Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Iron Man - muž se železnou maskou

po 19. května 2008      autor: Bedraz      přečteno: 8843x      komentáře: 3

Iron Man plakát A je to tady, milí čtenáři, komiksová sezóna odstartovala! A kdo se o to zasloužil? Snad Hulk? Batman? Nebo Hellboy? Chyba lávky! Prvním pořádným bijcem letošního roku je Železný muž - Iron Man! A navzdory tomu, že tento superhrdina vlastně žádnou superhrdinskou schopnost nemá, lehce se zařadil po bok "starších" bratrů. A pořádně nahlas si přitom zadupal a zavrčel servomotory. Není červenozlatá metalíza prostě neodolatelná? :-)

Anthony Stark (Robert Downey Jr.) je geniální cynický poživačný miliardář a hlavní představitel zbrojařského koncernu svého zesnulého otce - Stark Industries. Má hypermoderní dům, kybernetického majordoma (vlastní výroby) a každou noc jinou krásnou modelku/novinářku/herečku v posteli. Aby tento životní styl ustál, stojí mu po boku "ledová" osobní asistentka Pepper Potts (Gwyneth Paltrow), která ráno nahlásí nejen program na další den, nýbrž odklidí i nepořádek po párty - včetně zapomenuté vnadné společnice. Starkovy výstřelky "chápou" ještě další dva lidé - jinak seriózní plukovník Rhodes (Terrence Howard) a Starkův dlouholetý obchodní společník a mentor Obadiah Stane (Jeff Bridges).

Iron Man v plné polní Nejnovějším Starkovým vynálezem je raketa Jericho - a právě tu jede osobně ukázat vojákům do Afganistánu. Samotné předvedení v terénu jde skvěle, avšak následná cesta na základnu se nevyvede. Konvoj přepadnou ozbrojenci, Stark je zraněn a unesen. A když se probere, zjistí hned několik nových věcí - například že jeho zbraně může třímat i druhá strana... A že mu zbývá týden života. Tedy, zbýval by, kdyby ho nezachránil voperovaný elektromagnet, který od jeho srdce neustále odtahuje střepiny zanechané tam následkem zranění. Nechá se však Stark vydírat teroristy k sestrojení další rakety Jericho? A chce se až do konec života vláčet s autobaterií, která dosud napájí spásný elektromagnet? A nesplatí všem i s úroky tříměsíční věznění? A nedostane se z této šlamastyky díky železnému, těžce vyzbrojenému brnění, které z něj poprvé udělá "železného muže"?

Netřeba snad na tyto otázky odpovídat. Stark si z afgánského pekla odnese zpět nejen šrámy na těle, nýbrž i na duši. A po návratu domů, k dojetí slečny Potts, se nezačne hned honit za sukněmi, nýbrž začne v dílně vyšívat na fešném oblečku... A zrodil se Iron Man!

Nová ruční protéza - zuby mám ještě vlastní Více z děje filmu prozrazovat nebudu. Právě naťuknuté intro je svižné, přiměřeně dlouhé a slušně věrohodné - tedy aspoň na komiks. :-) Následné pilování hrdinského oblečku pobaví a jiskření mezi magnátem a jeho osobní asistentkou uspokojí romantickou nótu. A samozřejmě na sebe nenechá dlouho čekat akce... a další akce... a dokonce i pár překvapivých dějových zvratů. Finále se sice nevyrovná megalomanské smršti v Transformers (byť zde plechy skřípají též), ale aspoň stále víte, co se na plátně děje. A kdo počká až po skončení titulků, a je aspoň trochu znalý komiksové stáje Marvelu, dostane drobný bonus. :-)

Zamilovaný miliardář - jen to ještě neví Suma sumárum - Iron Man je povedený start nadějné série. Tvůrci měli šťastnou ruku nejen v uchopení příběhu, nýbrž i v perfektním obsazení hlavních rolí. Kdo by věřil, že R. Downey Jr. dostane po svých alkoholových eskapádách takovou šanci? A že ji tak dobře zužitkuje? A kdo by se rád nepodíval na po mateřství vyzrálejší Gwyneth Paltrow, jejíž chemie s Downeym je přímo hmatatelná? A navrch Jeff Bridges s opravdu nezvyklým vzhledem a v ještě nezvyklejší roli - obojí však zvládnuto na jedničku! Jediná drobná výtky by mohla být, že obdobně dobře nebyli využiti i další skvěle obsazení herci - příběhy jejich postav místy trochu podivně děj opouštějí. (Bohužel i případ nyní již startrekovského herce Farana Tahira alias kpt. Robau.) To však nic nemění na tom, že tyto drobnosti nemohou zakrýt lesk Iron Manova brnění.

Ano, Iron Man si svůj současný kinový úspěch zaslouží - a nebojte se ho jít podpořit, ať se nám v plechu brzy vrátí.

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: po 19. května 2008
přečteno: 8843x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG