Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Válka je dobrá pro obchod

čt 25. února 2010      autor: omi      přečteno: 3024x      komentáře: 1

34th Rule Poslední dobou mám na výběr románů asi obrovské štěstí. Vlastně tenhle jsem si přečetl na doporučení Andrew J. Robinsona v knížce A stitch in time. Jeho kolega Armin Shimmerman, představitel Quarka, je spoluautorem zajímavého románu 34th Rule (34. pravidlo zisku). Přestože je příběh pochopitelně zaměřen na Ferengy, daleko větší prostor v knížce dostává celá hlavní posádka stanice Deep Space 9 a svůj prostor mají také Bajorané.

Děj knížky se odehrává přibližně v polovině 4. sezóny seriálu a zápletka je v podstatě jednoduchá. Velký Nagus Zek vlastní bajorský orb a dává ho do dražby. Bajorané jsou v průběhu kol tajné dražby vyřazeni a to je samozřejmě popudí. Následky této "nešťastné příhody" postupně eskalují a ovlivňují všechno a všechny kolem.

Příběh se rozjíždí velmi svižně a je okořeněný například tím, že postupně v průběhu kapitol vidíme příběh z pohledu různých postav. Každý se na situaci dívá po svém a přitom velmi uvěřitelně, podle toho jak jednotlivé charaktery známe ze seriálu. Dává to čtenáři příjemný nadhled a zároveň možnost pochopit všechny strany a sledovat jak se drobné nedorozumnění šíří jako ničící lavina. Občas jsem při čtení kroutil hlavou nad tou neuvěřitelnou zatvrzelostí obou stran, ovšem ono to tak leckdy v realitě bývá. Obě strany se zaseknou a nejsou svolní ani trochu ustoupit.

Prostředek knihy lehce zpomalí tempo a příběhové linie se trochu zabrzdí na řešení jednotlivých situací. Ono vždy, když se zdá, že by něco mohlo fungovat a pomoci vyřešit situaci, ukáže se, že to zas tak jednoduché nebude. Neřekl bych však, že je to nějaké přehnané a rozhodně mi to nevadilo. Bylo od začátku jasné, že tenhle příběh nebude pro naše oblíbené postavy zrovna procházka růžovým sadem. A není ani nouze o nečekané a překvapivé momenty. I když nevím, jestli bych se bez některých radši neobešel. Závěr knihy opět trošičku nabere rychlejší spád, i když až do poslední chvíle není nic jasné. Ke konci jsem si trochu říkal, jestli to není až příliš překombinované, ale všechno je nakonec vysvětleno a dává docela smysl.

Kniha je čtivá a rozhodně bych ji alespoň fanouškům seriálu Deep Space 9 opět doporučil. Líbilo se mi, jak autor dokáže vystihnout různé pohledy všech zúčastněných stran. Nakonec si dokážete představit, že Ferengové i Bajorané jsou svým způsobem jen lidi, jakkoliv hloupě to zní. A navíc každý jedinec je individualita a jedná podle sebe. Všichni jsou určitým způsobem vychováni, žijí jiným životním stylem a přesně to je vykresleno v knize tak přístupným stylem, že jsem to dokázal ihned přijmout. To si myslím, že je největší klad této knihy. Příběh samotný je sice zajímavý, ale samotný popis a chování postav mi přišlo daleko zajímavější. A nakonec samotný název knihy samozřejmě představuje Ferengské pravidlo zisku číslo 34: Válka je dobrá pro obchod.

Abych nezapomněl na formalitku: tato kniha v češtině nevyšla a její vydání v češtině se, pokud vím, ani neplánuje.


The 34th Rule
autoři: Armin Shimerman, David R. George III
počet stran: 425
Vydavatel: Pocket Books Star Trek
Vydáno: 1. ledna 1999
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 0671007939
ISBN-13: 978-0671007935

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 25. února 2010
přečteno: 3024x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG