Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jak Star Trek málem předběhl Star Wars, 2. díl

ne 7. února 2010      autor: little borg      přečteno: 3950x      komentáře: 8

Star Trek: Planet of Titans - to je název vůbec prvního zamýšleného startrekového filmu. Bohužel, nebo bohudík nezfilmovaného. Posuďte sami z návrhů. Designér Ralph McQuarrie ve své knize přináší podrobnosti o projektu... Je tu druhý díl našeho miniseriálu.

Kromě jiného se pro film režiséra Philipa Kaufmana počítalo s původní seriálovou posádkou. Herci se v podstatě upsali pro své role, s výjimkou Leonarda Nimoye. Ten odmítal všechny rozhovory na téma STAR TREK. Přitom se bez něj projekt nemohl obejít, přiznávali kolegové, včetně Williama Shatnera. Šlo o merchandising. Tváře herců se objevovaly na mnoha produktech po celém světě a herci z toho pořádně nic neměli. Situace kolem Leonarda Nimoye se podle Shatnera prolomila poté, co se studiem Paramount vyjednával patřičnou náhradu.

Když už Nimoy konečně souhlasil, že se zapojí do vzkříšení STAR TREKu, formát se znovu změnil a on opět odstoupil. Jak šel čas, zdálo se, že problémy s hlavními herci jsou nekonečné. Přesto Gene Roddenberry zůstával optimistou. 'Jsem velmi potěšený ze směru, jakým se film ubírá,' nadšeně říkal v té době. 'Právě jsme získali Phila Kaufmana, který dělal spoustu dobrých filmů, a bude režírovat i tento.' Věci se opradu začaly hýbat, když se ve studiu změnily poměry a moci se ujal David Picker. To on pověřil dohledem nad projektem producenta Jerryho Eisenberga, a Jerry dobře věděl, jak se co dělát. Jak se tihle chlápci zapojili do práce, šlo vše najednou hladce.

'Zabralo víc času, než byl dobrý scénář, protože jsme čelili neobvyklým problémům. Tohle není jen tak nějaký film, tohle je STAR TREK. Spousta lidí v byznysu mi řekla, 'Hele, bude snadné natočit film, stačí jen rozšířit epizodu seriálu. Už jsi toho udělal dost; udělej to znovu.' Fajn, nechci to udělat takhle. Film je jiný než TV epizoda ve spoustě věcech. V prvé řadě diváci do filmu investují. Utratí peníze za lístek, za parkování, hlídání dětí, možná večeři. Nechtějí vidět TV seriál na plátně. Chtějí něco extra.'

'Co se scénáře týče, měli jsme napsané povahové vlastnosti, v kterých jsme se nemohli odlišit od předchozích děl. Zjistili jsme, že je lepší pracovat na příběhu od základů, ale protože hodně detailů je velmi dobře známých, je stále těžší a těžší vymyslet něco nového. V téhle chvíli nevím, s čím skončíme, ale vím, že to bude film se spoustou zábavy - akce, dobrodružství a trochu komedie. Chci 2001.

Naneštěstí ji nedostal, i když to nebylo kvůli nedostatku snažení. Scénář začíná tím, že Enterprise vyšetřuje nouzový signál vyslaný z lodi U.S.S. DaVinci. Když dorazí do daného sektoru, žádnou loď Federace nenajdou. Kirkův mozek je najednou zasažen elektromagnetickými vlnami, což zapříčiní zmatečné chování a Kirk následně ukradne raketoplán. S ním Kirk vyrazí směrem k neviditelné planetě a zmizí. O tři roky později vede Spock expedici zpět do této části vesmíru a objeví to, o čem věří, že je planeta Titánů (prastaré a velmi vyvinuté rasy, o které se věří, že je vyhynulá). Problémem je, že planeta je přitahována černou dírou, a o svět se také zajímají Klingoni. Ten, kdo zachrání planetu, získá klíč k plodům jejích tajemství.

Na povrchu planety objeví Kirk Spocka, který zde žije jako divoch. Kapitán je ale zakrátko přiveden ke svým smyslům, a společně zjistí, že planeta je obývána nebezpečnými Cygňany - rasou, která Titány zničila. Příběh končil Kirkovým rozkazem vletět s Enterprise do černé díry, a tím by zničili Cygňany. Jak poznamenala Susan Sackettová v Making of Star Trek: The Motion Picture: 'V průběhu cesty černou dírou jsou Cygňané zničeni a Enterprise se objeví na oběžné dráze kolem Země. Ale je to Země kromaňonců, úsvit lidstva. Prastaří Titáni, jak se zdá, byli muži z Enterprise.'

Jon Povill, který se přesunul do pozadí jako Roddenberryho asistent, na projekt nahlížel se zájmem, ačkoliv nevěřil, že je pro Star Trek tím nejlepším debutem na filmovém plátně. 'Svým způsobem byl scénář zajímavý. Nebyl to Star Trek. Lidé by se na něj podívali a vedl by si stejně jako The Motion Picture, ale je dobře, že se nakonec nerealizoval. Chris a Alan dokonce cítili, že by ani nebyl tak úspěšný. Neměli ze scénáře ten nejlepší pocit. Necítili se jistě v kramflecích. Pak Phil Kaufman rozhodl, že by se chtěl pokusit napsat scénář. Jeho práce byla ještě horší. Pak se všechno tak nějak rozpadlo."

Pokračování už brzy na portálu Trekkies.cz.

Zdroj: TrekWeb.com
nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: ne 7. února 2010
přečteno: 3950x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG