Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Věda Star Treku není (opět) nejpřesnější - část I.

po 11. května 2009      autor: Darkknight      přečteno: 5859x      komentáře: 18

plakát k Abramsovu Star Treku Astronom a autor Bad Astronomy Blogu Philip Plait poskytnul serveru TrekMovie.com svou recenzi na vědu v novém snímku JJ Abramse Star Trek. Dozajista tak naplnil sny mnoha zvídavých trekkies, nicméně i pro lidi vědou nepoznamenané jde o zajímavé čtení. V následujícím trojdílném seriálu se pan Plait zaměří na některé klíčové scény z filmu a na jejich pravdivost/nepravdivost podle normálních fyzikálních zákonů.

Vědecká recenze Star Treku
Napsal Philip Plait

Takže narovinu: jsem velkým fanouškem Star Treku. Na TOSce jsem vyrostl a hltal jsem ji při všech reprízách v televizi. Filmy jsem miloval, byl jsem bez sebe, když šla do vysílání TNG, a i když jsem od Star Treku na chvíli utekl při DS9 a VOY (s výjimkou poslední sezóny ENT, ta byla velmi dobrá a ať vám nikdo netvrdí pravý opak!), stále se považuji za fanouška. Na film jsem šel s očekáváním zklamání. Ale zklamán jsem nebyl. Ten film je skvělý! Nebyl jsem si vůbec jistý, jak moc se bude podobat Treku, se kterým jsem vyrůstal, a Abramsovi se povedlo neuvěřitelné. Ač sám není fanouškem, byl schopen vzít ze Star Treku to podstatné - tedy jeho srdce, chcete-li - a oblékl jej do moderního kabátu.
Já se ale budu v této recenzi věnovat vědeckým částem filmu. Nebudu se vrtat ve warp pohonu, transportérech nebo v cestování časem: zaměřím se pouze a jen na skutečné věci. A nebojte se, nehodlám vám vyslepičit celou zápletku. Než film přišel do kin, snažil jsem se spoilerům vyhýbat, jak to jen šlo, a teď jsem za to rád. Film byl díky tomu mnohem zábavnější a více vzrušující. Ale přesto se do mé recenze nějaké spoilery dostaly, a proto POZOR!!! SPOILER ALERT!!! Pokud jste film ještě neviděli, račte si místo tohoto článku přečíst nějaký zajímavý časopis o pletení!

TICHÝ A SMRTÍCÍ USS Kelvin pod palbou Narady
Scéna: USS Kelvin je pod palbou! Romulanské zbraně nepředstavitelné síly bičují trup federačního plavidla. Slyšíme výbuchy, hroutící se přepážky, křik... a pak torpédo vyrve v trupu díru a členka posádky je vysáta do vesmíru. Kamera letí s ní na její poslední cestě, a jakmile proletí dírou do volného prostoru, následuje všeobjímající ticho.
Věda: Tak za tohle bych JJ Abramse rovnou políbil! Ve vesmíru, kde není vzduch, se nemá zvuk jak šířit. To, o čem hovoříme jako o zvuku, je ve skutečnosti stlačování a řídnutí určitého média. Bez média nemá co vibrovat, a všechen váš křik a pláč tak přichází vniveč. Samozřejmě že z díry v trupu uniká vzduch, jenže ten po opuštění lodi prudce expanduje a stává se příliš řídkým pro šíření zvuku. A ano, samozřejmě že slyšíme klasícké "vžum", když lodě přechází do warpu a tak dále, ale tohle všechno očekáváme, protože jsme vyrůstali v prostředí, kde věci dělají "vžum", když proletí kolem.
Sám osobně bych byl radši, kdyby se při těchto scénách neozval ani zvuk. Ale přijímám nutnost filmařů natáčet scény tak, aby se publikum cítilo pohodlně. Ale za všechny ty roky, kdy jsem si stěžoval na zvuky ve vesmíru, musím říct, že pokud se to provede správně, pak ticho může pěkně vystupňovat dramatický náboj. Tato scéna je živým důkazem - náhlé ticho jen co opustíme loď s nešťastnou členkou posádky je opravdu děsivé a znepokojující.VULKÁNSKÁ OBLOHA Planeta Vulkán ve <i>Star Treku XI</i>
Scéna: Celkový záběr planety Vulkán s modrou oblohou a načechranými obláčky.
Věda: Tak moment, já viděl epizodu "Amok Time", a obloha na Vulkánu má být červená! Tedy možná. Barva oblohy je obšírné téma. Pozemská obloha je modrá, protože molekuly dusíku v našem vzduchu zachycují modré spektrum světla z našeho Slunce a rozptylují jej všem směry, takže ať koukáme kam koukáme, odevšad z oblohy na nás míří modré světlo. Jiné molekuly tuto barvu změní - pokud by v atmosféře bylo dost smogu, měla by červenohnědou barvu. Metan zase pohlcuje červené záření, takže planeta by byla vskutku modrá (proto je Neptun jako pomněnka). Na Marsu je zase ve vzduchu hodně prachu, a proto je jeho obloha žlutá až načervenalá, vlastně taková karamelová. Naše obloha může změnit barvu v závislosti na počasí, nebo na úhlu pohledu (má jinou barvu, když koukáte na místa blízko horizontu, než když koukáte přímo směrem k nadhlavníku).
Takže na Vulkánu mohla být prostě jen prachová bouře těsně předtím, než se v TOSce Spock rozhodl zponfarrovat Kirkovu zadnici (nebo když Spock odmítne Kohlinar ve filmu Star Trek: The Motion Picture). Nebo je to prostě jen detail, nad kterým by brblal jen ten nejkovanější z nerdů - pro zajímavost si všimněte, že planeta má jinou barvu prakticky v každém seriálu. Ale díky tomu jsem měl možnost tak dlouho žvanit o tom, proč máme modrou oblohu na staré dobré matičce Zemi.VAŘÍME KREV McCoy Tě možná pozvrací
Scéna: Kirk a McCoy sedí v raketoplánu a chystají se k letu na oběžnou dráhu. McCoy, přesně dle předlohy, nadává na cestování vesmírem a tvrdí, že pokud dojde k trhlině v trupu: "...naše krev se uvaří za 13 vteřin."
Věda: Prisámbohu, tohle je v každém filmu špatně - hned se mi na mysl vkrádá béčkový paskvil Mise na Mars. Co se uvaření krve týče, tak je třeba hned říct, že k tomu nedojde. Teplota varu tekutin závisí na atmosférickém tlaku. Při nižším tlaku kapalina vře při nižší teplotě. Proto existují u některých receptů i verze pro velké výšky: voda vře při nižší teplotě, takže možná budete muset některé pokrmy péci o něco déle (bydlím v městě Boulder 1700 metrů nad mořem, takže tuhle poučku ověřuji každý den). Tento efekt způsobí, že ve vakuu se voda vaří už při pokojové teplotě! Samozřejmě krev má v sobě rozpuštěnou celou řadu dalších látek, což její bod varu poněkud zvyšuje, nicméně při tělesné teplotě 37°C by se krev ve vakuu opravdu vařit začala.
Jenže když vás odfoukneme do vesmíru, vaše krev není vakuu vystavena! Náš krevní systém je totiž pěkně izolovaný. Tlak uvnitř tepen a žil je relativně konstatní (pokud zrovna nekoukáte na zprávy na N@VĚ či nečtete Blesk, to totiž proletí stropem), takže vaše krev se neuvaří. Při pobytu ve vakuu bez skafandru můžete samozřejmě očekávat celou řádku ošklivých zážitků - přijdete o veškerý vzduch z plic i ze střev (taktak, odfouknete si oběma konci), po několika minutách začne docházet k odumírání měkkých tkání v důsledku dehydratace a vystavení přímému UV záření ze Slunce, a samozřejmě tak do dvou minut nastane smrt udušením - ale uvařenou krev nečekejte. McCoy je přeci jen doktor a tohle by vědět měl.
Anebo možná jen fňukal pro zvýšení dojmu. Přeci jen, je to McCoy.


Zdroj: http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: po 11. května 2009
přečteno: 5859x
komentáře: 18
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG