Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Robert Picardo o přechodu z Voyageru do Stargate - 1. část

ne 27. července 2008      autor: Mvek      přečteno: 5144x      komentáře: 2

Robert Picardo Přinášíme vám první část rozhovoru serveru TrekMovie.com s vynikajícím hercem Robertem Picardem. Všem Trekkies dobře známým jako pohotovostní zdravotnický holoprogram ze Star Treku: Voyager. Dnes ale o jeho roli v seriálech Stargate: SG-1 (Hvězdná brána), ve kterém ztvárnil postavu Richarda Woolseyho a rovněž Stargate: Atlantis, k jejíž expedici se připojil na začátku páté sezóny.

TrekMovie.com: Vaše postava Richarda Woolseyho ze světa Stargate se dost vyvinula z původního epizodního záporáka. Mluvil jste o tom, jak holodoktor z Voyageru postupně přirostl lidem k srdci, a totéž se stalo s Woolseym. Pracoval jste s autory scénářů Stargate na vývoji své postavy?

Robert Picardo: To ne. Autoři příběhů pro Stargate měli své vlastní nápady a plány pro moji postavu. Myslím, že to, co mi nakonec pomohlo, bylo, že se producentům, zejména Joe Mallozzimu a Paulovi Mulliemu, líbila má epizodní role. Chtěli, abych se čas od času znovu objevil. Největším štěstím bylo, že mě poprvé uvedli jako zápornou postavu. Když mě pak chtěli přivést zpět, rozhodli se ze mě udělat náhodného záporáka pro zlého senátora (hrál ho Ronnie Cox). A jakmile jsem si uvědomil, že se mnou manipulují, mohli diváci vidět, že mám vlastně ty nejlepší záměry. A v pozdějších epizodách, například v The Scourge (9x17), můžete vidět, že moje postava začíná mít i smysl pro humor.
Byl skvělý v konferenční místnosti, ale teď ho strčili do akce, na kterou však on není připravený. V The Scourge je vtipný moment, když Woolsey bere nohy na ramena a předbíhá všechny ostatní, aby si zachránil svůj krk. Domnívám se, že je humorné, když vezmete byrokrata a hodíte ho do situace ve skutečném světě, do akce.

TrekMovie.com: Dost vašich kolegů herců ze Star Treku se v průběhu let objevilo v seriálech Hvězdné brány převážně v jednorázových rolích. Co je na vaší postavě tak zvláštního, že vás chtějí zpátky tak často?

Robert Picardo: To je těžké posoudit. Myslím si, že ať překroutí postavu v jakémkoliv možném směru, když mi hodí míč, chytím ho. Také si myslím, že Woolsey je vynikající konfliktní postava. V seriálu máme vědeckou výpravu s podporou vojenských jednotek. A prvním velitelem byla civilistka (vědec) druhým byl voják. Teď budeme mít člověka, který na Atlantis přijde, není kvalifikovaný ani v jednom směru a oběma říká, co mají dělat. Z toho pramení konflikt a určitý prostor pro humor, protože vyjít s tímhle chlapíkem není jednoduché, ale on si uvědomuje, že lidi peskuje neoprávněně. A v tom je ta možnost pramenící už z dřívějších výskytů jeho postavy, že ještě nikdy sám nevelel. Pouze hodnotil schopnosti ostatních velet, a nyní se má ukázat sám.

TrekMovie.com: Když se člověk podívá na vaši dosavadní kariéru, všimne si, že jste hrál mnoho autoritativních postav, nepřístupných nebo byrokratů, jak jste sám řekl. Je to něco, co vyhledáváte? A jak byste odlišil Woolseyho od zbytku své byrokratické minulosti?

Robert Picardo: Tak hlavně když vám začnou vlasy z hlavy prchat před třicítkou, víte, že byrokrat je vaše budoucnost. (smích) Myslím si, že mým kapitálem, jakožto herce, je hrát „osobu, kterou máte rádi, když ji nesnášíte“. Jde o postavu, která působí špatným dojmem na první pohled. Tahle moje role začala už u kouče v seriálu The Wonder Years. Nemáte ho rádi, protože umí být nevrlý nebo autoritativní nebo arogantní nebo panovačný nebo kecal nebo něco podobného, ale ta postava má své neurózy nebo slabiny, které divákům pomáhají porozumět, proč je takový, jaký je. A začínají si k němu vytvářet náklonnost. Nastavujete zrcadlo slabostem, které motivují nepříjemné chování jejich nositelů, a tak hrajete na strunu divákům. Tenhle chlápek to myslí dobře, jenom neví, jak se přestat chovat jako idiot. Podobně jako holodoktor ve Star Treku se svým nevrlým přístupem měl image, která působila odtažitě pro spoustu lidí. Podle mého názoru je jedním z tajemství těchto postav, že nemají pocit, že by byli dostatečně oceňovaní. Hodně se snaží dělat správné věci. Mají kvalifikaci, ale protože nemají zrovna vlídnou povahu, lidé je odsuzují a ve skutečnosti neoceňují, co dělají.
Ohledně Woolseyho a toho, co ho odlišuje – no, předně není hologram (smích). Domnívám se, že co se týče Woolseyho minulosti, kterou známe, tak na základě akademických zkušeností a zkušeností s výzkumnými týmy a s tím, jak byly jeho vášně a závazky využity i zneužity, by měl být opatrný a rozvážný, aby se nic takového znovu nestalo. Takže když dostane rady od vojenských a vědeckých špiček, vezme vše v potaz, protože on bude zodpovědný za konečné rozhodnutí.

Zdroj: TrekMovie.com
poručík Mvek
autor: Mvek
vydáno: ne 27. července 2008
přečteno: 5144x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG