Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Nová generace vyhnána?

so 13. září 2008      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 3228x      komentáře: 0

obálka vyhnanců Když nacpete do počítačové simulace co nejvíce věcí, které se na planetě mohou pokazit, co se stane? Když převedete tento pokus do reality a přidáte bezuzdnost obyvatel? Třeba někteří jejich sousedi budou uvědomělí, tak jak se jich s „čistým svědomím“ zbaví?
Jeden ze začátků Rikerovy diplomatické kariéry se týká přežití planet. Druhou polovinou týmu je Picard. Oba nesmí zanedbat přípravu – seznámit se s historií, politickou situací, faunou a flórou obou stran. Pak by si měli ještě sehnat vysavač na vesmírné mraky, aby se potom nedivili, že se v nich zamotali.

Dovolte, abych vám představila planetu Alaj a jejího kuristera Zeilu. Záda jí hlídá Lef. Na druhé straně diplomatického stolu sedí prefekt planety Etolos, Retthew, a jemu podřízený Ozemmik. Weinstein všem věnuje jeden odstavec, kde stihne upozornit na jejich oblečení, výraz, pohyb a osobitou zvláštnost. Takže je to docela rychlé uvedení postav. Můžeme se ale těšit na jejich překvapivé rozkrytí v ději.
Co se týče planet, ty spolu soupeří. Etolosané jsou zachránci všech druhů zvířat a rostlin, jsou hrdí na své metody a výsledky své péče. Naproti tomu Alaj – tam zahynula už i posvátná nefittifi a lidé si pořád nedají pokoj! Řeší politiku a občané se bouří. Jelikož Etolosané mají smůlu, planeta se dostala do destrukční vývojové fáze, musí se přestěhovat. Podle Retthewovy ideje mají z krize těžit obě planety, bez ohledu na to, že je Alajané před 300 lety vyhnali z planety. Autor neustále přilévá oleje do ohně, v čem všem jsou ti Alajané zkažení. Tahle jasná snaha ukázat zlo a nešťastné dobro bije do očí.
A otravně působí také opakování známých informací (například Picardovy pochyby o Datovi když nastoupil před X lety do služby).
Weinstein dynamicky pracuje se scénami – na jedné straně krizová situace, vládní problémy, násilí, hrozba smrti miliónů, na druhé straně oáza klidu s nefittifi a jejich pozitivním pečovatelem Robbalem.
Weinstein operuje se zakořeněnou nenávistí jdoucí u některých osob k fanatismu. Perfektně vypisuje neprůstřelnou logiku takového člověka zakládající se na klamném pocitu.
Do děje jsou hned od počátku vkládány krátké texty, které se zdají být beze smyslu. Tato vedlejší linie se postupně rozpíná. Někdy tato „příprava“ působí mechanicky až násilně. Ty, které nezaujal hlavní děj, to může úplně odradit. Na druhou stranu přidává takový „vedlejší“ příběh na působivosti a odnímá z tématu knihy triviálnost. Jenže to ocení jenom ti, co ji dočtou až ke konci.
Kolaps Rikerova výsadku, včetně Willa samotného, knížce také přidat nemusí. Je to napsáno akorát pro šťouraly. Za to dychtivému čtenáři spolehlivě zvýší stresovou hladinu a vtáhne jej do děje.
Záchrana Alajanů začíná bez jejich vůle. Kurister se vzbouřila proti Legislativnímu fóru, které označila za zkostnatělé, a obvinila je ze špatných zvyků, jež dovedly celou planetu do katastrofického stavu. I přes atentát neustává v diplomatických jednáních. Těžko se věří, že jedna osoba může jen tak odstavit celý vládní aparát stranou, bořit všechny nenávistné hranice a rozhodnout a následně prosadit radikální změny. Přesto jí držme palce.
Co potěší trekkieho, je klasika: Riker se jako správný člen Hvězdné flotily vypořádává se záhadným vězením. Činy začíná vzpomínáním na výcvik na Akademii, a pak do toho prostě vleze.
Autor hraje s patovou situací, kdy jde o životy tisíce lidí na Enterprise ku čtyřem miliardám na planetě, a přitom nedochází k žádné přestřelce. To, že operují rovnou s tím nejzazším řešením vůči jediné lodi jen tak letící vesmírem, může působit násilně. Na druhou stranu se tímto momentem snaží ukázat odvahu rozhodnutí. Bohužel, degraduje to Picardův pocit zoufalosti nad jediným řešeným a jeho uvažování zuby nehty se mu ubránit. Chybí tedy heroičnost známá ze seriálů.

Celou dobu jde o román Nové generace – Vyhnanci, jehož autorem je Howard Weinstein. Může být považován za ekologický román, což je ve Star Treku známém na českém trhu novinka. Teoreticky se za další podobně laděné knihy dají označit Epidemie IDIC a Zpěv z neznáma. Dejme tomu, že autor se vrhl do souboje, kde se snažil ukázat čtenářům pohled na situaci, jež se může stát. Vzhledem k tomu, že kniha byla v USA publikována v roce 1990 a autor ji psal nějakou dobu před tím, odhaduji, že reagoval na reálný případ – havárii ropného tankeru Exxon Valdez.

Jenže tentokrát o pomoc nevolají velryby, ale lidské bytosti. Parodií je, že někteří z nich si situaci nechtějí uvědomit. Tento koncept střetu zájmů mezi názory na život a právem na vlastnictví planety, a na její spravování, je nahlížen ze tří úhlů. Weinstein přímo na planetách a aktérech ukazuje schémata přistupování k životu, s tím, že se snaží nechat čtenáři možnost výběru. Osobně se přiklání k Etolosanům. Alajané jsou u něj troskou dřívějšího vykořisťování planety, až si její obyvatelé uřízli větev sami pod sebou. Což si ani nechtějí uvědomit. Je to hezky ilustrováno přístupem alajské vlády. Co se týče Etolosanů, ti mají pro změnu smůlu. Ale nebojí se jí využít. Je zde prezentováno jejich čisté svědomí a hrdost, které jim dovolují ozvat se a žádat cokoliv po SFP. Dokonce si některé zájmy hlídají sami a nedávají Federaci přístup. Enterprise v postoji zprostředkovatele má náhled na situaci rozdrobenou mezi jednotlivé členy známé posádky.
Tento poučný až kontroverzní román se snaží předkládat výběr, ale zdůrazňuje etickou a morální zodpovědnost Etolosanů. Je to zveličováno až příliš ideálně, například na straně 42. Snad právě proto musí čelit ničivému cyklu své planety. Je to podobné naší situaci. Sami se bojíme doby ledové a zvýšených hladin oceánů. Zatímco Alajané ukazují jen politické bouře vystupňované nejspíše podle schémat válečných konfliktů, které sami vidíme v televizních zprávách. O to víc je to tristní, že planetu zničili předci a vnuci neví kde hledat pomoc, obviňují a slepě bojují.

Kniha se příjemně čte. Pečovatelé o nefittifi působí mile, bezpečáci zarputile a krom vtípků se nadává až do Zkurvysynů.
Laser-books vybral dílko, jehož kvalita odpovídá vyšším průměrným požadavkům čtenáře. Ačkoliv je na pultech najdete již od konce června, byla by škoda nechávat si ho „napotom“.ST TNG – Vyhnanci
Howard Weinstein
Přeložil Vít Pazlar
Laser-books
cena 175,-

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: so 13. září 2008
přečteno: 3228x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG