Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Románový klenot - A Stitch in Time

út 2. února 2010      autor: omi      přečteno: 4646x      komentáře: 7

DS9: Stitch in a time Jedinečná kniha napsaná samotným představitelem postavy Garaka v seriálu Star Trek: Deep Space 9, Andrew J. Robinsonem. Tato fiktivní autobiografie je opravdovým klenotem mezi startrekovými romány. O jejích kvalitách, kromě hodnocení v recenzích samozřejmě, svědčí i fakt, že se již doslova nedá sehnat. Jedinou možností je nákup z druhé ruky, nebo sehnání si e-booku. Rozhodně ovšem stojí za to si knihu sehnat a přečíst.

Kniha vypráví životní příběh Elima Garaka a odehrává se ve třech časových rovinách formou zápisů do deníku nebo dopisu. Časové roviny se průběžně střídají skrze jednotlivé kapitoly. Obsahově největší časovou rovinou je minulost. Začíná Elimovým dětstvím v domě Enabrana Taina a popisuje postupně jeho vztahy s rodiči, období na škole, jeho vztah k Obsidiánskému řádu až po vyhnanství na stanici Terok Nor ke konci Cardassijské okupace Bajoru. Je krásné číst si o některých historkách, o kterých se Garak v seriálu zmínil, jak se odehrály a jak zapadají do kontextu celého jeho života. Samozřejmě se také dozvíme jak to bylo s Garakovým pěstováním Edosijských orchideí na Romulu, nebo jak se vlastně Garak stal krejčím.

Druhou rovinu vyplňuje příběh ze sedmé sezóny seriálu. Zde jsou důležité vztahy s důstojníky Hvězdné Flotily na stanici Deep Space 9. Především jde o vztah s doktorem Julianem Bashirem, ale i s Odem, Kirou nebo Torou Zyial a z toho vyplívající následky některých předešlých činů. Ve třetí rovině je popisována doba po skončení seriálu, kdy se Elim mohl konečně vrátit na rodnou Cardassii. Ovšem rozhodně to není taková Cardassie, o jaké se zmiňuje ve vzpomínkách na své dětství. Zpustošená planeta a lid doslova bojující o holou existenci. Dokáží Cardassiané zvyklí dobývat a vládnout jiným světům vyhrabat svou společnost z trosek, obrodit svou civilizaci a najít si nové místo v Alfa kvadrantu?

Kromě detailů z života Elima Garaka se samozřejmě dozvíme detailně jak to "ve skutečnosti" na Cardassii funguje, jaké mají její obyvatelé mezi sebou vztahy a hodnoty. Samozřejmě, že nechybí srovnání s principy Federace, které jsou pro Cardassiany nepochopitelné. Kniha samotná pokládá základní kameny několika novým reáliím. Například prastarému Cardassijskému náboženství - Cesty Oralian, kterého využívají pozdější knihy, například trilogie Terok Nor. Pokud jste fanoušci seriálu Star Trek: Deep Space 9 a nebo fanoušci Cardassianů, tato kniha rozhodně neměla ujít Vaší pozornosti.


A Stitch in Time
autor: Andrew J. Robinson
počet stran: 396
Vydavatel: Pocket Books Star Trek
Vydáno: 1. května 2000
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 0671038850
ISBN-13: 978-0671038854

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 2. února 2010
přečteno: 4646x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG