Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Enterprise končí, to je definitivní...

st 8. dubna 2009      autor: little borg      přečteno: 5274x      komentáře: 16

Star Trek: Enterprise Zaznělo přesně před čtymi roky. Pro mnohé trekkies to bylo bolestivé rozhodnutí, když UPN a Paramount předčasně ukončili seriál Star Trek: Enterprise (ENT). Po pozvolném začátku se děj neuvěřitelně rozběhl a 4. sezóna nabrala takové obrátky, až mnohým divákům vyrazila dech. Zvýšení kvality ani akce fanoušků na záchranu nestačily, UPN s Paramountem skálopevně trvaly na ukončení. Co se tehdy dělo?

Hlavním důvodem zrušení seriálu měla být nízká sledovanost v kombinaci s vysokými náklady na výrobu. Alespoň tak to viděli a tvrdili hlavouni v UPN - televizní stanici, která Star Trek dlouhodobě vysílá. Je pravda, že od uvedení pilotního dílu "Broken Bow" počet televizních diváků klesl. To ukazuje i přiložený graf:

Při srovnání se seriálem - Star Trek: Voyager (VOY) - ale Enterprise dokonce předčila ve sledovanosti poslední sezóny svého předchůdce. A to poměrně výrazně. Samozřejmě v porovnání s jinými Star Trek seriály, především Novou generací (TNG) a Deep Space Nine (DS9), Enterprise neobstojí. To ale byla jiná doba. Doba, kdy výběr televizních kanálů v USA nebyl ještě tak bohatý a scifi seriálů nebylo tolik.

Důležitý je ale vývoj v samotné televizní stanici UPN. Už Voyager poznamenala změna v programovém schématu a zacílení kanálu na trochu jiné diváky, hlavně ženy. A co si budeme povídat, Star Trek není zrovna doménou žen (i když mezi námi trekkies jich málo není :-). Problém byl i v přístupu vedení stanice, které začalo Star Trek obecně vnímat jako nechtěné dítě, o něž se musí starat. Přibylo kabelových stanic, které rozmělnily televizní trh a zvýšily konkurenci. Star Trek už nedostával tolik prostoru v propagaci... Zkrátka nastaly špatné časy.

producent Manny Coto Enterprise to odnesla nejhůř. Zatímco tvůrci ještě stihli dotočit všech sedm sezón Voyageru, Enterprise takové štěstí neměla. I přes posílení produkčního týmu (od třetí sezóny) o talentovaného Mannyho Cota, který vnesl do seriálu svěží vzduch, UPN a Paramount házely týmu klacky pod nohy. Krácení rozpočtu a neustálá hrozba zrušením provázely producenty a znervózňovaly herce už celou třetí sezónu. Ještě v průběhu čtvrté série všichni doufali, že si práci udrží. Fanoušci označovali Enterprise jako show Mannyho Cota, přestože hlavními producenty byli stále Rick Berman a Brannon Braga.

Pro pátou sezónu se měla hlavní posádka rozrůst o další hlavní postavu, kterým nebyl nikdo jiný než Andorian Shran. Na to už ale nedošlo. A přestože zůstala spousta otázek nevysvětlená - konflikt s Romulany, co předcházelo založení Federace, jak to bylo s časovou studenou válkou - seriál byl zrušen! Marně se fanoušci snažili přimět oficiální místa k natočení alespoň další sezóny, která by vše vysvětlila. Pořádaly se sbírky, které nakonec daly dohromady miliony dolarů... Konečné slovo bylo NE.

Jolene Blalock jako T'Pol Zklamaní nebyli jen fanoušci, ale i samotní představitelé postav. Stali se součástí fenoménu, který mnohé z nich velmi zaujal. (Však také jezdí na cony.) Snad nejvíc dávala najevo frustraci z celé situace Jolene Blalock (komandér T'Pol), která údajně chodila na natáčení neuvěřitelně otrávená. Nepřidalo jí ani to, že z její postavy udělali ve třetí sezóně drogujícího vulkanského důstojníka. Proti tomu také ostře vystupovala, úspěšně. Ale to je jiný příběh. Enterprise skončila.

Nadějí ještě byla petice za dotočení alespoň minisérie, která by vyšla rovnou na DVD. Tato akce ale vyšuměla do ztracena. Poslední vyjádření (možná trochu s nadsázkou) herce Scotta Bakuly (kapitán Archer) padlo v souvislosti se Star Trekem režiséra J.J. Abramse. "Doufejme, že bude mít úspěch a studio řekne, "Neměli jsme rušit Enterprise." A já doufám s ním.

nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: st 8. dubna 2009
přečteno: 5274x
komentáře: 16
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Jedno smutné výročí  -  po 18. května 2015
Romulanská válka dospěla svému vrcholu!  -  pá 6. února 2015
Retro: Noc na ošetřovně  -  čt 12. června 2014
Retro: Zaujatí pozorovatelé  -  čt 20. března 2014
Retro: Regenerace  -  čt 6. března 2014
Retro: Svítání  -  čt 13. února 2014
Retro: Singularita  -  čt 30. ledna 2014
Retro: Carbon Creek  -  čt 9. ledna 2014
Retro: Konečná (Dead Stop)  -  čt 7. listopadu 2013
2. sezóna Enterprise na bluray - trailer a upravený obal [VIDEO]  -  pá 24. května 2013
Scott Bakula: Rád bych pokračoval v Enterprise, ale může to být problém  -  út 9. dubna 2013
Kampaň za pátou sezónu Enterprise  -  čt 4. dubna 2013
Star Trek: Enterprise na bluray [VIDEO]  -  čt 28. března 2013
Enterprise na blu-ray  -  pá 15. března 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG