Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Fringe – nové dílko J. J. Abramse

út 15. července 2008      autor: Pike      přečteno: 2536x      komentáře: 0

FringeAčkoli pracuje na novém Star Treku, má J. J. Abrams čas i energii pouštět se do jiných projektů. Jedním z nich je seriál Fringe, z něhož jsme zatím měli možnost vidět pilotní epizodu. Jak se vydařila? Můžeme se těšit na další kvalitní seriál? Kopíruje styl LOSTu či Aliasu, nebo J. J. přišel s něčím úplně novým? Podívejme se na Fringe trochu podrobněji.

Příběh začíná na palubě letadla, kde všichni cestující zemřou na následky útoku neznámého plynu. Při vyšetřování však vyjde najevo, že nejde jen o „obyčejný“ teroristický útok, ale kousek mnohem větší a nebezpečnější skládačky.

FringeHlavní postavou seriálu je agentka FBI Olivia Dunhamová, která pracuje na vyšetření útoku na ono letadlo. Bohužel, při hned na počátku je virem nakažen její kolega a současně milenec John Scott. Olivia zoufale pátrá po léku na virus ve snaze zachránit jej zachránit.

Bohužel toto klišé nezůstalo osamoceno, neboť stopy Olivii dovedou k jistému vědci (mimochodem je zavřený v blázinci) a ona musí přesvědčit jeho syna, aby on přesvědčil jeho otce ke spolupráci. Vznikl tak základ pro řadu toporných a nezáživných dialogů, bez kterých bychom se zcela jistě obešli.

FringePostavy, jimž pera (klávesnice) scénáristů vdechly život, na mne bohužel příliš nezapůsobily. Postavu starého doktora Bishopa sráží několik neúspěšných pokusů autorů o vtipnou scénu, které vyzněly docela trapně. Jeho syn je jakýmsi geniálním floutkem, Olivia ctižádostivá, ale zamilovaná agentka... Doufám, že se tvůrcům podaří dát postavám nějakou hloubku, poněvadž zatím ji postrádají. Herecké obsazení postavám na sympatii také moc nepřidalo. Rozhodně v tomto ohledu nečekejte žádné příjemné překvapení.

Příběh se odvíjí rychle. Ve srovnání s LOSTem nekráčí mílovými kroky, ale řítí se rychlostí rozjetého rychlíku (nikoli Českých drah). Do osmdesáti minut se vešlo spoustu událostí. Divák rychle proplouvá příběhem, aniž by to na něj působilo jakkoli nepřirozeně. Rychlý děj obohacuje několik akčních scén, nikterak velkolepých, ale řemeslně dobře zvládnutých.

FringePilotní díl určil, jakým směrem se budou odvíjet další epizody. Půjde o hledání toho, kdo používá Zemi jako laboratoř pro svoje pokusy a zabíjí spousty nevinných lidí. Seriál balancuje na pomezí hned několika žánrů: krimi, sci-fi, hororu a mytery. Mluví se o v něm o věcech jako teleportace nebo výslechy lidí, kteří jsou několik hodin po smrti. Uvidíme naprosto plnohodnotnou náhradu lidské paže a další „zajímavosti“. Ve většině scén se však Fringe podobá běžným kriminálním příběhům.

J. J. Abrams nám ukázal, že i do několika minut dokáže „nacpat“ spousty děje, což je pro fanoušky Star Treku určitě důležité ujištění. Nemusíme se tedy bát, že nový film bude jen mlácením prázdné slámy. Doufejme však, že nebude diváky zatěžovat nudnými, rádoby psychologickými dialogy na téma vztahy a rodina.

Samotný Fringe se zřejmě nestane revolucí mezi seriály, ale pokud tvůrci vezmou vývoj postav za správný konec, mohl by se z něj vyklubat vcelku zajímavý a poutavý seriál.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: út 15. července 2008
přečteno: 2536x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG