Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Terminátor Salvation vs. Transformers 2! A vítězem je...

út 14. července 2009      autor: Bedraz      přečteno: 8077x      komentáře: 13

Terminator Salvation plakát Star Trek! Ano, ani po premiérách dvou očekávaných sci-fi hitů roku 2009 neřekl Star Trek poslední slovo. Nemluvím nyní o tržbách, kde Transformers 2 spolehlivě sešrotovali žebříček, nýbrž o atmosféře, příběhu a přiměřené stopáži. Ale pěkně po pořádku. Jako první jsem se do kina vypravila na návrat terminátoří legendy, pak se přivalily šrouby...

Terminátoří armáda spásy

Terminator Salvation plakát Terminator Salvation rozhodně není špatný film - a pokud si před jeho zhlédnutím zopáknete prapůvodního Terminátora s "Arniem", přidáte mu hned 10 bodů navrch. Úcta a odkazy ke kořenům se dají srovnat s Abramsovým Star Trekem. Není to Terminátor Vašich otců, přesto tenhle svět poznáte hned. Navíc se povedlo obsazení - Christian Bale jako John Connor se mi líbil mnohem víc než jako Temný rytíř a Anton Yelchin jako Kyle Reese je fantastickým způsobem úplně odlišný od "našeho" Čechova. Maximálně se daří i výkonům počítačovým (na rozdíl od Wolverina) - T-800 jakoby Arnoldu Schwarzeneggrovi z oka vypadl.

Christian Bale jako John Connor Trošku slabší je to s příběhem - akční scény ok, přiměřená dávka emocí také, ale o nějakých nečekaných zvratech v ději, či šokujícím závěru si můžeme nechat jenom zdát. Zatímco po Star Treku (a loni po Iron Manovi) jsem chtěla do měsíce další díl, tady si v klídku odzívnu rok dva a nic se nestane. A přitom to mohl být super start plánované trilogie. Bohužel tenhle snímek až moc křičí, že je jen první díl. :-( Navíc se tvůrci zalekli prozrazení původního konce - který by zanechal Johna Connora jako kyborga. Ano, to by bylo něco! A dobře natočené by to vyznělo skvěle a s velkolepým patosem, spoilerům navzdory. Žel, odvaha je to, co novému Terminátorovi chybí nejvíc. Je škoda, že filmová série, která stvořila řadu "klišé" pro jiné snímky, jim sama nyní padla za oběť.

Transformers 2: Pomsta Michaela Baye

Transformers 2: Revenge of the Fallen Ano, režisér Michael Bay se utrhl z řetězu. Nezastavili ho scénáristé, herci, omezená schopnost lidského vnímání, ba ani vedoucí pyrotechniků. A je to škoda - neboť méně by znamenalo více. Transformers mě před dvěma lety přesvědčili, že stoprocentní popcornovka neznamená nutnou degradaci předlohy na úroveň prvního stupně základní školy. Byli vtipní, svižní, nablýskaní, nelogičtí, ale přitom podivuhodně ucelení po celé dvě hodinky. Vyšli jste z kina s čistou hlavou a úsměvem na rtech. A kdybyste pak náhodou v televizi viděli nějakého autobota, cítili byste se jako doma.

Optimus Prime se zlobí To nyní vyjdete z kina ještě před posledními titulky, nervozně koukajíce na hodinky a kroutíce hlavou, proč jste téhle nablýskané, vybuchující, jen místy vtipné a silně nelogické podívané věnovali 3 hodiny svého života (i s úvodní reklamou). Navíc se na hodinky nedíváte poprvé - to nutkání vás popadne už v poslední třetině příběhu. Zde totiž rezignujete na pochopení, co se na plátně vlastně odehrává (výbuchy, kosmické lodě, výbuchy, opouštění rodného hnízda, výbuchy, výlet do Egypta, výbuchy?), a uvědomíte si, že se humor nepozvedne z velmi laciné úrovně. Oči už nepoberou více šroubků ani explozí, a nic dalšího jim nabízeno není. A tak končí sen o dokonalé letní popcornovce... Měla být kratší, inteligentnější a méně výbušná. Jediná útěcha - Optimus Prime v souboji ukáže, proč právě on je OPTIMUS PRIME. A že svítící meče jsou cool nejen u Jediů. :-)

Malé zanedbatelné plus? Transformers 2 jsou kasovní trhák - a jeho scénáristé Kurtzman a Orci zůstávají v týmu "géniů". Byť si myslím, doufám!, že z ducha jejich původního scénáře zůstalo ve filmu jen málo. DVD Transformers 2 si koupit nepůjdu - leda by prodávali jen první půlku filmu...

Co říci závěrem? Ultimativní popcornovkou léta zůstává překvapivě Star Trek. Jako jediný zatím vyvážil dokonalé všechny ingredience fanouškům i běžným divákům. Uvidíme, zda ho sesadí nový Harry Potter. Budu přitom!

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 14. července 2009
přečteno: 8077x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Související články:

Prometheus – aspirant na zklamání roku?  -  st 20. června 2012
X-Men: First Class je důstojný nástupce (předchůdce) prvních X-menů  -  ne 12. června 2011
Kirk "starší" a kladivo = komiksový Thor!  -  út 10. května 2011
IMAX uvádí: Hubble 3D - povinné pro milovníky vesmíru  -  st 13. října 2010
Návrat Železného muže – Iron Man 2  -  čt 13. května 2010
Avatar – krásný, ale nikoliv revoluční  -  pá 15. ledna 2010
Fanboys - fanoušci fanouškům... a je to legrace!  -  út 4. srpna 2009
Harry Potter a princ dvojího smíchu: veselého a nuceného  -  st 22. července 2009
Wolverine má na Star Trek krátké drápy  -  po 4. května 2009
"Stalo se" (The Happening)  -  út 8. července 2008
Iron Man - muž se železnou maskou  -  po 19. května 2008
Překvapivě dobré Monstrum z Cloverfiledu  -  út 11. března 2008
Hvězdný prach...  -  st 26. září 2007
Hláškující Transformers  -  st 29. srpna 2007
Harry Potter popáté a poamericku  -  ne 29. července 2007

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG