Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Rick Berman: 18 let se Star Trekem - II. část

čt 17. září 2009      autor: Weyoun      přečteno: 2073x      komentáře: 8

producent Rick Berman A je tu druhá část rozhovorů s někdejším dlouholetým producentem a scénáristou Star Trek filmů a seriálů Rickem Bermanem. Byl to on, kdo převzal roli po Genu Roddenberrym. Mnohými fanoušky nenáviděný muž se rozpovídal o své kariéře v Paramountu. Na jeho adresu jistě padá spousta otázek a kritiky, a Rick se pokusil některé své dřívější kroky a rozhodnutí vysvětlit. Jak se mu to povedlo, posuďte sami...

Berman na téma Enterprise

- Paramount dal impuls k natáčení seriálu Enterprise opět ve chvíli, kdy se Voyager blížil ke konci, zatímco Berman "prosil, aby nový seriál dali pár let k ledu"
- Paramount měl v úmyslu vysílat Enterprise ještě před ukončením Voyageru, ale Berman prosadil odklad
- Berman měl lepší pocit z prequelu než pokračování TNG, neboť "to by už tolik nenabídlo," snad kromě uhlazenějších a nablýskanějších skafandrů
- Berman nesouhlasí s názorem fanoušků, kteří jeho a spoluautora Brannona Bragu obviňují z odklonu od startrekových pravidel a kontinuity s tím, že "to tedy určitě ne, snažili jsme se na to dávat velký pozor"

Práce s vědou a technologiemi byla „frustrující,“ protože běžné moderní technologie jsou pokročilejší než ty, které se objevily v TNG nebo Voyageru (např. dnešní laptopy jsou vyspělejší než Picardův desktop stejně jako mobily ve srovnání s TOS komunikátory)

- obsazení Enterprise mělo být "mladší" i z důvodu, aby se s ním diváci mohli ztotožnit "lépe než u předchozích seriálů"
- Scotta Bakulu našel Paramount a "byli doslova unesení" tím, jak dobrou ruku při výběru Archera měli, byl to prostě "člověk s velkým Č"
- Jolene Blalock (T'Pol) "byla dalším příkladem krásné herečky, která navíc umí hrát"
- Conner Trinneer (Trip) byl jediným hercem ve všech čtyřech trekovských seriálech, za kterého "musel bojovat," Paramount preferoval "typického hollywoodského hezounka"
- Dominic Keating na sebe upozornil během konkurzu na roli v sedmé sezóně Voyageru
- Berman a Braga podnikli exkurzi na palubu ponorky v námořní základně v San Diegu, aby zakusili pocit, jež měla evokovat NX-01, později měli rozepři s lidmi z Paramountu, kteří požadovali "barvy a zas jen barvy" po celé lodi
- Berman popsal zvolení moderní úvodní písně pro úvodní znělku seriálu "jako další příklad mojí tvrdohlavosti, buď to bude fungovat nebo ne," ale je si vědom toho, že "fanoušci ji nesnášeli"
- Berman byl původně proti tomu, aby seriál začínal slovy "Star Trek," přestože by to bylo "přijatelnější," nicméně poté, co hodnocení seriálu začalo klesat, CBS požadovala, aby se Star Trek vrátil do názvu
- navazující epizody během třetí sezóny byly odpovědí na špatná hodnocení, které dělalo vrásky Paramountu a televizi, Berman si myslí, že to zafungovalo a "umožnilo zocelení Archerovy postavy"
- Paramount přemluvil UPN pomocí snížení licenčního poplatku k natočení čtvrté sezóny, a tím se přiblížili k magické stovce epizod
- Berman přemítá, zda finále "Toto jsou cesty…" (These are the Voyages) bylo "chybou" s vědomím, že někteří jej shledali "neuctivým"
- Berman cituje slova Mannyho Cota - propojení s TOSkou zapříčinilo rozhodující úspěch čtvrté sezóny - a dodává, že "není žádných pochyb o tom, že jsme mohli pokračovat dalšími třemi (sezónami), pokud bychom dostali tu možnost"

Berman na téma TNG filmů

- První kontakt (First Contact) je "bezpochyby" Bermanův oblíbený film, protože "opravdu fungoval" a "práce na něm byla skvělou zábavou"
- ohledně Kirkovy smrti ve Star Trek: Generace (Star Trek: Generations): "Přestože tato postava už měla být dávno mrtvá v době, kdy se TNG odehrává, byli jsme vnímáni jako vrazi kapitána Kirka"
- Star Trek: Generace "si vedl lépe než Paramount očekával, nicméně i tak nám dal hodně lekcí k poučení"
- Vzpoura (Insurrection) měla být "oddechovka" – Piller požadoval změnu po Prvním kontaktu, který byl "akcí typu pojďme a natrhněme někomu prdel"
- Berman má pocit, že Vzpoura "měla některé mimořádné momenty, ale nevedla si tak dobře jako První kontakt"
- Berman považuje Nemesis za "klasický Star Trek film" ve stylu filmů Nicka Meyera. Přiznává však, že "vůbec nebyl kladně přijat"
- Nemyslí si, že načasování uvedení filmu do kin (v době, kdy běžel Pán prstenů) byl problém, ale podotýká, že neví, "co se pokazilo, pokud to nebylo zahlcení Star Trekem" (viz níže)

Oblíbené věci na Star Treku závěrem

- blíbený seriál byl TNG, protože díky němu se jako nováček "naučil chodit"
- s většinou posádky TNG nadále udržuje přátelské vztahy
- na druhém místě oblíbenosti je Enterprise, protože během natáčení byl nejvíce zaintersován na jeho tvorbě jako producent a scénárista
- oblíbenou "hostující hvězdou" byl Stephen Hawking
- potrpí si na epizody o cestování časem, zejména "Enterprise včerejška" (Yesterday’s Enterprise), ale zcela nejoblíbenější je "To nejlepší z obou světů" (Best of Both Worlds)

Berman věří, že největším odkazem Star Treku je Roddenberryho "povznášející vize" budoucnosti, která "vykresluje vyspělejší lidskou civilizaci v té nejlepší možné variantě" na rozdíl od tzv. temné sci-fi. Jako významnou událost během své kariéry uvedl práci na filmu Fly, kde se jako osobní asistent setkal s Johnem Lennonem.

Berman na téma „vyčerpané licence“ a budoucnosti Star Treku

Během doby, kdy se rozhovor dotýkal Enterpise, se Berman vyjádřil na téma "vyčerpané licence:"

Jon Dulgen, který ve zmíněné době vedl Paramount, použil frázi "vyčerpaná licence," která přesně vystihuje, co se vlastně pokazilo. V době, kdy jsme s jedním z nejlepších scénáristů v Hollywoodu (John Logan) natáčeli film nazvaný Star Trek: Nemesis, který neměl úspěch, se přidaly problémy se seriálem Enterprise. Nemesis byl dobrý film. Není vůbec problematický. Myslím, že neúspěch má co dělat s vyčerpanou licencí, faktem, že bylo "přestartrekováno." Ale jak jsem řekl předtím, skončili jsme po čtyřech sezónách Enterprise, vytvořili 624 hodin těchto televizních seriálů, a to nemá obdoby.

Berman byl dotázán, co si myslí o budoucnosti Star Treku (Pozn.: Rozhovor se odehrál v květnu 2006 – nedávno poté, co bylo oznámeno, že JJ Abrams bude režírovat nový Star Trek film, ale před tím, než padlo definitivní rozhodnutí nebo před odhalením nějakých bližších podrobností).

No, říká se, že JJ Abrams, který je jedním z nejžádanějších jak televizních, tak filmových režisérů, se chystá začít s přípravami na vytvoření jistého znovuobjevovacího Star Trek filmu. To by mohlo být vzrušující, myslím, že pokud někdy bude další televizní seriál - ne pokud, ale až bude další televizní seriál, pravděpodobně vzejde z tohoto filmu. Myslím, že v tuto chvíli seriál potřebuje čas pro oddych. Jsou to pouze čtyři roky, kdy nic neběží. Věřím, že je zapotřebí ještě více odpočinku. Myslím, že Star Trek pak bude pokračovat po velice dlouhou dobu. Na téhle planetě asi není moc lidí, kteří by nevěděli, co znamená warp rychlost nebo "beam me up, Scotty" nebo co je fotonové torpédo. Star Trek, ať už v jedné nebo druhé formě, tu bude s námi. Co se týká jeho televizního konce, je zimní spánek pro následujících pár let asi to nejlepší.

Berman na téma internetové kritiky a jak by si přál, aby na něj lidé vzpomínali

Berman byl také dotázán, zda něčeho lituje, čehož využil v kontextu se známými útoky, které se na jeho hlavu snesly na internetu.

Spoustu kritiky jsem si vzal k srdci. Ti, kteří se na naši adresu na internetu vyjadřují, si myslí, že jejich názory nikdy nebudeme číst, ale ve skutečnosti to děláme. A myslím, že spousta skalních fanoušků Star Treku kritizuje, že porušujeme jeho chronologii a pravidla a nerespektujeme jejich přání. To nás mrzí, protože to tak není. Přál bych si, abychom během těch let mohli s těmito lidmi nějak komunikovat osobnějším způsobem. Jednou jsem se přihlásil do diskuze na internetu, ale nikdo mi nevěřil, že to jsem opravdu já, takže jsem se odhlásil.

Na poslední otázku – jak by chtěl, aby si jej lidé pamatovali - Berman odpověděl:
Přestože riskuji, že budu sentimentální, moc rád bych byl lidmi pamatován jako ten, který převzal vizi Genea Roddenberryho, která Star Trek definuje. Věděli jsme, že už nemá sílu pracovat na seriálu a bylo velmi dojemné a povzbuzující vidět, jak byl potěšen reakcemi, které dostala Nová Generace po tolika letech, kdy už se na ní nemohl podílet. Chtěl bych, aby si mě lidé pamatovali jako někoho, kdo vzal jeho vizi budoucnosti a myšlenky, čím by měl Star Trek být, a snažil se, aby tyto čtyři seriály a čtyři filmy dostály jeho ideálům. Přemýšlím, jestli tomu tak bude i v budoucnu. Rád bych si myslel, že jsem tohoto dosáhl.

Více Star Treku v TV Archivu

Pokud máte zájem, na YouTube můžete najít mnoho dalších úžasných (a dlouhých) interview osobností spojených s historií Star Treku:
SHATNER, WILLIAM (jako “kapitán James T. Kirk”)
TAKEI, GEORGE (jako “Sulu”)
NIMOY, LEONARD (jako “Spock”)
JUSTMAN, ROBERT (producent)
FONTANA, DOROTHY (scénář, střih)
COURAGE, ALEXANDER (hudba)
FRIED, GERALD (hudba)
JENNINGS, JOSEPH (umělecký vedoucí)
JOHNSON, GEORGE CLAYTON (scénář)
MONTALBAN, RICARDO (jako „Khan“)
DONAHUE, ELINOR (hostující star, “Metamorphosis”)
WYATT, JANE (hostující star, Spockova matka)

Zdroj: TrekMovie.com
kadet Weyoun
autor: Weyoun
vydáno: čt 17. září 2009
přečteno: 2073x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG