Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Festival fantazie 2008 - 1. část

pá 11. července 2008      autor: Pike      přečteno: 7610x      komentáře: 1

FF Festival fantazie se stal jakousi Mekkou pro všechny české fanoušky sci-fi, fantasy či hororu. Na rozdíl od vyznavačů Islámu však pouť do východočeského městečka Chotěboře absolvují každý rok. V míru zde vedle sebe pobývají fanoušci fenoménů jako Star Trek, Star Wars, Stargate, Babylon 5, Pán Prstenů a mnoha dalších. Čeká tam na ně 10 dní zábavy, projekcí, setkávání dalšími fanoušky, a také spousty probdělých nocí. A jaký byl letošní Festival fantazie?

Sobota

Omi a Bedraz První program, který se mi podařilo absolvovat, byla přednáška omi a Bedraz Historie za zrcadlem. Nezasvěcené by mohlo napadnout, že stejně popíší jen epizody, které stejně všichni fanoušci znají. Ale ti, kteří sledují dění na trhu s knižním Star Trekem vědí, že knih a komiksů, které se odehrávají v Říši za zrcadlem, je více a mnoho dalších stále vychází.

Omi a Bedraz se svého úkolu zhostili poctivě a během jedné hodiny nás zahrnuli mnoha zajímavými informacemi. Omi se zmínil, že povídky z paralelního vesmíru jsou velice kvalitní a čtivé, a celkově informace v přednášce doslova lákaly k jejich přečtení – ačkoli drtivá většina z nich vyšla pouze v angličtině.

Po této přednášce jsem se vplížil do míst zcela nevhodných pro jedince trpící klaustrofobií – do sklepa chotěbořského kina. Ze záznamu divadelního představení na motivy LOSTu jsem bohužel stihl pouze druhou polovinu. Těžko jej proto hodnotit, navíc náklady obětované příležitosti (to jest Star Trek momentky) byly velmi velké.

Nyní teprve byla příležitost pořádně se přivítat s ostatními členy klubu, a tak jsem následujících pár hodin strávil s nimi mimo program. Bohužel křehká fyzická schránka se drze dožadovala pozornosti a bylo třeba uklidnit ji večeří. Pochopitelně to nebylo naposledy, naštěstí několikrát jsem v jídelně potkal Pozemšťana (tedy pozemšťanů tam bylo povícero, leč mám na mysli jednoho konkrétního Trekkieho), a tak jídlo rychle uteklo za příjemného rozhovoru.

Kareema V přednášce TrekFESTu Začátečník překládá sci-fi Kareema čerpala ze svých zkušeností ohledně překládání nejnovějšího románu z prostředí seriálu Star Trek Voyager, nazvaným Koheze. Osobně jsem se utvrdil v názoru, že překládat romány rozhodně není žádný med. Samotná přednáška byla velmi zajímavá a odhalila jisté nástrahy, skryté běžnému čtenáři, s nimiž ovšem musí překladatel den co den bojovat.

Poté jsem se přesunul opět do ponurého, vlhkého prostředí hluboko pod kinem, zvědavý na nejnovější dílko J. J. Abramse. Bohužel zatím nešlo o nový Star Trek, ale o pilotní epizodu k novému seriálu, jež autor pojmenoval Fringe. J. J. ukázal, že ovládá i jiný styl psaní, než který předvedl v LOSTu. Jaký? Fringe by si jistě zasloužila samostatnou recenzi, takže zde se o ní rozepisovat nebudu.

DJ Little Mezitím v sálu TrekFESTu pouštěl little borg velmi zajímavé mixy hudby ze Star Treku. Následně měli návštěvní šanci spatřit hlavního pořadatele Festivalu – Ing. Václava Pravdu. Ten napoprvé přišel v rytířské zbroji, vybaven mohutným mečem a navíc doprovázen několika dalšími ozbrojenci.

Poté jsem stihl část přednášky Reaver.mana, kde ukazoval herce hlavních postav Battlestar Galacticy v jiných rolích. Přednáška byla obohacena o velké množství videoukázek. V nich jsme mohli například vidět Triciu Helfer s původní barvou vlasů a bez přemíry make-upu (a že jí to slušelo).

Neděle

Bedraz a MarghPozdní odchod do postele je mou (a nejen mou) festivalovou tradicí, naneštěstí ale souvisí s tím, že chvíle, ve kterou člověk poprvé otevře oči, se již ani při velké toleranci nedá považovat za ranní.

V neděli jsem ještě stihl Snídani s Trekkies. Program byl zajímavý a velmi různorodý. Nejvíce mě rozesmál Bendi v roli O'Briena z paralelního vesmíru, který pobavil celý sál svým velmi osobitým smyslem pro humor. To jsem ještě netušil, že za pár hodin mě čeká další jeho výstup.

O co šlo? Jednalo se o velmi volnou divadelní adaptaci nazvanou Baltarův soud. Herci nepřehrávali soudní scény ze seriálu, ale celé vystoupení mělo vlastní, nutno podotknou že velmi kvalitní, scénář. Role žalobce se zhostil Bendi, předsedu soudu ztvárnil DarkLord a mezi porotci nechyběli ani Margh coby kapitán Riker z lodi USS Titan nebo Johanson jako vysoký důstojník Wehrmachtu. Během výslechu svědků se publiku opravdu mnohokrát pobavilo. Ti, co viděli, vědí, ti, co neviděli, si v nejbližší době budou moci stáhnout záznam z webu českého fanklubu Battlestar Galacticy – www.bsg.cz. Rozhodně doporučuji!

Bohužel v téže době proběhla druhá část přednášky omiho a Bedraz. Nezbývá mi tedy, než si všechny knihy a komiksy přečíst sám.

Marty Čistě ze zvědavosti jsem se přišel podívat na vyhodnocení soutěže poznávání filmových hlášek. Jelikož jsem většinu ukázek nepoznal ani podle videozáznamu (soutěžící měli k dispozici pouze audio), ujistil jsem se, že mou neúčastí soutěž nikterak výrazně neutrpěla.
Paldíkova přednáška Když se řekne TNG... opět musela ustoupit mému prázdnému žaludku. Následně jsem byl lákán k účasti v soutěží 5 proti 5, i tato soutěž se nakonec beze mě naprosto bez újmy obešla a já se mohl účastnit velice zajímavé přednášky od Mindutona Ekonomika flotily (Battlestar Galacticy).

Přesněji se jednalo spíše o diskusi než obyčejnou přednášku. Minduton nám poskytl mnoho zajímavých faktů, ke kterým se publikum vyjadřovalo. Probrána byla témata jako jestli by flotila byla schopna přežít i bez nalezení Země, zda by přežila zničení svého jediného battlestaru a nebo zda bude muset prezidentka ustoupit nátlaku odborů a jaké to bude mít následky. Minduton nám představil teorii známou (totiž mně do té doby neznámou) jako Efekt hrdla láhve, či zajímavý (leč smutný) fakt, že za celou dobu strastiplné pouti na lodích flotily denně zemře průměrně 9 lidí. Zkrátka kdo nebyl, o mnoho přišel. Tuto přednášku hodnotím jako jednu z nejpřínosnějších.

Následně jsem se podíval do Londýna, kam nás zavedly fotografie ze zahraničního conu, jehož se zúčastnili omi, Hypo, Margh a little borg.

Disco V nedělním „vysílání“ pořadu Dolejte řediteli nám Václav Pravda mimo jiné objasnil, odkud pochází jeho název (z pořadu Vladimíra Železného Volejte řediteli).

Neděli zakončila INFANTILCON diskotéka, jíž mohu poděkovat za další prohloubení svého spánkového deficitu.

Za fotografie mnohokrát děkuji Hypo a Mirexovi.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: pá 11. července 2008
přečteno: 7610x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Související články:

TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
Vzpomínka na Trekfest 015  -  út 12. ledna 2016
John de Lancie bude na sklonku roku v Praze  -  pá 21. listopadu 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014
Festival fantazie z pohledu (B)orgů II.  -  čt 11. července 2013
Festival fantazie z pohledu (B)orgů I.  -  st 10. července 2013
Festival Fantazie 2013: Z Bradavic do soudní síně  -  út 9. července 2013
Obsah krosny na Festival fantazie  -  čt 27. června 2013
Svědci Abramsovi na Festivalu fantazie  -  čt 20. června 2013
Warp 03 [VIDEO]  -  čt 6. června 2013
Další program v Chotěboři  -  st 29. května 2013
Zábava na Festivalu fantazie  -  čt 16. května 2013
Star Trek na FF - slíbené pokračování  -  po 8. dubna 2013
Zpráva dne: Star Trek na Festivalu Fantazie  -  út 26. března 2013
TrekFEST na letošním Festivalu fantazie  -  čt 7. března 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG