Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Festival fantazie 2008 - 2. část

so 12. července 2008      autor: Pike      přečteno: 6989x      komentáře: 0

FFFestival fantazie se stal jakousi Mekkou pro všechny české fanoušky sci-fi, fantasy či hororu. Na rozdíl od vyznavačů Islámu však pouť do východočeského městečka Chotěboře absolvují každý rok. V míru zde vedle sebe pobývají fanoušci fenoménů jako Star Trek, Star Wars, Stargate, Babylon 5, Pán Prstenů a mnoha dalších. Čeká tam na ně 10 dní zábavy, projekcí, setkávání dalšími fanoušky, a také spousty probdělých nocí. A jaký byl letošní Festival fantazie?

Pondělí

Pondělní Snídaně Trekkies proběhla ve stejně zábavném duchu jako nedělní. Výherců snídaňových toustů bylo tentokráte poměrně mnoho, pravděpodobnost ovšem zcela zjevně nezapracovala v můj prospěch.

ST Momentky (zadání) Následující oběd a hra BANG! trvaly až do dvou hodin, přednáška o mirrorovém designu ukončila dynamické přestřelky mezi statečnými strážci zákona, zákeřnými bandity i lstivým odpadlíkem.

Jako profesionální grafik si omi všímá věcí, které oku běžného diváka unikají. O tyto postřehy se s námi během své přednášky podělil. Nutno říci, že většina z nich byla velice zajímavá a ukázala, že tvůrci věnovali pozornost i nejrůznějším detailům.

ST Momentky (původní scéna) Konečně se mohu zmínit i o soutěžích ve Star Trek momentkách. Tvůrci vzali různé momenty ze seriálu a ty zparodovali. Soutěžící měli za úkol uhádnout, ze které epizody ona parodie pochází, přičemž si mohli vybrat ze čtyř nabízených možností. Fotek bylo 47 a bylo vidět, že tvůrci použili opravdu velké množství kreativity. Na vyhlášení výsledků si soutěžící počkali do druhého dne.

Vyvrcholením dne se stalo divedelní představení Oktan teamu Půjčovna kol aneb Je třeba zabít Baltara. Crossover mezi seriály Battlestar Galactica a Star Trek Voyager poskytl necelé dvě hodiny velmi kvalitní zábavy. Skvělé herecké výkony spolu s chytře napsaným scénářem pobavily všechny diváky a po skončení představení nikdo z nich nešetřil chválou.

Po večerech, kdy se Trekkies bavili v disco stylu, přišla na řadu zábava více kulturního charakteru. Zephram, inspirován mimo jiné památnou diskusí na serveru StarNET.cz, přišel s programem nazvaným Federální diskusní fórum. Nejprve jsme se zabývali myšlenkou, zda svět Star Treku je realizovatelný i ve skutečnosti, zda se jedná o vizi či pouze o únik z reality. Diskuse se poté přesunula i k tématům dotýkajících se současného světa a jeho ekonomické situace. Zaznělo mnoho různorodých názorů, z nichž valná většina byla velice zajímavá. Následně Zephram vybral pro diskusi téma různých sexuálních „úchylek“. Závěrečným tématem se stala existence Boha, pro velmi pozdní hodinu se však účastníci shodli, že dají raději přednost spánku. Je ale potřeba dodat, že diskuse by se dala označit jako velmi kultivovaná, nezvrhla se v osobní napadání členů diskuse, což je není takových poměrně kontroverzních témat samozřejmostí.

Úterý

Úterní Snídaně s Trekkies patří mezi ty, které jsem nestihl. Přednáška Kareemy nazvaná teorie strun byla mnohými hodnocena jako velice zajímavá, bohužel moje silně zaprášené znalosti fyziky mi neumožnily ji plně ocenit.

Ačkoli nepatřím mezi skalní příznivce music videí a netrávím celé noci stříháním mých nejoblíbenějších seriálových scén a vybíráním vhodných písní, StarGate Jukebox mě velmi pobavil. Částečně i díky tomu, že autoři se vcelku úspěšně trefovali do písní mých oblíbených interpretů, jako Nightwish nebo Shania Twain.

Poslední soutěž ve Star Trek momentkách se týkala nejnovějšího seriálu Star Trek Enterprise. Nemohu nezmínit, že mě umístění na druhém místě velmi překvapilo (což jsem i komentoval zde necitovatelným slovním spojením). Je vidět, že upřímná radost na sebe bere spousty podob.

Na pouť po českých Star Trek webech nás vzal omi. V úvodu podotkl, že nejnovější trendy ohledně vývoje a tvorby webu se těm českým stránkách z velké části vyhnuly. Poté ukázal snad všechny významnější české weby a zhodnotil, co se jejich tvůrcům podařilo a v čem naopak jejich web stále trochu pokulhává. Přednáška jistě byla inspirací pro všechny, kteří si chtějí vytvořit vlastní web (a to nejen o Star Treku).

Následovala soutěž v poznávání úvodních melodií ze sci-fi a fantasy seriálů. Konkurence byla veliká, ale Lina, Urza a Iris se zhostili reprezentace našeho klubu se ctí.

Plný sál TrekFESTu Jednu z posledních přednášek letošního TrekFESTu si pro nás připravil Zephram a byla o Zephramovi – o vynálezci warp pohonu, s nímž jsme se setkali (nejen) ve filmu Star Trek: První kontakt. Zephram prezentoval život slavného fyzika do pozoruhodných detailů. Současně doplnil mnoho vlastních domněnek, jako třeba že ona závislost na alkoholu vlastně mohla být částečně způsobena Cochranovou psychickou nemocí a on se snažil alkoholem vykompenzovat nedostatek léčiv, či že alkohol v jistém množství působí jako ochrana proti radiaci. Zephram zaujal publikum natolik, že nikterak nevadilo, že přednášku o půlhodinu přetáhl.

Jakýmsi zlatým hřebem TrekFESTu bylo divadelní představení Kauza století – Star Trek vs. Star Trek. Zrcadlový vesmír v něm žaloval „normální“ ze svého utiskování, neboť pouhé procento všech epizod Star Treku je mu věnováno. A v některých seriálech mu nebyl dán prostor vůbec. Obhajoba i žaloba vyslechla mnoho zajímavých svědků, a tak celé vystoupení mělo tu správnou atmosféru soudního přelíčení. Diváci coby porota svým hlasováním rozhodli o zamítnutí žaloby. Nechyběly vtipné momenty a výborné hlášky, zkrátka po stránce zábavnosti se jednalo o důstojného soupeře Půjčovny kol a Baltarova procesu.

Jelikož na loňském TrekFESTu se dočkalo velkého úspěch improvizované karaoke, letos bylo přidáno jako regulérní bod programu. O dobré zábavě všech zúčastněných svědčí i to, že ti největší vytrvalci se valili do postelí až za rozbřesku. Mezi zpěváky se objevilo mnoho talentů, kteří sklidili zasloužený úspěch.

Středa

Andorianka Ve středu se většině účastníků karaoke podařilo vstát přesně na oběd. Není to nikterak chvályhodné, ovšem vzhledem k jejich psychické i fyzické vyčerpanosti zcela jistě pochopitelné. Program TrekFESTu se přenesl do malého sálu v sokolovně. Podle programu již nabízel pouze promítání, ve skutečnosti však proběhla i přednáška o Andorianech.

Další nepřesností oproti programu bylo, že jako přednášející části linií o seriálu Andromeda měl působit Telemachus Rhade. Ten však po jistých neshodách s organizátory od své účasti upustil.

Velmi silným zážitkem byl film Stardust (Hvězdný prach), který jsem viděl poprvé. Jsem rád, že jsem i rok po premiéře měl možnost jeji zhlédnout v kině, neboť tím byl zážitek o mnoho působivější. Rozhodně mi ani nevadilo, že bylo potřeba zaplacení místenky, což bylo letos u novinkou. Ačkoli jsem se k filmu stavěl skepticky, kvality filmu vynesly veškeré mé předsudky ven z kinosálu a zahrabaly je několik metrů pod zemí.

Firefly - Jaynestown Dalším „promítacím“ zážitkem byla epizoda Firefly Jaynestown, která patří mezi mé nejoblíbenější. Zvláště na této projekci jsem poznal rozdíl mezi atmosférou sledování seriálu hromadně na conu a doma. Především proto tvrdím, že i projekce mají na Festivalu fantazie své místo. (Navíc patřím k těm chudákům, kteří doma nemají projektor, ale pouze starý CRT monitor s roztomile se třesoucími okraji obrazu. I zde je rozdíl značný.)

Přednáška o dabingu Stargate byla též vcelku zajímavá, dozvěděli jsme se zajímavosti ze zákulisí natáčení dabingů. Jelikož celý seriál byl s dabingem již odvysílán, výsledek nechť každý zhodnotí sám.

Císař Spock Posledním zážitkem FF se pro mě stala soutěž kostýmů FF Cosplay. Na jevišti se prezentovaly téměř čtyři desítky krásných kostýmů ze světa sci-fi, fantasy a nesmím zapomenout ani na kategorii různé, kterou obsadili kostýmy z animovaných seriálů či velmi zdařilý Indiana Jones. Cenu diváků získal omi v kostýmu císaře Spocka z paralelního vesmíru. První místo poroty v kategorii sci-fi získala maska Andorianky. Vypadala natolik přesně, že by mohla být okamžitě použita pro natáčení nějaké Star Trek epizody. Císař omi se umístil na druhém místě a pomyslnou bronzovou medaili získala dvojice rytířů Jedi. Výsledky z ostatních kategorií si bohužel nepamatuji.

Závěr

Letošní Festival fantazie hodnotím jako velice zdařilý a doufám, že se jeho tradice udrží co možná nejdéle. Účast na „FFku“ je zárukou neopakovatelných zážitků a pevně věřím, že tomu tak bude i nadále.

Chtěl bych velmi poděkovat všem, kteří se na přípravě podíleli, ať už organizátorům, přednášejícím či vedoucím linií, Panu Eš za bezpečný a rychlý transport do Chotěboře a zpět. A samozřejmě všem účastníkům, kteří vytvořili onu neopakovatelnou atmosféru. Co dodat? Uvidíme se příští rok!

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: so 12. července 2008
přečteno: 6989x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Související články:

TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
Vzpomínka na Trekfest 015  -  út 12. ledna 2016
John de Lancie bude na sklonku roku v Praze  -  pá 21. listopadu 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014
Festival fantazie z pohledu (B)orgů II.  -  čt 11. července 2013
Festival fantazie z pohledu (B)orgů I.  -  st 10. července 2013
Festival Fantazie 2013: Z Bradavic do soudní síně  -  út 9. července 2013
Obsah krosny na Festival fantazie  -  čt 27. června 2013
Svědci Abramsovi na Festivalu fantazie  -  čt 20. června 2013
Warp 03 [VIDEO]  -  čt 6. června 2013
Další program v Chotěboři  -  st 29. května 2013
Zábava na Festivalu fantazie  -  čt 16. května 2013
Star Trek na FF - slíbené pokračování  -  po 8. dubna 2013
Zpráva dne: Star Trek na Festivalu Fantazie  -  út 26. března 2013
TrekFEST na letošním Festivalu fantazie  -  čt 7. března 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG