Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Terok Nor - začátek hodný legendy

ne 10. ledna 2010      autor: omi      přečteno: 4242x      délka: 5 min      komentáře: 2

Trilogie Terok Nor Konečně jsem dočetl poslední stránku této úžasné trilogie. Moc jsem se na to těšil. Ne proto, že bych to už chtěl mít za sebou, ani abych věděl, jak to dopadne (to jsem viděl v seriálu), ale proto, že jsem už chtěl znát celý příběh. Těď už ho znám. Ale vyprávět Vám ho nebudu...K důvodu se dostanu později, začnu od začátku. Tahle trilogie je vážně fascinující. Myslím, že takový příběh ještě v Star Trekových knihách nevyšel. Ale určitě mohu se mýlit. Samozřejmě tu již bylo více navazujících knih, knih tvořících dlouhý příběh, knih klenoucí se přes několik sérií, nebo knih, které si budete navždy pamatovat a kdykoliv si je rádi přečtete, ale tyhle knihy jsou prostě jiné. Nevím, jestli se mi to podaří vysvětlit.

Terok Nor: Day of the Vipers

Je docela zvláštní, že knihy napsali celkem 3 autoři. James Swallow napsal první a S. D. Perry a Britta Dennison spolu napsaly další dvě. Zajímavá kombinace. Výsledek je ten, že první kniha je dost odlišná od zbývajících dvou, ovšem docela dobře na sebe navazují a doplňují se. Chvílemi se mi dokonce zdálo, že dokážu poznat v druhých dvou knihách, kterou část psala S. D. Perry a kterou Britta Dennison. Vnímal jsem totiž takový drobný rozdíl ve stylu vyprávění. Ale možná jsem si to jen namlouval. První kniha objímá dobu od prvního kontaktu mezi oběma planetami až po začátek okupace, druhá a třetí kniha potom popisují dobu v průběhu okupace až do jejího konce. Je pochopitelné, že obě tyto doby mají rozdílné nálady a tudíž pocit z jejich čtění. Z první knížky jsem měl pocit nátlaku a složitosti, z dalších knih potom pocity smíření a lehkého uvolnění. Avšak musím rozhodně říct, že všechny knihy jsou napsány hodně čtivě a celou dobu jsem dychtil vědět, jak bude příběh pokračovat.

Terok Nor: Night of the Wolves

Co bych chtěl vyzdvihnout asi nejvíc je návaznost celé trilogie na seriál. Někdo si dal opravdu velkou práci s vyhledáním všech možných odkazů na dobu před seriálem - během okupace, nebo i před ní. Nemyslím tím jen jména postav, některých z nich zmíněných, ale i událostí. Knihy na ně navazují a zachycují je v těch situacích, jak byly v seriálu zmíněny. Samozřejmě nejsou popsány přímo scény, které jsou v seriálu, ovšem jsou popsány příčiny a následky daných událostí. Přitom je vše napsáno tak dobře, že byste seriál ani nemuseli před čtením vidět a dávalo by vám to pořád smysl. To velmi obdivuji. Přesto mám pořád pár pochybností právě o postavě Dukata, který prochází všemi třemi knihami. Už jenom jeho věkem, který není nikde zmíněn, či některými drobnostmi. Ovšem pokud je něco malinko jinak než v seriálu, patrně je to oběť takové úplnosti a propracovanosti celého příběhu.

Terok Nor: Dawn of the Eagles

Jak již jsem psal v "recenzi/popisu" první knihy, tak mě velmi zarazilo množství postav, o kterých se píše. Navíc jsou mixována křestní jména, příjmení, mužů, žen, bajoranů i cardassianů, takže se občas nechytáte, o kom že se to mluví. To je trochu škoda. Ale asi proto je na konci každé knihy rejstřík osob, míst, jídel, hodností a věcí. Věřím, že ne každému to bude dělat takové problémy, jako mě. Každopádně si jde zvyknout na pár klíčových postav a orientovat se. První kniha je příběh sám pro sebe. Druhé dvě knihy na sebe v podstatě navazují. Ovšem přesto, že druhé dvě knihy na první úplně přesně nenavazují, neznamená to, že nevyprávějí jeden příběh. Ba naopak. Postavy, které byly důležité na počátku příběhu ustupují do ústraní, nebo z příběhu mizí. Postupně přibývají nové postavy, jak se jejich osudy vplétají do našeho příběhu. Takže se samozřejmě dozvíte, jak se většina nejen z hlavních postav dostala na Deep Space 9 a jaké měly mezi sebou vztahy, na které pak seriál navazuje. Ke konci třetí knihy už jste v podstatě jako doma. Pro fanouška seriálu je to vskutku dokonalé počteníčko.

Teď bych se měl pravděpodobně dostat k důvodu, proč píšu jen o svých názorech na knihu, ale nevyprávím příběh, jako minule. Částečně proto, že ty, které to asi nejvíc zajímá, si chtějí knihy přečíst sami. Částečně proto, že celý příběh je tak obsáhlý, že se prostě nedá jen tak zkrátit a napsat do článku, nebo několika článků. Tento příběh je prostě tak krásný, že se vyplatí si jej přečíst celý. Kdybych ho zkrátil, jen bych ho tím znehodnotil. Pravděpodobně jsem to neměl dělat ani minule. A abych zodpověděl případné otázky: Tyto knihy pravděpodobně nikdy nevyjdou v českém překladu. Bohužel.

Níže najdete náležitosti k jednotlivým knihám. Názvy jsou odkazy na Amazon, kde si můžete originální knihy zakoupit.


Star Trek: Terok Nor: Day of the Vipers (Star Trek: Deep Space Nine)
autor: James Swallow
počet stran: 528
Vydavatel: Pocket Books Star Trek
Vydáno: 25 března 2008
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 1416550933
ISBN-13: 978-1416550938


Star Trek: Terok Nor: Night of the Wolves (Star Trek: Deep Space Nine)
autor: S. D. Perry
počet stran: 464
Vydavatel: Pocket Books Star Trek
Vydáno: 29. dubna 2008
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 0743482514
ISBN-13: 978-0743482516


Star Trek: Terok Nor: Dawn of the Eagles (Star Trek: Deep Space Nine)
autor: S. D. Perry
počet stran: 448
Vydavatel: Pocket Books Star Trek
Vydáno: 20. května 2008
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 0743482522
ISBN-13: 978-0743482523

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: ne 10. ledna 2010
přečteno: 4242x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG