Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

EON iCube - simulátor už je realitou!

st 22. dubna 2009      autor: Riker      přečteno: 4662x      komentáře: 16

iCube Pokusů o virtuální realitu jsme zaznamenali řadu. Většinou v nich hrály role brýle, ve kterých byly místo UV filtru zamontovány malé, ale velmi velmi těžké obrazovky. Slepá ulička! Naopak správně budoucnost virtuální reality odhadli…ano, ovšem… autoři našeho milého seriálu "Toulky po hvězdách". Cenu za nejlepší prognózu vyhrává Gene Roddenberry! Gene, gratulujeme.

Z brýlí či helem na virtuální realitu člověk dostával bolení hlavy, epileptické záchvaty a v nejlepším případě ho notně bolelo za krkem. Nebo také dostával záchvaty zuřivosti. Generování 3D obrazu v reálném čase bylo totiž na tehdejší počítače dost namáhavé a trhané.

Dnes však doba pokročila. Existují už firmy – jako třeba EON REALITY - které se holografií živí naprosto běžně, jako se jiní živí pečením housek. A komu technické hračky prodávají? Komu? Nikoli hráčům a pařanům na videohry. Ani sex-shopům (zatím). Kdepak. Prodávají je movitým "ferengským" firmám na sofistikovanou prezentaci svých projektů, konferencí a výrobků. Taková holografická video-konference umožní firmě uspořádat normální schůzi, aniž by kdokoli vytáhnul paty z domu.

Zmíněná společnost vyvinula zařízení zvané iCube, tedy e-Kostka. Není to ale kostka ze stejnojmenného hororu. Tu by si nikdo domů nekoupil. (Snad kromě nekrofilních sado-masochistických maniaků.) Ne, iCube je místnost, ve které jsou pouze bílé stěny. To samo o sobě by také nebyl prodejní trhák. Na každou stěnu však projektory promítají ve vysokém rozlišení stereoskopický obraz. Divák stojí v místnosti a na nose má polarizované 3D brýle známé z IMAXU. Jen s tím rozdílem, že na krajích brýlí vyčnívají tyčinky s IR LED markery. IR sensitivní kamery rozmístěné po místnosti sledují polohu vašich brýlí a podle toho určují relativní polohu každého vašeho oka v místnosti. Podle toho se v reálném čase vypočítávají a generují stereo obrazy z každého projektoru v místnosti.

Výsledkem je, že se můžete volně procházet v plně trojrozměrném prostoru. A nemusíte se bát, že někam spadnete, maximálně narazíte nosem do zdi. K čemu by takový simulátor použil Reg Barclay, si dokážeme představit. Dat by si tam mohl hrát na Holmese. A k čemu je to byznysmenům v práci? Například firma WATG používá iCube, aby klientům prezentovala své developerské projekty. Klient si tak může byt či dům na vlastní kůži projít dřív, než dům stojí. Udělejte klientovi takovou prohlídku a on se už nikdy nevrátí k papírovým plánům a miniaturním sádrovým modelům!

WATG si to může dovolit. Jedna iKostka stojí půl milionu dolarů. My ostatní si způsobně počkáme, až cena klesne na úroveň mikrovlnky. Trpělivost. Osobní počítače taky kdysi stály půl milionu. A není to zase tak dávno. Takže já mám jasno – domov důchodců na své stáří si budu vybírat podle toho, jaký má iCube! A své Kostce zpívat spolu s Elvisem "Only you... can do make my dreams come true..."

Více viz na www.eonreality.com.

Zdroj: EON Reality
bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: st 22. dubna 2009
přečteno: 4662x
komentáře: 16
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Budova ve tvaru Enterprise [VIDEO]  -  čt 21. května 2015
IXS Enterprise  -  pá 13. června 2014
Univerzální překladač je skoro zde [VIDEO]  -  út 3. června 2014
Následnice Deep Space 9  -  st 20. listopadu 2013
Takeiův pohled [VIDEO]  -  po 21. října 2013
USS Enterprise vypluje v roce 2025  -  po 17. června 2013
Hurá, replikátor! Nebo 3D tiskárna?  -  st 22. května 2013
Bing překládá klingonštinu  -  st 15. května 2013
Do temnoty s "novou" technologii [VIDEO]  -  po 13. května 2013
První vlečný paprsek realitou  -  pá 8. února 2013
Star Trek technologie - realita a co by realitou mohlo být  -  po 14. ledna 2013
Na Vulkánu by chtěl žít každý  -  čt 15. listopadu 2012
Holografické simulátory  -  út 6. listopadu 2012
Warpový pohon skutečností? [VIDEO]  -  út 18. září 2012
Google chce počítač ze Star Treku  -  pá 10. srpna 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG