Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Prvni roboti Dr. Soonga už jsou tu?

so 19. prosince 2009      autor: Riker      přečteno: 2862x      komentáře: 6

raw android Ve světě Star Treku je prvním humanoidním androidem Dat. Vyroben nekdy po roce 2330 doktorem Noonienem Soongem. Japonci ale dělají všechno proto, aby vytvořili androidy už dnes. Téhle zprávy jste si všimli? Hitem letošních Vánoc (zatím v obchodech Sogo & Seibu) jsou v Japonsku roboti, kteří vypadají jako lidé. Neumí chodit, ale mají dosti přesvědčivý zhled, gestikulaci a mimiku. Sledují vás pohledem a reagují na otázky...

Realita jde vždy trochu jiným směrem než sci-fi předpovědi. V povídkách Isaaca Asimova byla průkopníkem robotiky Američanka, doktorka Calvinová. V reálném světě jsou průkopníky Japonci. Možná vzpomínáte na prvního humanoidního robota, co uměl chodit. Vyřešit stabilitu chůze byl dlouhé roky neřešitelný problém. Robůtek se jmenoval Asimo. Hádejte po kom.

Ostatně i Datův pozitronický mozek je převzatý z povídek Isaaca Asimova. V reálném světě nic takového neuvidíme. Asimov sám přiznává, že tento termín tehdy použil jen proto, že pozitrony byly něco nového a narozdíl od elektronů zněly víc "cool".

Ale není to jen Japonsko. Robotické hračky se už začínají šířit i u nás. Nedávno jsem překládal návod k robotickému psovi. Po kovově vyhlížejících roboraptorech a robopsech nyní přicházejí chodící panenky a pohybující se plyšáci. Nikdo nám za 20 let neuvěří, že plyšové hračky kdysi neuměly chodit a vrtět ocáskem.

Další věc, ve které se realita liší od sci-fi prognóz je design. Android Dat je vyspělá forma inteligence, ale jeho fyzický vzhled je nedokonalý. Ve 24. století neumějí vyrobit přesvědčivou syntetickou kůži? V reálném světě je naopak kůže, mimika a fyzický vzhled to první, co androidům jde.

Čest Nejaponců zachraňuje Hansen Robotics, která také vyrábí konverzační roboty (mimika, jednoduchá konverzace, gestikulace). Viz video níže. Zcela jiné typy robotů už dnes ovládají různé domácí práce. Jiné zase umí chodit či tančit. K integraci těchto technologií zatím nedošlo. Trpělivost.

Toto video není z filmu "Já Robot" od Spielberga. Ani z "Náhradníků" s Bruce Willisem. Není to ani počítačová CGI animace. To je realita. Skutečná autonomní animatronická loutka. Uvažte, co bude za 30 let.

A ještě něco. Takového konverzačního robota v životní velikosti si můžete pořídit už dnes. Firma Kokoro vám vyrobí robota, který vypadá přesně jako vy. Můžete pak mást návštěvy, které nepoznají jestli jim z křesla máváte vy nebo váš dvojník. No, nestojí to za tu srandu? Přijde vás to přitom jen na 'mizerných' 225 tisíc USD.

Pokud si ale chcete objednat androida v podobě Brenta Spinera bledého jako stěna, zadržte. Výrobce z etických důvodů nedodává roboty v podobě známých osobností. Pochopte. Jak by vám bylo, kdybyste věděli, že někde někdo má ve skříni vás a dělá s vámi bůhvíco.

Zdroj: gizmodo.com
bez hodnosti Riker
autor: Riker
vydáno: so 19. prosince 2009
přečteno: 2862x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Odkazy na hry z přednášky „Jak si trekkies hrají“  -  čt 10. prosince 2020
Záznam přednášek z Trekkenu online [VIDEO]  -  čt 3. prosince 2020
Kdo, co, kdy a kde ve Star Treku [VIDEO]  -  st 30. září 2020
SERIÁL: Kompletní časová osa ST událostí! (1. část)  -  út 6. listopadu 2018
Star Trek se dočká nového animovaného seriálu  -  pá 26. října 2018
StarTrekKnihy.cz – Nový informační portál zdaleka nejen o knihách  -  čt 30. srpna 2018
Šťastné a startrekové!  -  pá 22. prosince 2017
15 nejmocnějších protivníků ve Star Treku  -  čt 2. listopadu 2017
Star Trek v komentářích: Nechte zaznít svůj názor  -  út 17. října 2017
Star Trek: Discovery a další skvosty v knihovně CZ Kontinua  -  so 23. září 2017
Smuteční oznámení  -  so 19. srpna 2017
Star Max: Pravda, 1. část  -  po 17. července 2017
Star Max: Z principu  -  st 10. května 2017
Star Max: Klony útočí  -  po 20. února 2017
Elektrokolo ve startrekovém střihu  -  čt 9. února 2017

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG