Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ráda jsem psala pro Voyager, řekla scénáristka

po 31. března 2008      autor: Darkknight      přečteno: 4566x      komentáře: 1

Voyager RamblingsofaTVWhore.com zveřejnila rozhovor s autorkou Lisou Klinkovou, jež napsala mnoho epizod k Voyageru a jednu k Deep Space Nine. Taky je autorkou atrakce Star Trek: The Experience - Borg Invasion 4D, a byla i hlavní scénáristkou pro čtvrtou sezónu Voyageru. V následujícím článku vám nabízíme výtah z rozhovoru, jehož plné znění můžete nalézt na výše uvedené internetové stránce.

Otázka: Valná část vaší práce se týká sci-fi nebo akčních snímků. Co vás na těchto žánrech přitahuje? Pouze jste se pro ně vědomně rozhodla, nebo jste si je vybrala, protože jiná práce volná nebyla?
Odpověď: Sci-fi a akční filmy miluji, jako divák i jako autor. A kromě toho byl Star Trek jediným seriálem na scéně, který byl ochoten přijmout scénář, o který si nikdo nepožádal. Tak jsem přišla ke své první práci, a ta mě zařadila pod hlavičku "autor sci-fi", a to mě přivedlo k dalším pracem v oboru. Nicméně jsem nezůstala pouze u sci-fi, snažila jsem ses i o další práce, psala jsem scénáře pro The Practise, CSI, House... A taky jsem šla na několik pohovorů ohledně "mainstreamových" dramat, jenže mě nepřijali. Ideální případ by byl, kdybych mohla psát pro několik žánrů včetně sci-fi, i kdyby to mělo být jen proto abych měla v budoucnu víc nabídek k práci.

Otázka: Star Trek má obrovskou a loajální základnu fanoušků. Jaké to je být součástí takové legendy?
Odpověď: Je to zajímavé a docela náročné, být součástí Treku. A nejenom proto, že to byla první práce kterou jsem dostala. Věděli jsme, že naše práce bude pod strašlivým drobnohledem fanoušků. Seriál a všichni, kdo s ním měli co do činění, byli pod velkým tlakem. Dokonce jsem dostala několik nabídek k rozhovorům, aniž bych něčeho dosáhla! Poučila jsem se z toho, zjistila jsem, že musím být hodně opatrná ohledně toho co říkám ostatním o své práci, protože byli lidé, kteří jen zaslechli slovo "Star Trek" a následující hodinu strávili mým výslechem a vlastními návrhy k příběhu. Nejtěžší věcí při psaní byl fakt, že už existuje strašná spousta příběhů, oficiálních i neoficiálních. Bylo těžké vymyslet něco originálního. Samozřejmě to mělo své bonusy - třeba když přišlo třicáté výročí a my měli ohromnou párty, včetně televize a několika skutečných astronautů, kteří se nechali inspirovat TOSkou. To bylo úžasné, setkat se s někým, kdo byl skutečně ve vesmíru. Trek mi taky poskytnul další možnosti: projekt Borg Invasion 4D, a taky šanci napsat Batmana. Jeden z editorů DC komixu viděl moji práci na Voyageru a nabídnul mi spolupráci na jednom nebo dvou číslech. Prostě skvělé místo pro začátek kariéry!

Otázka: Protože je Star Trek dílem, které získává popularitu i po tolika letech od své premiéry, je dobrým příkladem pro dílo, u nějž se musí těžce hledat motivace. Jak dobře hledáte motivaci vy? A jaký je váš názor na stávku scénáristů?
Odpověď: To je jedna z nejlepších věcí na Treku, tenhle vedlejší život. Vždycky se někde vysílá, nebo se na něčem pracuje, a tohle produkuje velké množství bonusových materiálů, které jsou pro mě úžasným odreagováním, když nepracuji. Každý autor, a nezáleží na tom jak úspěšný nebo talentovaný je, má prostě chvíle kdy se cítí na dně. Tyhle chvíle jsou nepředvídatelné, a nikdy nevíte, jak dlouho budou trvat. A v těchhle chvílích se nám pracuje těžko, a nezáleží na tom jak moc se po nás kdo vozí. Takže to je jeden z důvodů, proč se nás WGA tak zastává. Když studia produkují věci, které vydělávají peníze, je jen logické, že chci nějakou odměnu za svoji práci, za věci které jsem napsala. S tímhle je pak problém, protože studia umožňují stahování epizod z internetu zadarmo, a méně je vysílají v televizi - a podle naší původní smlouvy nám to dost podstatně sráželo příjmy. Ze smlouvy, za níž nyní bojujeme, bychom dostávali i nějaké příjmy za streaming a stahování epizod z internetu. A jenom čas ukáže, jestli se to vyrovná příjmům, které jsme měli při vysílání v televizi.

Zdroj: TrekWeb.com
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: po 31. března 2008
přečteno: 4566x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG