Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Atlantis je doma, Endeavour čeká start

po 25. května 2009      autor: Chak.      přečteno: 2236x      komentáře: 2

Přistání raketoplánu Atlantis po opravě HST Po několika odkladech kvůli špatnému počasí nad Floridou raketoplán Atlantis se svou sedmičlennou posádkou úspěšně přistál na Edwardsově letecké základně (Edwards Air Force Base) v Kalifornii. Pro "strýčka příhodu" byl po celou dobu trvání mise připraven ke startu i raketoplán Endeavour, který se brzy sám vydá na cestu tam, kam se dosud nikdo (z nás) nevydal.

Přestože nad Edwardsovou leteckou základnou bylo počasí pro přistání příznivé po celý víkend (včetně pátku, což byl oficiální termín), NASA stále preferovala přistání v Kennedyho vesmírném středisku (Kennedy Space Center) a to ze dvou důvodů. Přistání v Kalifornii stojí agenturu 1,8 milionu dolarů. Otázkou je, kolik je stojí prodloužení letu o dva dny :-) Důležitějším důvodem je ale ztráta 10 dní kvůli přesunu raketoplánu zpět na Floridu (na zádech Boeingu 747). Tím se totiž zpozdí jeho prohlídka. Ta je teď velmi důležitá kvůli plánovanému letu raketoplánu Endeavour k mezinárodní vesmírné stanici ISS, který se má uskutečnit 13. června.

Důvodem pro důkladnou prohlídku Atlantis je fakt, že během startu 11. května došlo k poruše jedné ze čtyř redundantních jednotek používaných pro přenos příkazů počítače do hydraulických řídících systémů. Tyto systémy ovládají například aerodynamické řízení během přistávání. Díky redundanci nebyl výpadek pro raketoplán ohrožením, ale inženýři NASA se obávají, aby nebyl důsledkem nějakého generického problému, který by ovlivnil i zbylé raketoplány (může jít o chybu vadné součástky, která byla dodána do více/všech raketoplánů). Doufejme, že zpoždění nezpůsobí odložení plánovaného startu. Rozhodnutí o připravenosti raketoplánu Endeavour ke startu musí totiž přijít do 3. června.

Jakou míru redundance mají asi lodě ve Star Treku? IMHO, JJ-ova Enterprise má rozhodně velkou redundanci warpových jader ;-)

GO / NO GO

Rozhodování o povolení či zamítnutí přistání je velmi těžké. Nejde jen o výše zmíněnou otázku místa přistání a souvisejících nákladů. Kvůli tomu, že raketoplán dokončuje přistání jako obrovský bezmotorový kluzák a klesá asi 20x rychleji (z pohledu výškových metrů) než normální letadla, je počasí s dobrou viditelností a stabilním větrem velice důležité. Meteorologové se snaží předpovědět chování počasí nad přistávací dráhou, testovací nadzvukový letoun T-38 zkouší přistání v aktuálních meteorologických podmínkách, ale těžko může někdo zaručit, že počasí vydrží. Mezi opuštěním orbity a přistáním totiž uběhne více než hodina. A jakmile raketoplán započne s manévrem opuštění orbity, už není cesty zpět. A tak není divu, že astronauti na orbitě často slyší "NO GO decision".

Úspěšná mise

Michael Good, HST v pozadí, Země v odrazu :-) Přestože na nás astroamatéry výsledky mise v podobě nových snímků z Hubbleova vesmírného teleskopu (Hubble Space Telescope) teprve čekají, už teď víme, že všech pět servisních výstupů do kosmu bylo úspěšných (i když ne zcela bez problémů) a plánovaná životnost teleskopu byla prodloužena minimálně o dalších pět let. Poté by ho měl nahradit James Webb Space Telescope.

Pár informací závěrem:

  • Hubblův teleskop je ve vesmíru už 19 let, jeho baterie měly ale plánovanou životnost jen 5 let (kam se hrabe Duracell :-) )
  • astronauti na Atlantis měli s sebou 180 nástrojů, z toho 116 bylo vyvinuto speciálně pro tuto misi
  • během oprav měli astronauti dvakrát problém s odšroubováním šroubu, poprvé se odšroubování podařilo, podruhé ho bylo nutné odstranit násilím
  • jeden z nových bloků s gyroskopy (RSU) nebylo možné použít, naštěstí s sebou měli náhradní
  • úspěšně proběhla i oprava zařízení, u kterých se nikdy nepočítalo s opravou ve vesmíru
  • při opravě STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph) bylo třeba vyšroubovat a neztratit 111 šroubků
  • celkově strávili astronauti mimo raketoplán 36 hodin a 56 minut
  • po vstupu do atmosféry měl raketoplán rychlost cca 27 000 km/h, 7 minut před přistáním cca 2 700 km/h
  • při dosednutí mívá raketoplán rychlost cca 350 km/h
  • astronauty po návratu přivítá nový ředitel agentury, kterého prezident Obama jmenoval během jejich mise

Houston: "Vítejte doma, Atlantis. Gratulace za velmi úspěšnou misi, která dala Hubblu novou skupinu očí, které budou pokračovat v rozšiřování našich znalostí vesmíru."

Zdroj: NASA, NASA TV, HubbleSite, ...
admirál flotily Chak.
autor: Chak.
vydáno: po 25. května 2009
přečteno: 2236x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Před 70 lety…  -  pá 6. června 2014
Přesedlá J.J. Abrams na Star Wars?  -  so 10. listopadu 2012
Radost pro Star Trek fanynky - aspoň ty americké  -  po 2. července 2012
Apollo 11 - vyzvednutí motorů F-1 ze dna Atlantiku  -  čt 19. dubna 2012
Tohle je válka - Kirk vs. Shinzon!  -  pá 2. března 2012
Star Trek knihy v Česku  -  čt 6. října 2011
Star Trek: Enterprise na Primě COOL  -  po 18. července 2011
George Takei chce být Spiderman [VIDEO]  -  st 6. dubna 2011
První android kosmonautem  -  út 8. března 2011
Vzpomínáme na DeForesta Kelleyho  -  čt 20. ledna 2011
Star Trek: Exhibition na dosah - od května 2011 u Berlína!  -  čt 16. prosince 2010
Národní den mazání přátel s Williamem Shatnerem  -  út 23. listopadu 2010
Hudební motiv "Inner Light" hraný na Theremin [VIDEO]  -  so 20. listopadu 2010
Oficiální univerzitní obchod Akademie Hvězdné flotily  -  čt 18. listopadu 2010
Přečtěte si časopis Star Trek Magazine online  -  st 17. listopadu 2010

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG