Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odpočet do Star Trek traileru: výměna Generací

po 10. listopadu 2008      autor: little borg      přečteno: 5007x      komentáře: 0

plakát Star Trek: Generations Už jen čtyři dny budeme čekat na nový trailer k Abramsovu Star Treku. Aby to čekání lépe utíkalo, připomeneme si sedmý startrekový film - Star Trek: Generations z roku 1994. Už samotný název napovídá, že přišly změny. Posádku kapitána Jamese T. Kirka střídá jiný tým pod vedením kapitána Jean Luca Picarda. Mění se i loď, nejdříve jsme svědky křtu Enterprise-B, která se následně vydává na záchrannou misi. Pak se přesouváme o 75 let později, na palubu Enterprise-D.

Picard má za úkol zastavit šíleného vědce Sorana, který se chce dostat do Nexu - energetického pásma, kde čas nehraje roli, kde každý najde svá splněná přání. Při svém snažení ale ničí planety s miliony obyvatel...

Režie filmu se ujal David Carson, pod jehož taktovkou vzniklo i několik epizod seriálu Star Trek: Nová generace a Star Trek: Deep Space Nine. Možná i proto film do jisté míry působí spíše jako televizní. To ale v tomto případě není tolik na škodu, protože si snímek alespoň ponechává onu nezapomenutelnou atmosféru. Změna je také na producentských místech, žezla se ujímá Rick Berman.

Film vydělal poměrně slušné peníze, získal dvě ceny (např. ASCAP za hudbu Dennise McCarthyho). William Shatner, který si naposledy zahrál Kirka, si ovšem (podle mě překvapivě) vysloužil nominaci na anticenu Zlatou malinu.

Na počátku filmu jsme se naposledy ohlédli za některými členy Kirkovy posádky, vedle Williama Shatnera se objevili i James Doohan (Scotty) a Walter Koenig (Chekov). Nicméně původně chtěli tvůrci ve filmu mít Leonarda Nimoye (Spock), DeForesta Kelleyho (McCoy) a George Takeie. Nimoy po přečtení scénáře roli odmítl, stejně jako nabídnutý post režiséra, Kelley se nemohl natáčení zúčastnit kvůli zdravotním problémům. Takei odmítl roli, protože by to bylo popření předchozích událostí.

Během bitvy s Klingony se Deanna Troi, kterou hrála Marina Sirtis, měla ujmout kormidla poté, co byl zraněn jiný důstojník explozí počítačové stanice. Režisér chtěl nasnímat tuto akční sekvenci co nejvěrohodněji s přímými reakcemi herců a na jeden zátah. Nicméně během natáčení začala Sirtis hořet spodní část těla, když ji zasáhly trosky. Záběry nakonec byly použity ve filmu, ale pasáž se Sirtis v křesle vystřihli. Marina naštěstí neutrpěla příliš vážná zranění a mohla pokračovat v natáčení.

Jedním z důvodů zničení lodi Enterprise-D byl fakt, že model byl designován pro nižší televizní rozlišení a jiný poměr stran obrazu. Zkáza lodi tak umožnila vytvoření pro kino přívětivější lodi. Zajímavostí určitě je také to, že padesát dní před startem natáčení někdo ukradl kapitánské křeslo. Producenti tedy museli nechat udělat nové.

Původní verze scénáře povolala na závěr filmu Kirka do zbraně, respektive k velení bojového modulu Enterprise-D a následně měl útočit proti Klingonům a na palubě Enterprise zahynout. Jak ale víme, režisér nejdříve natočil boj Kirka s doktorem Soranem, který pak legendárního kapitána střelil do zad. Takové finále se ale na zkušební projekci nelíbilo, a tak tvůrci museli přetáčet závěr filmu (Paramount doplácel 5 milionů dolarů). Do kin se oficiálně dostala verze, kdy Kirk umírá po vyčerpávající bitvě se Soranem a mnohametrovém pádu s konstrukcí mostu.

Přestože byl Dat majitelem kocoura Flíčka, herec Brent Spiner, který Data hrál, ve skutečnosti nenávidí kočky. Ke scéně, kdy Dat po ztroskotání Enteprise najde Flíčka, Spiner řekl: "Musí Dat najít tu kočku? Nemůže to být někdo jiný, třeba Geordi?"

A na závěr Kirkova poslední dvě slova: "Oh, můj..." jsou spontánním nápadem Williama Shatnera. Jak herec později vysvětlil, je to Kirkova reakce na věčnost a cestu tam, kam se dosud Kirk nevydal.

A teď už se pokochejte trailerem na Star Trek: Generations:


Zdroj: Imdb.com
nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: po 10. listopadu 2008
přečteno: 5007x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG