Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jak se rodí obálka na startrekový román

po 21. dubna 2008      autor: JemHadar      přečteno: 6817x      komentáře: 0

Malířské plátno V souvislosti s vydáním dalšího startrekového románu Vyhnanci mě napadlo, že by čtenáře mohlo zajímat, jak vlastně vzniká obálka na knihu - stokrát se všude propraly informace o nákupu práv, překládání, redakčních úpravách, ale nevzpomínám si, že by kdy padlo slovo o obrázku, který knihu v lepším případě prodává, v horším varuje. Pokusím se tedy krátce popsat tvůrčí proces.

Je třeba předeslat, že obálka se zpravidla tvoří až jako poslední část knihy - text je přeložený, opravený, zalámaný, už už ho odevzdat do tiskárny, a právě v takovou chvíli se nakladateli na mysl začíná nepříjemně vtírat myšlenka, že by nebylo od věci oslovit nějakého malíře. Má to i své opodstatnění, výtvarník si zpravidla hotovou knihu přečte a na základě osobního dojmu se vrhne k plátnu (u Star Treku to tak ale nechodí), anebo dostane alespoň relevantní ukázky textu, slovní návrh toho, co by měl namalovat, a podklady, tj. fotky členů posádky, lodí, planet, mlhovin...

Situace je samozřejmě jiná, pokud se podaří získat kvalitní originální obálky, což se nám u ST v poslední době vcelku daří, nicméně u starší titulů je velké riziko, že nedostaneme nic (letos se to týká právě románu Vyhnanci (TNG) a chystaných Padlých hrdinů (DS9)).

Realizace této konkrétní obálky začala skromným dotazem na překladatele Vyhnanců Víta Pazlara:

"Vítku, co bys chtěl na Vyhnance?"

Následoval krátký výčet toho, čím by knihu její český "spoluautor" vyzdobil, například:

"... planeta (viděná z vesmíru, koule, nebo část, jak to vyjde, že) evidentně postižená katastrofou, nemusí být jasné, jestli je to Etolos nebo Alaj, ale každopádně "M" s šíleným objemem nějakého svinstva v atmosféře, tj. atmosféra bude mít divnou barvu, šedou, hnědou atd. ... eventuálně se zajímavými povrchovými jevy ... jezera s divnou barvou atd."

Nato si ještě vyžádal "v nějaké rozumě rozpoznatelné poloze Enterprise D" s dodatkem, že by "možná od ní mohl vylétávat shuttle". Přidejme ještě obligátní "hlavy", tentokrát však v poněkud dynamičtějších pozicích, než je v kraji zvykem, a máme solidní pokyny pro malíře. A propos, malíř - u Vyhnanců se poprvé objevuje práce akademického malíře Milana Fibigera, věřím, že jeho tvorba bude zdatným protějškem originálních obálek, o hubených předchozích letech raději ani nemluvě.

Přeskočíme dojednávání termínu a ceny a ocitáme se v situaci, kdy malíř na základě dodaného popisu a podkladů zasílá tužkou kreslený návrh kompozice - v našem případě dvojí, jeden "tradičnější" a druhý takový, jak by si obálku představoval on sám. Však se podívejte...

Návrhy obálek na román Vyhnanci

Návrhy kompozice

Toto je chvíle, kdy se nelze zavděčit všem, mé "testovací publikum" se rozdělilo na přiblžně stejně početné tábory, a tak jsem dal na vlastní pocit a zvolil variantu číslo dvě.

Po necelém týdnu dodal malíř náhled díla před dokončením, aby se vychytaly případné drobné nedostatky. Povšimněte si nedokončené pravé horní čtvrtiny, zatím jen s náčrtky plavidel.

Rozpracovaná obálka na román Vyhnanci

Obálka před dokončením

Finalizace poté zabrala malíři už jen den, domaloval atmosféru planety, hvězdičky, odlesky kovových předmětů... A3 s obrázkem se naskenovala a předala v digitální podobě na CD nakladateli; originál okamžitě putoval k nejmenovanému šťastnému kupci. Gratuluju, Vítku! :-)

Hotová obálka na román Vyhnanci

Konečný vzhled obrázku

Poslední fází byla úprava obrazu v grafickém studiu. Rozhodli jsme se, že staré grafiky už bylo dosti, dnes už nepůsobí nijak přitažlivě, změna je nutná. Došlo k úpravě loga Star Trek - Nová generace, aby více odpovídalo originálu, změně celkové grafické úpravy a vyladění spousty drobností, kterých si jistě sami všimnete, až budete knihu držet v rukou. Přeji vám příjemný vizuální i čtenářský zážitek. Kompletní obálka na román Vyhnanci

Obálka s grafickými prvky

kadet JemHadar
autor: JemHadar
vydáno: po 21. dubna 2008
přečteno: 6817x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Související články:

Star Trek knihy v Česku  -  čt 6. října 2011
Sonda - román, který nikdo nenapsal (4/4)  -  pá 12. září 2008
Sonda - román, který nikdo nenapsal (3/4)  -  ne 9. prosince 2007
Sonda - román, který nikdo nenapsal (2/4)  -  st 15. srpna 2007
Sonda - román, který nikdo nenapsal (1/4)  -  čt 9. srpna 2007

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG