Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jsem Spock

čt 16. července 2009      autor: omi      přečteno: 5244x      komentáře: 2

I am Spock Po dlouhé době jsem se konečně dostal k poslechu tohoto vytouženého audiobooku. Předčítáno samotným Leonardem Nimoyem. Zatímco jsem nasával slovo za slovem, nejenže jsem poodhaloval zákulisí natáčení originální série a postupně i filmů, ale naprosto neuvěřitelně jsem našel velkou paralelu se současnou situací okolo nového filmu. Historie se vskutku opakuje.

Na začátku podotknu, že k Nimoyově dřívější knize "Nejsem Spock" jsem se dostal až po poslechu té novější, a ještě ji nemám dokončenou. Spock je zajisté největší ikonou celého fenoménu Star Trek. Při vyslovení tohoto jména se chytí i lidé, kteří neviděli jedinou epizodu Star Treku. Jeho představitel a autor obou knih, Leonard Nimoy, přiznává, jak moc mu tato role ovlivnila život. Proto také velmi často přechází od popisu událostí do rozhovoru s touto postavou. Trochu schizofrenní pocit v podání jednoho člověka.

"Jsem Spock" začíná vzpomínkami na nešťastně zvolený název první knihy. Fanoušci šíleli. Jako ostatně šílí vždy. :) Název byl zvolen čistě pro efekt, vždyť uvnitř knihy je jasně ukázáno, že Nimoyovi Spock opravdu přirostl k srdci a že mu na něm neskutečně záleží. Ze začátku sice bral roli tohoto mimozemšťana jen jako zdroj příjmu, ale postupně se vžíval do role a začal se za něj bít. Žádal úpravy scénářů, kde se mu zdály scény a chování pro Vulkánce nelogické. Vzpomíná na několik epizod jako The Cage (Klec), Naked Time (Čas obnažení) nebo Devil in The Dark (Ďábel v temnotě). Jelikož trávil v kůži Spocka tolik času, postupně začal v roli zůstávat. V pauzách se neveselil tolik s ostatními, ale odcházel stranou a přemýšlel, zůstával vážný. Tak se i postupně vyvíjel Spockův charakter skrze sezóny.

pan Spock Nimoy si velmi cení všech ostatních herců, představitelů posádky Enterprise. Svůj vztah s Williamem Shatnerem by definoval nejspíš jako bratrskou rivalitu, která je poháněla vpřed. Shatner byl na place vždy plný vtípků. I když občas neznal mezí, když si například začal zahrávat s červeným kolem, na kterém Nimoy dojížděl na natáčení. D. Kelly (McCoy) byl prý vždy dokonalý gentleman, přinášel na plac vyrovnanost a rovnováhu spolu s inteligentním humorem. Přestože se Nimoy postupně vyjadřuje ke všem svým hlavním kolegům, já bych zmínil ještě Nichelle Nichols (Nyotu Uhuru), která sice od začátku neměla příliš dialogů, ale vždy byla na scéně připravená a hrála s plným nasazením.

Po druhé sezóně hrozilo zrušení seriálu. Fanoušci však společnost doslova zavalili dopisy, takže mu dali ještě šanci. Bohužel však změnili čas vysílání a tvůrčí štáb opustilo hodně lidí. Kvůli neshodám se společností nakonec odešel sám tvůrce, Gene Roddenberry. S novým štábem a novými scénáristy se změnil charakter příběhů a Nimoyovi vyhovoval čím dál méně. Také se méně dbalo na změny, které navrhoval, takže byl například nucen potupně pochodovat jako loutka v epizodě Spock's Brain (Spockův mozek). Po třetí sezóně byl nakonec seriál přeci jen ukončen.

Reklama na pivo Heineken I po ukončení seriálu se však Nimoy se Spockem nerozloučil. Lidé ho všude na veřejnosti poznávali. Od společnosti přišla nabídka na pokračování "Star Trek: Fáze II", kde by však Nimoy měl jen částečný úvazek a Spock se tak objevil jen ve čtyřech epizodách za sezónu jako Guest Star. Jelikož se Nimoyovi nabídka nelíbila, a navíc se obával degradace Spockova charakteru v rukách scénáristů, odmítl ji. Když mu několikrát bez objednání donesli v restauraci pivo Heineken, dozvěděl se, že Spockova karikatura byla použita na billboardech s reklamou právě na toto pivo. Ze zajímavosti kontaktoval svého právníka a pak i nahrávací společnost a zjistili, že po ukončení nahrávání již na Spocka nemá nikdo žádný právní nárok. Takto Nimoy náhodou zjistil, že mu nahrávací společnost za roky, kdy se natáčel Star Trek, nevyplatila jediný dolar z reklamy. Podal žalobu.

Star Trek: The Motion Picture V té době se objevily v kinech první Star Wars. Paramount Pictures, který odkoupil práva na Star Trek chtěl samozřejmě využít situace a přijít na trh s vlastním vesmírným trhákem. Jelikož bylo žádoucí, aby se ve filmu objevil i Spock, byl požádán, zda by si přečetl scénář. Soudní spor byl ukončen dohodou, Nimoy souhlasil s účastí, pokud budou provedeny změny ve scénáři, a také proto, že v původním scénáři Spock vůbec nefiguroval. Film byl nakonec natočen, ale Nimoy s ním spokojen nebyl. Neměl příliš detailní příběh a Spock se nechoval tak, jak by si Nimoy představoval. Proto když přišla nabídka na další díl, byl Nimoy opatrnější a více se podílel na scénáři. Od začátku se počítalo s tím, že Spock zemře. Když se tato informace dostala k fanouškům, vyhrožovali studiu, že budou film bojkotovat a studio tak prodělá. Scénář toto geniálně řešil prvními záběry, kdy při simulaci Spock hraje svou smrt. Fanoušci tak mohli klidně sledovat zbytek filmu. Scéna, kdy Spock vstupuje do reakční komory, doznala změn až přímo při natáčení. Nimoy přiznává, že tato scéna všechny velmi silně zasáhla. Přímo při natáčení. V kině při ní potom slzel. Konečný záběr na Spockovu neporušenou rakev na planetě Genesis byl pro Nimoye překvapením. Studio ji přidalo až po zkušebním promítání kvůli reakcím diváků. Nakonec přes všechen strach ze stran fanoušků je tento film dosud hodnocen jako nejlepší Star Trek vůbec.

Crew of Star Trek VI: The Undiscovered Country Po úspěchu Khanova hněvu přišlo studio okamžitě s návrhem na pokračování. Tentokrát byl úkol těžký, muselo se vyřešit, co se stane se Spockem. Nimoy se rozhodl, že by rád tento snímek režíroval a studio souhlasilo. Přesto musel později předložit své předchozí režisérské zkušenosti. Díky tomu, že se Spock jako dospělý objevuje až na konci filmu, mohl Nimoy většinu času strávit za kamerou. Při režírování dalšího snímku Cesta domů byl úkol režiséra daleko těžší. Spock se vyskytuje v daleko více scénách. Přesto byl tento Star Trek neméně úspěšný jako předchozí filmy.

Při poslouchání Nimoyových slov, problémů s charakterem Spocka při natáčení seriálu, problémů se studiem při přístupu k hercům a Star Treku vůbec a nakonec i při zjištění reakcí fanoušků na zásadní informaci při natáčení Khanova hněvu, jsem si zavzpomínal na to, čím jsme sami prošli poslední roky při čekání na poslední film. Od první bouřlivé vlny, kdy fanoušci hromadně zabránili ukončení seriálu se z jejich strany objevuje spíše nespokojenost. Je to zřejmě dáno rozmanitostí věcí, které se časem ve Star Treku objevily. Přesto jsou všechny díly nebo filmy nakonec přijaty alespoň nějakou částí publika a všichni dál lačně očekávají další Star Trek.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 16. července 2009
přečteno: 5244x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG