Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Leonard Nimoy o Star Treku, roli Spocka pro NY Times

pá 19. června 2009      autor: JP      přečteno: 4808x      komentáře: 5

Leonard Nimoy Leonard Nimoy je spisovatel, mezi jehož básnické sbírky patří např. A Lifetime of Love: Poems on the Passages of Life, je fotografem a autorem projektu Shekhina a také režisérem, který má na kontě sedm filmů včetně snímku Tři muži a nemluvně. Objevil se také několikrát na obrazovkách televize, například v seriálu Mission: Impossible, či v pořadu In search of....


Ale k čertu s tím vším! Leonard Nimoy je přece Spock! Hrál ho ve třech sezónách původního Star Treku a ve třech celovečerních filmech, z nichž dva sám režíroval (ST III: Pátrání po Spockovi a ST IV: Cesta domů). A k vidění byl nedávno také v posledním ST filmu z dílny J.J. Abramse, kde si svoji roli Spocka opět oprášil.

S panem Nimoyem jsme si povídali o Star Treku, o jeho slavné roli Spocka a o setkání s prezidentem.

Před několika dny jsem si uvědomil, že jsem celou dobu vyslovoval název hry „Čekání na Godota“ špatně. Jak se vaše přijmení správně vyslovuje? Já ho vyslovuju jako „Ný-moj“. Ale to s tím Godotem je zajímavé. Vždycky jsem říkával „Go-doh“, ale když jsme minulý rok s mojí manželkou jeli do Los Angeles na skvělé představení této hry v podání souboru z Abbey Theatre, tak tam to vyslovovali jako „Gah-doh“. Tak jsem si řekl „Aha, tak jsme to asi říkali špatně.“ No, ale svoje příjmení vyslovuju jako „Ný-moj“.

Kdy vás naposled někdo oslovil s tím, že byl váš herecký výkon ve filmu Invaze zlodějů těl skvělý?
Jé, děkuji. To se mi hodně líbilo. Myslím, že je to velice dobrý film.

Název vaší knihy „I am not Spock“ (Nejsem Spock) je často vykládán špatně. Bylo pro vás ale přeci jen někdy to břemeno spojené s vaší rolí Spocka příliš těžké?
Trochu problém to byl jen jednou. Po dokončení natáčení původního seriálu a jeho druhém televizním vysílání v 70-tých letech se stal Star Trek ohromně populární. Někdy kolem let 71 a 72 se z toho rychle stal fenomén a přišel ohromný hlad po Star Treku, ale po dobu následujících jedenácti let se nic nenatočilo. A během této doby, ať už jsem se v rámci svého herectví podílel na čemkoliv, lidé se mě vždycky ptali jen na Star Trek – „Řekni nám o Star Treku.“ „Proč nenatáčíš další Star Trek?“ Tehdy to problém byl.

No a tehdy jsem napsal knihu „I am not Spock“, což se ukázalo jako chyba. Snažil jsem se osvětlit jaké to je, když herec vytváří nějakou postavu. Popisoval jsem, jak jsem vyrostl v Bostonu, ale že Spock nikoliv. Moji rodiče byli ruští přistěhovalci, ale Spockovi rodiče nebyli atd. Jsem pouze herec, který hraje jeho postavu. Ale zároveň jsem napsal, že kdybych si měl někdy vybrat postavu z televizního seriálu, kterou bych měl hrát, byl by to právě Spock. Nicméně ne každý se dostal v knize až k tomuto sdělení a hodně lidí se vlastně nedostalo dál než k přečtení názvu.

Očekávají od vás fanoušci a fanynky, že budete ve světě Star Treku sběhlý, tak jako oni?
Kdysi před lety se mi stala jedna trapná věc. Dostal jsem pozvání na CalTech (soukromá univerzita v Pasadeně v Kalifornii zaměřená na techniku a její výzkum), kde jsem se seznámil s několika velmi inteligentními lidmi, kteří pracovali na různých zajímavých projektech. Provedli mě po akci a pořád říkali děláme tohle a děláme tamto a snažíme se přijít na to, proč se děje tohle atd. No a pak se mě zeptali „Co si o tom vy myslíte?“ a zřejmě očekávali nějakou velmi sofistikovanou radu. Ale já jen mlčky přikývl a snažíce se vypadat moudře jsem řekl: „Jste na dobré cestě.“

Slyšel jsem, že jste byl postupem času několikrát osloven ohledně role Spocka v dalších ST projektech, ale že jste odmítl. Co vás přimělo zahrát si v novém filmu?
Když se natáčel první celovečerák s posádkou z TNG, byla v něm scéna, ve které měla být i celá původní posádka Enterprise včetně Spocka. Nicméně Spockův rozhovor nebyl vůbec pro Spockovu postavu. Šlo tam pouze o nějaké vysvětlení a to nemělo s postavou Spocka nic společného. A tehdy jsem producentovi filmu řekl „V tomto filmu není skutečná postava Spocka. Ten rozhovor může odříkat kdokoliv jiný a vůbec nic se tím nezmění.“ Ve filmu jsem tedy nehrál. Je to ten film, ve kterém je kapitán Kirk zabit a mně tehdy přišlo, že bezpředmětně. Nebyl pro to žádný důvod.

A od té doby jsem žádnou nabídku nedostal až do doby, kdy mě oslovil J.J. Abrams ohledně nového filmu. Setkal jsem se s autory scénáře Bobem Orcim a Alexem Kurtzmanem a bylo to moc fajn. Mluvili velmi zaníceně a chytře o tom, co pro ně Star Trek znamená, což mi vyvolalo vzpomínky na to, co mně osobně přišlo na Star Treku a Spockovi nejlepší, když jsme natáčeli původní seriál. Napsali velice zajímavý scénář – myslím, že je očividné, že je to velkofilm, nicméně i přesto je dojemný a osobní. Je v něm spousta emocí.

Nahrál byste další album, kdybyste byl osloven se stejným nadšením a zájmem?
Hm, o tom pochybuji.

Tak to je velká škoda. Mám kolegu, který přímo zbožňuje Mr. Spock’s Music from Outer Space.
Skvěle jsem si to užil, když jsem to dělal. Nikdy jsem ale nesnil o kariéře hudebníka. Bylo to tak, že když jsme natáčeli původní seriál, tak za mnou jednoho dne přišel někdo ze studia a řekl: „Jeden pán v New Yorku produkuje nahrávku s hudbou ze Star Treku. Fotka Spocka bude na obálce. Chtěl by ses podílet na tvorbě toho alba?“ Myslel jsem si, že bych měl. V té době už měli nahráno šest písní z celkových dvanácti a za krátko jsme nahráli těch zbylých šest.

Prezident Obama je docela často přirovnáván k postavě Spocka. Co vy na to, vidíte tam nějakou podobnost?
Setkali jsme se dvakrát. Poprvé to bylo před několika lety, krátce před oznámením jeho kandidatury. Byl v Los Angeles a měl proslov na jednom slavnostním obědě, kam jsme dostali pozvání. Stáli jsme vzadu na dvorku, kde jsme na něj čekali. Přišel skrz dům a v momentě kdy mě uviděl zvedl ruku na pozdrav s vulkánským gestem. Řekl: „Řekli mi, že jste tady.“ Následoval velmi příjemný krátký rozhovor a já mu pověděl: „Bylo by logické, kdybyste se stal prezidentem“.

Smím se vás zeptat, jestli vaše náboženská příslušnost nějak ovlivnila vaše ztvárnění postavy Spocka?
Tak to si upřímně netroufám tvrdit. Možná nějak podvědomě. Určitě ale co se týká vulkánského pozdravu – ten je odvozený z požehnání, které jsem se naučil v jedné synagoze, když mi bylo něco okolo osmi nebo devíti let. Má to hebrejský původ.

A co ta rezervovanost a stoické chování, to není židovská záležitost?
Ne, to si nemyslím. Protože například u takového Billa Shatnera, který je taky židovského původu, se nedá zrovna říct, že by byl stoický.

Zdroj: http://artsbeat.blogs.nytimes.com/
bez hodnosti JP
autor: JP
vydáno: pá 19. června 2009
přečteno: 4808x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG