Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mých deset nejoblíbenějších sci-fi epizod (8.)

čt 23. července 2009      autor: Pike      přečteno: 3440x      komentáře: 10

BSG CrossroadsJsou tomu již dva roky, co se na televizních obrazovkách objevila poslední opravdu kvalitní epizoda Battlestar Galacticy. Crossroads bylo naprosto úžasným zakončením sezóny, kterému k dokonalosti nechybělo prakticky nic. Scény, které ani po desáté neztrácejí nic ze své dokonalosti, protože jsou postaveny na úžasných hereckých výkonech a skvělém scénáři.

Teď bych si strašně rád zanaříkal nad tím, jak tragicky špatná a mizerná byla čtvrtá sezóna. Jaký políček byla pro ty, kteří na ni skoro rok čekali. Ale to není tématem dnešního článku.

Pokud bych měl o nějakém díle říci, že některé scény z něj znám zpaměti, je to právě Crossroads. Scény z Baltarova soudu jsou pro mě tím nejlepším z celého seriálu. Už od první scény, od úvodního proslovu obžaloby, kdy je Baltarovi vmetáno do tváře veškeré zlo, jež se přihodilo na Nové Caprice. Baltarův obhájce byl rovněž excelentní. Zahájení řeči obhajoby návrhem, že jeho klient by měl být popraven, to je vskutku geniální tah. Neodpustím si citaci, ač to může vypadat, že tím zakrývám nedostatek invence.

"Ctihodní soudci, obhajoba si přeje změnit výpověď na 'vinen'. Je přeci jasné, že můj klient je vinen. Je to zrádce a vrah. Spojil se se Cylony, co s tím? Správně! Vyhoďme ho vzduchovým uzávěrem! Tento muž nás prodal nepříteli. Tento muž je náš nepřítel! A jedna z mála dobrých věci na válce je, že je správné, spravedlivé a adekvátní naše nepřátele ZMASAKROVAT! Dosáhnout SPRAVEDLIVÉ ODPLATY! Na co sakra čekáme? Zabijme ho hned teď! Bylo by to snadné, ne? Jednoduché. Spravedlnost rozzuřeného davu. To chtějí. Obzvláště ona. Usiluje o to už víc jak rok. Od doby, co ji porazil ve svobodných volbách! Teď má příležitost vykonat pomstu na člověku, ... jehož jediným zločinem bylo, že se sklonil před neodvratným! Gaius Baltar zachránil životy lidí na Nové Caprice. Zatímco Laura Roslinová by nás všechny nechala zemřít! Zemřít v bitvě, kterou bychom nikdy nemohli vyhrát! Nevím jak vy, ale já jsem rád, že nebyla prezidentkou, když Cyloni přišli a řekli: "Vzdejte se, nebo zemřete!" Gaius Baltar mi zachránil život rozhodnutím, které ten den učinil. A Lauře Roslinové také."
Citace z českých titulků, překlad Winner, www.bsg.cz

Památný byl i Lee Adama a jeho proslov na obranu Baltara. Ten již citovat nebudu, doporučuji si jej pustit naživo.

Zároveň jsme prožili další šok, a to odhalení čtveřice Cylonů (netřeba uvádět jména) a při závěrečné scéně pár minut před bitvou s Cylonu mi stále běhá mráz po zádech. Vynesení Baltarova rozsudku a následná rvačka v soudní místnosti, příchod Tigha a Tory do CNC těsně před bitvou... Scénář je zkrátka promyšlený do nejmenších detailů a spoustu s tradiční Battlestar atmosférou a barvitými charaktery se jedná o dokonalý zážitek.

Na konec sezóny si Ron Moore připravil naprostou pecku, která fungovala dokonale. Čekání na další epizodu se tak stalo hodně dlouhým utrpením. Škoda jen, že si tuto kvalitu seriál neudržel až do konce. Pokud na něj někdy budu koukat znovu, s největší pravděpodobností tedy zůstanu stát na křižovatce.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: čt 23. července 2009
přečteno: 3440x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG