Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

První recenze nového Star Treku

čt 9. dubna 2009      autor: JemHadar      přečteno: 2592x      komentáře: 8

Star Trek poster Server TrekWeb.com je jedním z prvních, který publikoval souvislejší (ovšem v souladu s přáním Paramountu trochu nicneříkající) recenzi Abramsova nového Star Treku. Jejím autorem je Matthew Pejkovic a my vám přinášíme její překlad. Už úvodní věta hovoří za vše: Star Trek režiséra J. J. Abramse je osvěžující a zábavný dobrodružný film, který oživuje vyčerpaný fenomén, ale zároveň ctí starší díla.

Uprostřed filmu se Abramsovi daří popsat setkání původní star-trekové posádky, důraz je kladen především na rozvíjející se přátelství a paralelní osudy kapitána Jamese Kirka (Chris Pine), nafoukaného farmářského kluka z Iowy, z nějž se má stát skvělý vůdce, a dočasného velitele Spocka (Zachary Quinto), hybrida člověka a Vulkance, jehož přísně logická osobnost se neustále střetává s jeho potřebou emocionálně se vyjádřit.

Kromě Pina a Quinta, kteří oběma ikonickým postavám propůjčují nový rozměr (Kirkovi troufalost a rebelství, Spockovi oduševnělou sebekázeň), se setkáváme s Karlem Urbanem v roli zdravotnického důstojníka Leonarda „Kostry“ McCoye, s moderním geniálním komikem Simonem Peggem v roli technika Scottyho a se Zoe Saldanou v roli ultra sexy Uhury; všichni skládají poctu svým předchůdcům, zároveň ale tyto milované postavy hrají po svém.

Strůjcem jejich setkání je cestovatel časem jménem Nero, kterého strhujícím způsobem hraje Eric Bana. Nero touží po pomstě za zničení své rodné planety, a tak přinese zkázu Spockovu domovskému světu Vulkanu a strhne na sebe pozornost Hvězdné flotily – strážců míru ve Federaci, kteří prozkoumávají a hlídají vesmír.

Dočkáte se několika akčních scén, při nichž nebudete moci ani dýchat, jmenujme například vesmírnou bitvu před úvodními titulky a skok z oběžné dráhy, při němž se vám bude svírat žaludek.

Pozoruhodné je také to, kolik je ve filmu humoru, vrcholem je zřejmě scéna s Kirkovou alergickou reakcí na McCoyovu léčbu.

Efekty jsou zkrátka úžasné, klasické techniky se vynikajícím způsobem mísí s moderními technologiemi a nikde není poznat, že jsou tvořené digitálně. Vše hezky doplňují kostýmy a účesy inspirované 60. léty 20. století.

Vše pevně jistí výborný scénář od žánrových veteránů Alexe Kurtzmana a Roberta Orciho, kteří s úspěchem míchají rozumnou dávku hawkingovské vědy s vrcholně zábavnou fikcí.

Díky Abramsově úzkostlivé péči o detail a neutuchající – naštěstí ne však přehnané – lásce k mytologii Star Treku se zrodila moderní vědeckofantastická klasika. Tomuto režisérovi a producentovi v jedné osobě se podařilo nemožné – fanouškům dal film, který mohou přijmout s otevřenou náručí, člověku Star Trekem netknutému však ponechal dostatek prostoru, aby se bavil a neudolala ho minulost.

Tento film je právě tím vesmírným dobrodružstvím, které se Georgi Lucasovi v jeho prequelové trilogii Star Wars nepodařilo stvořit.

Zdroj: TrekWeb.com
kadet JemHadar
autor: JemHadar
vydáno: čt 9. dubna 2009
přečteno: 2592x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG