Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Proč si přečíst román Vlastní krví z prostředí DS9

čt 7. února 2008      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 3982x      komentáře: 0

Vlastní Krví obálka Kira, Bashir, O’Brien, Sisko či Odo s novými vlastnostmi a pohnutkami. Paperbook s našlapaným dějem, rozvětvenou politikou, problematickou etikou a všudypřítomnými předsudky. Troška hvězd (obálka tentokrát nemá vesmír v barvě žužu) a sflikované zbytky toho, co zbylo po Cardassianech. Další kniha nakladatelství Laser-books a důvody, proč si ji přečíst...

Pan Jeter prochází válkou o identitu a soběstačnost Bajoru. Uvádí nás do jedné z klíčových neveřejných bitev a celé řady šarvátek. V centru pozornosti je Chrám, pro neznalé první stabilní červí díra vedoucí do kvadrantu Gama. Dojde dokonce k jeho narušení. Představte si ty možnosti.
Předivem celé situace jsou předsudky, které už svojí podstatou zapříčiňují krize. A cardassijská taktika „podle sebe soudím tebe“ nic neulehčuje, hlavně když jde o ctižádostivého gula Taghlu. Hrdinové se snaží celou situaci rozplést pomocí logiky, krok za krokem. Otázkou ale zůstává, co tu logiku motivuje. Proto autor předkládá pohled Kiřin (dětství v odboji, teď spolupráce s UFP), Hörena Rygise (odboj znamená život), Siska (Vyslanec z UFP), pohled celé Federace planet, samotných Bajoranů a jejich planetárních sousedů. Zatímco na planetě ještě stále vře kotel politiky ve snaze najít ideální samosprávu společnosti, snaží se členové Flotily plně zprovoznit nedalekou stanci DS9.
A za závojem veřejné nevědomosti dochází k boji dvou tušených bytostí, a to v experimentálním bludišti. Osud Bajoru zase visí na vlásku, aniž by práskal bič otrokáře. Kupodivu klíčem k celé situaci je slovo, cit a vesmír u konce časoprostoru.
V závěru knížky jsme svědky pompézního zápasu lidských schopností využít dostupné možnosti, sílu hněvu, ale i instinkt přežití. Z celé knížky je to část nejvíce se blížící avantgardě a klišé. Proto patří nakonec příběhu, kde má i možnost plnohodnotně vyznít.

Atmosféra na stanici a mezilidské vztahy jsou ale diametrálně posunuté, než jak je známe ze seriálu. Nachytáme Siska u přání mít volno po práci, které by si mohl naplánovat. Najednou připomíná víc taťku než velícího důstojníka. Z idyly jsme však vytrženi nevídanou silou konfliktu mezi ním a Kirou. Sisko se členům posádky stanice pravděpodobně jeví jako psychopat. Čtenář jej naopak vidí, jak se stylizuje do taťky a učitele umění života. Někdy je to až kýčovité, jindy situace odpovídá.
Kira je impulzivní a agresivní. S postupem děje se dozvídáme i omluvenku na její chování – dohnala vás někdy minulost ?
Jsme svědky neobvyklé otevřenosti vztahu mezi Odem a Quarkem. Především se dozvídáme, že měňavec pije. Za druhé ti dva uzavírají ústní obchodní dohody. Fereng sice svého společníka vytáčí, ale nepůsobí tak vlezle, spíš se zdá, že něco hasí.
Vztahy jsou celkově chladnější než v knihách dosud v ČR vydaných. Všechno je urgentní a napjaté.

Spisovatel pracuje s technickou stránkou dějů, ale naštěstí nehýří odbornými termíny. Snad jen tehdy, když se jedna postava vyvyšuje ve svém oboru nad druhou, nebo ve snaze o co nejpřesnější předání informací kolegovi. Krom tohoto pracuje se slovíčky a metaforami. Zde se dá teoretizovat o úrovni překladu. V každém případě se tok písmen nijak nezastavuje, pozornost netrhá.
K posunutí děje jsou používány také vnitřní monology objasňující konkrétní dilemata. Naštěstí pro čtenáře si myšlenky uchovávají temperament a způsob myšlení té konkrétní postavy. A není toho příliš.
Co nadchne skalní fanoušky žánru jsou určité symboly a upomínky na dobu kapitána Kirka. A perlička na konec. Pozor ať vás nezaskočí slova „bazmek“ a „gigakvady dat“. Pozn. překl.: No jo, porád... :)


K. W. Jeter
Vlastní krví
Překlad Radim Rouče
Laser-books
Plzeň 2008
Cena 175,-

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: čt 7. února 2008
přečteno: 3982x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG