Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Má chvilka s Empire - kam se český trekkie málokdy vydá...

po 10. listopadu 2008      autor: Bedraz      přečteno: 2154x      komentáře: 0

EMPIRE Star Trek cover Jak jistě čtenáři našeho portálu vědí, nadělilo poslední číslo časopisu Empire všem trekkies speciální dáreček - nové fotky z Abramsova filmu a rozhovor s režisérem na Star Trek téma. Umíte si tedy představit mou radost, když jsem na duesseldorfském letišti vylovila z police International Press právě poslední vydání Empire. A pokud si to představit neumíte, stačí říct, že kolega opodál jen nevěřícně kroutil hlavou, jestli Vánoce nepřišly předčasně. :-) Zvu vás nyní na výpravu do hlubin empireovské duše...

Celé číslo se nese v duchu scifi speciálu - a tomu odpovídá asi i datace vydání, poněvadž je to dle obálky číslo prosincové. :-) Trekkies dorazí k Mecce na stranách 120-127. (Ano, je to pěkně tlustý časopis, stránek je ještě jednou tolik.) Článek s titulem "Back to the Future" pak odstartuje absolutně nádhernou paralelou, kterou si dovolím ocitovat.

"Ve ztemnělém kině, hluboko v útrobách Paramount Studios, skrývá pečlivě vybrané obecenstvo stěží svou nedočkavost. Bylo sem svoláno, aby sledovalo znovuzrození fenoménu, který z televizních obrazovek zmizel již před dlouhými 10 lety. Režisér sedí vepředu a nervózně se ohlédne, než dá pokyn zahájit projekci. Jak se světla ztlumí, plátno ožije jiskřičkami vzdálených hvězd a z reproduktorů se ozve jásavá fanfára. Vynoří se dvě magická slova: "Star Trek". Diváci propadnou spontánnímu potlesku a režisér Robert Wise si oddechne. Píše se rok 1979 a Star Trek: The Motion Picture je poprvé poodhalen. Mezi uchvácenými manažery studia je též televizní producent Gerald W. Abrams - a jeho 13letý syn J.J..

A nyní rok 2008 - scéna se téměř nezměnila. V zastrčeném potemnělém kinu na pozemcích Paramountu opět propukl potlesk po zhlédnutí 20minutového sestřihu nového Star Trek filmu. A vpředu sedí 42letý režisér J.J. Abrams..."

Záhada re-... odhalena

JJ Abrams Zahájení článku časovým skokem je zcela příhodné - posunutím premiéry nového filmu uplyne mezi vznikem prvního a posledního přírůstku do filmové rodiny kulatých 30 let. A všichni nyní čekají, že to bude pořádné "znovunakopnutí" fenoménu. Zcela v duchu ostatních oprášených sérií se hovoří o reimaginaci , reinvenci nebo rebootu. Sám režisér však toto odmítá - jestliže nutně potřebujete nějaké to "re-" na začátku, jedná se dle něj o revitalizaci. Abrams tvrdí: "Když se pustíte do Star Trek filmu, musíte s tím splynout. Nebudete nic zkoušet a všechno měnit, abyste skončili s něčím, co vůbec nepřipomíná svůj původ. Potom by stačilo prostě přijít s něčím úplně novým a nenazývat to Star Trek."

Bude to barevné, optimistické a akční!

můstek Enterprise ve Star Treku XI Abrams se zaklíná, že se chce vrátit k prapůvodní podstatě Star Treku - bez přízvisek TNG, DS9, Voyager... Přestože oceňuje nové seriály, je pro něj Star Trek hlavně barvité podání ze 60. let. A dokonce se chce i směle vrátit k jeho ryze optimistickému pohledu na budoucnost a pokrok lidstva. To je ve srovnání se současným trendem "noir SF&F" (viz. znovuoživení Batmana atd.) velmi odvážné. (Mě v této souvislosti napadá, že snad nový americký prezident Obama bude i nadále hýřit svou nadějí a optimismem a americké diváky nám dobře naladí. ;-) ) Abrams se prostě rozhodl potlačit temné tóny ve prospěch hravosti a barvitosti. Něco mu však na klasickém seriálu přece jen vadilo - a popisuje to ve srovnání s mladšími Star Wars: "Star Wars byly vždy plné akce. Má jediná kritika původního Star Treku by byla, že se tam hodně o dění mluvilo, ale málo se akce ukazovala. To bylo třeba změnit. Takže jsme se ponořili do studia lodí, bitev a bojů, prostě toho všeho, kvůli čemu je film pak tak vzrušující. Bylo to potřeba udělat ve formě, jakou ještě lidé neviděli, a určitě ne ve Star Trek příběhu."

Abrams okomentoval i barvité kostýmy: "Pro mě byly kostýmy celým podvesmírem projektu, ve kterém šlo o zhmotnění něčeho trochu pošetilého. Jak ale zdůvodníte tyhle téměř základní barvy kostýmů? Jak zdůvodníte špičaté uši a sestřih podle hrnce? Je to směšné a potencionálně pořádné klišé, když se to tak vezme. Jak můžete koukat na Galaxy Quest a pak jít točit Star Trek?"

A cílem je... rozšířit trekkies komunitu!

USS Kelvin NCC 0514 ve Star Treku XI J.J. se však hned vzápětí netají tím, že chce, aby se po mnoha letech řady Star Trek fanoušků opět rozrostly - aby se Star Trek dostal do širšího sci-fi povědomí jako nyní Star Wars a aby označení "trekkies" a "trekker" ztratila svůj v současnosti trochu urážlivý nádech. Říká: "Zatímco většina čtenářů Empire zná svět Star Treku, jistě bude také tvrdit, že je více zaujatá Star Wars. A Star Wars pro mě byly vším, když jsem byl dítě. Byla to vzrušující, obzory rozšiřující a vizuálně ohromující jízda. Ale stejně jako u Star Treku, pravé Star Wars jsou původní filmy. V současnosti se to všechno ředí v knihách, prequelech, videohrách a TV seriálech. To samé se přihodilo Star Treku." Abramsovo cílové publikum se rýsuje jasně - přilákat "opuštěné" Star Wars fanoušky a fanoušky sci-fi filmů obecně, kteří by dosud nikdy nepřipustili, že jsou trekkies - nebo aspoň ne veřejně. :-)

Přesto se zapřísáhlí trekkies nemají čeho bát - kromě geniálního tahu se znovuobsazením Leonarda Nimoye do role Spocka, zná Abrams nadále "svůj" vesmír. Základní směrnice se bude porušovat, bude se přecházet na warp, bezejmenná červená trička budou umírat a bude tam i spousta technoblábolů. "Podívejte," říká Abrams, "pokud nezmíníte dilithiové krystaly aspoň jednou, tak jste nenatočili Star Trek!"

Zdroj: Empire
kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: po 10. listopadu 2008
přečteno: 2154x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG