprise-D

Trup raketoplánu "Hubble" Náš první startrekový model se skládá pouze z pěti dílů. Nejnáročnější na zpracování je trup. Obrázkový návod vytvořený autorem je i pro začátečníky dostatečně názorný, ale přesto si dovolím upozorit na problematická místa.

Nejtěžším soustem pravděpodobně bude příď, která vyžaduje přesné narýhování a vystřižení. Po kompletaci a přilepení dvou nástaveb na trup byste jej měli uzavřít podélnou chlopní. Jako další na řadu přijde spojení předního skla s boky. Tady doporučuji lepit malé trojúhelníkové chlopně přibližně po třech, urychlí to práci a usnadní celkové tvarování. Poté přijde nejnáročnější část – přilepení úzkého šedého pásku pod čelní sklo. Zde není vhoné lepit malé chlopničky po jedné, ale ve skupinách minimálně po čtyřech. To samépak platí o přilepení spodních zaoblených konců na přídi. V těchto fázích není vhodné lepit pinzetou, ale tvarovat příď pomocí Vašich šikovných prstů :) V závěru konstrukce přídě přilepíme nejprve předníRaketoplán "Hubble" a raketoplán z NX01 dlouhou chlopeň a po jejím zaschnutí naneseme lepidlo na spáru mezi podvozkem a přdí ZEVNITŘ dlouhou špejlí. Této metodě se říká "lepení natupo," protože se při ní nevyužívá chlopní. Zde je na místě lepidlem spíše šetřit, aby se papír moc nezkroutil…

Pokud jste se úspěšně dostali až sem, tak máte v podstatě vyhráno, protože další práce jsou pouze uzavření zádě (řiďte se schématem) a slepení dvou idetických warp gondol.

Doufám, že Vás neodradila příď a že výsledek vypydá podobně jako na přiložených fotografiích. Pokud ne, tak nevěšte hlavu a nažhavte tiskárnu ještě jednou :)

Stažení modelu

autor: Mrtvý praporčík
vydáno: st 12. prosince 2007
přečteno: 6684x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Vídeňské sci-fi obchody  -  pá 15. prosince 2017
Star Trek: Attack Wing – veřejné hraní  -  so 13. února 2016
Model Stargate řízený pomocí Arduina  -  st 2. července 2014
Vlastní tvorba: Enterprise  -  ne 4. května 2014
Postavit Excelsior IV  -  po 3. března 2014
Postavit Excelsior III  -  po 10. února 2014
Postavit Excelsior II  -  pá 17. ledna 2014
Postavit Excelsior  -  ne 1. prosince 2013
Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Máte přebytečné statisíce? Pořiďte si modely Enterprise!  -  pá 18. října 2013
Model klingonského křižníku D-7  -  út 8. října 2013
Modely ve Star Trek: Voyager od Revell  -  so 28. září 2013
Modely od Polar Lights v ČR  -  ne 22. září 2013
Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG