Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Čas žít a čas umírat - či spíše čas číst, čas DS9...

čt 13. listopadu 2008      autor: Bedraz      přečteno: 2499x      komentáře: 0

Obálka sbírky Tales of the Dominion War Ptáte se, co chtěl nadpisem článku autor říct? Jenom to, že se nyní podíváme v recenzi na zoubek povídkové sbírce Tales of the Dominion War (Příběhy dominionské války) - a že to v ní nejen hodně žilo, nýbrž se i hrdinně umíralo. A že my máme tu výhodu, že si tyto příběhy z DS9 ságy můžeme v klidu číst doma v divanu... Kvůli čemu se pak do čtení pustit obzvláště? A co jistě zaujme i českého čtenáře, který nemá vždy přístup k záplavě posledních vydaných a e-booků?

Antologii válečných povídek sestavil redaktor a velmi schopný spisovatel Keith R. A. DeCandido. Oslovil řadu trekovských veteránů (vč. M. J. Friedmana či Petera Davida), přispěl i svou troškou do mlýna a výsledkem je 13 většinou povedených příběhů. Spojující linku netřeba příliš představovat - podíváme se na průběh dominionské války od centra Federace Země až po temné hlubiny romulanského prostoru a obsáhneme téměř všechny generace startrekovských hrdinů.

Rozhodně doporučuji všechny TNG povídky. Hned autor antologie DeCandido přispěl strhujícím vylíčením začátku invaze jem´hadarské flotily na Betazedu v The Ceremony of Innonce Is Drowned. A neprožijeme ji s nikým jiným, než s Lwaxanou Troi, která zcela dostojí své pověsti nezlomné lady - byť nemusí mít ve svých názorech vždy pravdu. Vzápětí se přeneseme pomocí Blood Sacrifice na Romulus, kde se i v těžkých dobách pokouší ambasador Spock splnit svou misi. A po zatažení Impéria do války s Dominionem vše komplikuje smrt romulanského císaře... Kupodivu však tento romulanský příběh bledne ve srovnání s příběhem romulansko-remanským. Centurion Shinzon je v povídce Twilight´s Wrath pověřen tajným úkolem - na jehož konci je o jednu smrtonosnou zbraň a kupu znalostí o svém původu bohatší. (Právě tento příběh společně s úvodem románu Death in Winter tvoří famózní úvod do události zobrazených ve filmu Nemesis.) TNG linku poté uzavírá další brilantní příspěvek - Eleven Hours Out zachycuje nečekaný průběh Picardovy krátké dovolené na Zemi právě v době vstupu Breenů do války na straně Dominionu. Zjistíme, že nikde není bezpečný ráj (Betazed by mohl vyprávět) a že Picardova rodina má stále čím Flotile přispět. :-)

Druhou skupinu příběhů tvoří DS9 události - ať již spojené přímo se stanicí či s jejím blízkým okolí. Vyzdvihnu zde povídku Mirror Eyes, která v neobvyklé formě deníkových záznamů líčí osudy romulanské agentky Tal´shiaru. Na psychologickou strunu potom hraje Requital - zdá se, že válka je u konce, ale šrámy na duších se budou hojit ještě dlouho. A kapitán Sisko musí svou duši vyléčit právě pomocí dalšímu "postiženému". Velmi neobvyklé je zde časové umístění děje - těsně po kapitulaci dominionských sil po bitvě o Cardassii Prime. (Nepřímo také v obou příbězích máme hostující vstupy z TNG - Beverly Crusherovou a Jean-Luca Picarda, ba dokonce i TOSky.)

Za zmínku stojí ještě ohlédnutí mimo TNG a DS9 pojetí. V Safe Harbors uvidíme, že Leonard McCoy stále žije, dýchá, vtipkuje i soucítí. A že totéž platí i pro Scottyho. (Mimochodem je uvedeno, že McCoy se stal nejstarším aktivním admirálem Flotily.) Peter David poté přispěl příběhem ze svého New Frontier universa. Protože je však jeho pojetí ryzí moralitkou, byť poutavě podanou, netřeba mít pro pochopení hlubší znalosti postav. Zajímavou poznámkou zůstává poučení, že ze Siskovy zrady na Romulanech se vyklube další velká válka mezi Impériem a Federaci... Autorská licence? Možná.

Co říci závěrem? Pohodlně se usadit a číst. A nebát se objevovat příběhy i na přeskáčku - k tomu koneckonců povídkové sbírky slouží. A ocenit, že napsat dobrou krátkou povídku je stále o dost větší umění, než dlouhý průměrný román...

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: čt 13. listopadu 2008
přečteno: 2499x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG