Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

EU jako zárodek Sjednocené Země?

pá 20. března 2009      autor: Riker      přečteno: 2721x      komentáře: 8

Spojená federace planet V současné době Česká republika předsedá Evropské unii a vede se spor, zda přijmout Lisabonskou smlouvu. Spor o to, jakým směrem se EU v budoucnosti vydá. Mělo by to trekkies zajímat? Trochu ano. EU je totiž tak trochu utopický projekt, stejně jako svět vymyšlený Gene Roddenberrym. Úspěch či selhání evropského projektu ukáže, zda Genova vize je aspoň trochu reálná. Vize některých sci-fi autorů se vyplnily, příkladem je Jules Verne. Vyplní se i mírové sjednocení Země?

Vznik jediného superstátu skrze dobrovolné spojení národních států je idea, která připomíná vznik Sjednocené Země (United Earth) a posléze vznik Spojené federace planet (United Federation of Planets) v roce 2161. V minulosti všechny říše vznikaly krví a železem. EU naproti tomu přijímá členy na základě jejich vlastní žádosti. Stejně jako Spojená federace planet ve Star Treku. Podáte si přihlášku, zaplatíte kolek a projdete otravným přijímacím řízením, kde musíte splnit „přijímací podmínky.“ A po čase vám přijde poštou oznámení, že jste byli přijati, gratulujeme.

Zárodky startrekové utopie jsou tedy už mezi námi. Evropská unie je unikátní experiment, který by každý Trekkie měl sledovat bedlivě. Jeho výsledek naznačí, zda utopie Star Treku je alespoň trochu možná. EU by se mohla časem rozšiřovat, přijímat nové státy i z Asie (jako první např. Turecko), z Afriky (2008: Unie pro Středomoří) a nakonec by mohla přerůst v globální stát. Pokud je to proveditelné. A pokud je to žádoucí.

Faktický vývoj evropského projektu však naznačuje řadu potíží. Hlavní překážkou je lidská povaha, zejména povaha politiků. Svěříte jim moc, aby za vás něco zařídili, a oni ji zneužijí. Jak napsal lord Acton: Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. V EU hrozí stále větší byrokratizace, omezování volného trhu, epidemie předpisů a tzv. demokratický deficit. Snaha o „jednotný“ přístup ke všemu a „sjednocení“ předpisů v jednotlivých národních státech vede k něčemu, co připomíná nacistický Gleichschaltung. Jakýsi kult stejnosti. Individualita se netoleruje. Spíše než vulkánskými zákony logiky se EU v praxi řídí spíše Parkinsonovými zákony. Dokázal by takový byrokratický konglomerát odolat útoku Klingonů nebo Borgů?

Roddenberyho vize budoucnosti může být velice blízko realitě. Možná tu opravdu bude záhy jakýsi globální superstát. Velikost států se během dějin ostatně stále zvětšuje. Kdysi největší politickou jednotkou byla tlupa či rod. Ty se rozrostly v celé kmeny, pak vznikly kmenové svazy, pak první státy. Z prvních městských států časem vznikli giganti jako je Rusko a spojenecké svazy jako byla Varšavská smlouva. Pokud trend bude pokračovat, časem se Sjednocené Země možná dočkáme.

Pokud však můžeme soudit podle neduhů EU, nebude taková utopická říše dobra, v jakou doufáme. Možná to bude spíš taková „SSSR light“, modernizovaná verze bez kofeinu. Ale možná že i svět Star Treku má k utopii daleko, co my víme. Děj seriálu se odehrává z většiny mimo Zemi, v hlubokém vesmíru. Jediná instituce, o níž něco víme, je Hvězdná flotila. Kdo a jak vládne jednotnému pozemskému státu? Kdo rozhoduje, co se má vyrábět, když neexistují peníze ani tržní ekonomika? Jsou tam potraviny na příděl? Jsou tam nějaké volby? Kdo schvaluje stavební předpisy? Co se stalo se všemi islámskými fundamentalisty? Kam se poděli všichni Romové? Nic z toho jsme se od proroka Roddenberryho nedozvěděli. Někdy je lepší nic nevědět.

bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: pá 20. března 2009
přečteno: 2721x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG