Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Rozhovor s Leonardem Nimoyem - 1. část

čt 24. července 2008      autor: Darkknight      přečteno: 4394x      komentáře: 0

Leonard Nimoy a Zachary Quinto Možná více než co jiného v dnešních dnech utěšuje a ujišťuje trekkies na celém světě fakt, že k chystanému filmu JJ Abramse Star Trek se připojil sám Leonard Nimoy. V rozhovoru pro server TrekMovie.com herec prozradil, jaký byl návrat k roli, která ho tak proslavila, a také nemohly chybět jeho názory a náhledy na nový film. Samozřejmě se dostalo i na nutnou dávku prozrazených drobností!

TrekMovie.com: Stal jste se svědkem mnoha prohlášení smrti Star Treku, ale ten es těmto kritikům zatím vždy postavil. Proč je podle vás relevantní až do dnešních dní?
Leonard Nimoy: Jak relevantní dnes je brzy zjistíme, že ano?(smích). V nový snímek vkládám velké naděje a věřím že inspiruje celou novou generaci diváků, stejně jako vlije život do žil starším fanouškům. Myslím, že důležité jsou vždycky postavy, dobré příběhy a pozitivní náhled na budoucnost lidstva. Já právě viděl nový film Wall-E (česká premiéra 14.8.2008) a je to podivuhodný snímek, zabývající se otázkou přílišného konsumerizmu a zanedbávání planety, jež vede k pěkně tvrdému výsledku. Ale i v takovém filmu je paprsek naděje, výhonek rostliny, který lidem říká že možná by ještě něco mohlo být uděláno. Podle mě měl takovou zprávu zabudovanou i Star Trek, zprávu že je možné něco udělat. Vždy jsme v něm řešily nějaké problémy. A řešili jsme je jako velmi oddaní, velmi profesionální lidé, kteří při sobě drží jako nejbližší rodina. A tohle podle mě bude relevantní vždy.

TrekMovie.com: Zmínil jste Wall-Eho, který v sobě nese velmi silné enviromentalistické poselství. Minulý rok byl Star Trek IV: Cesta domů (Voyage Home) vyhodnocen jako jeden z nejlepších filmů týkajících se životního prostředí. Má podle vás nadcházející Star Trek 11 podobné, stejně silné poselství?
Leonard Nimoy: Podle mě jde o úplně odlišný film. Jde více o dobrodružný příběh než o film se zaměřením na komentování problémů společnosti. Je v něm jedna hlavní hnací citová síla - film se vypořádává konceptem pomsty a škod, které taková touha po pomstě může napáchat. A tohle mě vždycky přitahovalo. Myslím, že v dnešní době jsme viděli už hodně politických stran a jejich vůdců či jiných politiků toužit po pomstě, když měli pocit že na ně byl veden nespravedlivý útok, a tenhle kruh se neustále opakuje a nikdy se nezastaví. Někdo musí říct: "Dost, nechme toho, jen ničíme jeden druhého". Takže když nic jiného, na mě tento film působí tímto dojmem.

TrekMovie.com: Na loňském Creation Star Trek Convention v Las Vegas jste řekl Williamu Shatnerovi, a nyní cituji: "Musím zjistit, kde je Spock teď, jaké jsou jeho myšlenkové pochody. Je víc logický? Je méně logický? Je více přesný? Je klidný? Je vyzrálý? Nestal se náhodou výstředníkem?" Takže byl jste nervózní a byly vaše obavy podložené? A našel jste odpověď na otázku, kde je teď Spock?
Leonard Nimoy: Bál jsem se znovu si obout boty postavy, kterou jsem nehrál osmnáct let. Bál jsem se té zkušenosti a zodpovědnosti. Jestli najdu něco jako vstupní bod do postavy. Tyhle obavy ale vymizely ve chvíli, kdy jsem vstoupil na scénu a začal pracovat s JJ Abramsem a mými hereckými kolegy. To byl vždycky důležitý bod - jak se pracuje s režisérem a kolegy, a samozřejmě se scénářem! Když všechny tyhle věci pracují tak jak mají, a když herci mezi sebou úspěšně naleznou vztah, naučí se znát své dramatické a komické momenty v jednotlivých scénách, pak všechno jednoduše odpadne, a to byl případ tohoto filmu. Natáčení jsem si velmi užil a v rukou režiséra jsem se cítil bezpečně. Scénář spolu se mnou pak pracoval s některými skutečně skvělými herci, velmi, velmi dobrými lidmi. Opravdu jsem byl velmi potěšen. Diváci tyto herce jistě shledají opravdu pozoruhodnými a budou je mít velmi rádi. Přijmou je do svých srdcí.

TrekMovie.com: Spolupracoval jste nyní s již čtyřmi režiséry, samozřejmě s výjimkou vaší režisérské kariéry - Robertem Wisem, Nicholasem Meyerem, Williamem Shatnerem a JJ Abramsem. Jak se Abramsův přístup liší od těch ostatních, a jak to ovlivnilo váš výkon coby Spocka?
Leonard Nimoy: Každý z předchozích režisérů přinesl něco cenného pro celý Star Trek, ale žádný nikdy nepochopil rozměry produkce, které Star Trek filmu nabízel...

TrekMovie.com: Včetně Roberta Wise? (Star Trek: The Motion Picture)
Leonard Nimoy: Ano, včetně Roberta Wise. Jeho film byl v porovnání s jinými méně komplikovaný při natáčení. Byl poměrně velký, s širokými záběry, ale přiběhově a obrazově nebyl tak komplexní jako Star Trek 11. A to je podle mě hlavní rozdíl. A mimochodem Wisův film měl málo možností pro smysluplné interakce mezi postavami. Scénář byl napsán takovým způsobem, že se netýkal postav jako spíš lodi a sondy. Díky tomu jsme neměli moc možností jako herci přenést své postavy, které si diváci v seriálu užívali, pořádně na plátno. Ve Star Treku 11 tomu je přesně naopak. Je zde mnoho interakcí mezi postavami. Humor, který prvnímu filmu tak moc scházel, nový film neopouští - nádech humoru a dobrodružství. A ve srovnání s ostatními filmy jsou produkční náklady enormní... Věřte mi, že jsem u televizních a velkých filmů již čtyřicet sedm let (muhehe :)) - pozn. překladatele), a nikdy jsem se neúčastnil produkce takových rozměrů. Nevím, jestli Star Trek IV: Cesta domů (Voyage Home) stále drží rekord v návštěvnosti a tržbách, ale tenhle film ji určitě převálcuje.

TrekMovie.com: Ve své knize Star Trek Movie Memories William Shatner vypráví o cestě od Star Treku IV: Cesta domů (Voyage Home) ke Star Treku VII: Generace (Generations). Ve Star Treku VII byla každá postava nová a vše vypadalo jinak, cítil se jako vedlejší hvězdou v jeho vlastním filmu. V tomto filmu je také vše jiné a nové, měl jste podobný pocit, nebo jste se cítil jako doma?
Leonard Nimoy: Ne, protože jsem se cítil jako doma. Bill se musel vypořádat s herci a postavami, které pro něj byli absolutně cizí. Ja měl jiné zkušenosti, hrál jsem se "svými" postavami, byť měly tváře jiných herců, hrál jsem ve scénách, které jsem poznával. Opravdu jsem byl jako doma.

TrekMovie.com: Pomáhal jste herečkám Kirstie Alley (Star Trek II: Khanův hněv) a Robin Curtis (Star Trek III: Pátrání po Spockovi) s jejich rolemi Vulkánců. Jak odlišné bylo učení Zachary Quinta, který nejenže hraje Vulkánce, ale rovnou vás? Tedy minulost vaší současné postavy?
Leonard Nimoy: No, Kirstie Alley jsem já nerežíroval, to dělal Nicholas Meyer, ale Robin Curtis už jsem měl na starosti já, nicméně šablona pro tuto postavu již byla nastavena. Se scénou pon farru jsme vstupovali na nové území, nicméně já je dobře znal. Můžu říct, že Zachary Quinto viděl dost mé práce v roli Spocka, a dlouho jsme spolu hovořili o základních přísadách, které dělají Spocka Spockem, takže byl schopný jej dobře zahrát. Podle mě se mu to povedlo na jedničku. Jde o velmi inteligentního a nadaného herce, takových jako on moc není.

TrekMovie.com: Někteří tvrdí, že při společných rozhovorech působíte jako otec a syn.
Leonard Nimoy: (smích) To je v pořádku, líbí se mi to.

TrekMovie.com: Opět míříte do Vegas. Jak porovnáváte tento a uplynulý rok a na co se fanoušci můžou těšit?
Leonard Nimoy: Minulý rok jsme ještě netočili Star Trek 11, a letos už jsme ho natočili, takže se nacházím ve zcela jiné pozici. Těším se na setkání s diváky a na zapálenou diskusi o Star Treku a novém filmu. Určitě bych rád vzkázal všem, kdo mohou, aby přišli na toto setkání v Las Vegas. Určitě se nebudou nudit, protože na programu je několik velmi zajímavých bodů.

komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: čt 24. července 2008
přečteno: 4394x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG