Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Deset životů symbionta Daxe

so 27. března 2010      autor: omi      přečteno: 5065x      komentáře: 10

DS9: The Lives of Dax Opět je tu další recenze na kvalitní Star Trek knihu. Tentokrát se podíváme na The Lives of Dax, sbírku povídek zahrnující skoro tři století ve vesmíru Star Treku očima hostitelů symbionta Daxe, jehož postavu známe ze seriálu Star Trek: Deep Space Nine. O kvalitách knihy svědčí i to, že se dočkala již dvou vydání a momentálně je vyprodaná a lze ji sehnat pouze v aukcích, nebo jako e-book...

V knize najdeme celkem 10 povídek o skoro stejném rozsahu. Marco Palmieri si vzal pod taktovku pouze výběr autorů a zaštítění této sbírky. Sám si žádnou povídku nenapsal. Nelze mu však upřít, že si přizval osvědčené a zkušené autory, kteří mají jak u čtenářů, tak u vydavatelů skvělé renomé.

Povídky postupně procházejí epizody ze života jednotlivých hostitelů. Příběhy na sebe nenavazují, ale zároveň je krásné sledovat, jak postupně hostitelé dokáží využívat zkušeností a dovedností svých předchůdců, jejichž vzpomínky přijali za své v momentě spojení se symbiontem Daxem. Většina reálií je založena na informacích, které jsme se postupně dozvěděli v seriálu. V epizodě "Facets" (3. sezóna, 25. díl) jsou zmíněni všichni předešlí hostitelé Daxe, když Jadzia podstoupí tradiční trillský obřad Zhian'tara. Nutno podotknout, že hostitelé Daxe se setkali s nejednou nám velmi dobře známou postavou z oblíbených seriálů. Příběhy tak získaly příjemný rozměr.

Příběh

Kniha začíná chronologicky po posledním dílu seriálu Deep Space Nine - "What You Leave Behind". Ezri v simulátoru zkouší jeden holoprogram pro Juliana Bashira. Připojí se k ní Vic Fontaine a začnou si vyprávět o sobě a svých problémech. Ezri mu postupně začne vyprávět příběh svého symbionta.

"Druhá hvězda zprava ..." - Judith and Garfield Reeves-Stevens
Dozvíme se, jak vlastně Ezri přišla k symbiontovi. Ze seriálu víme, že nechtěla být spojena a že při transportu symbionta na Trill došlo k situaci, kdy se musela spojit se symbiontem, aby nezahynul. Vše se odehrává na USS Destiny v období mezi šestou a sedmou sezónou seriálu.

"První kroky" - Kristine Kathryn Rusch
První hostitel Daxe je Lela. Angažuje se v politice, ovšem na její rodné planetě patří mezi nezkušené nováčky, tudíž ji nikdo příliš neuznává. Trilla se snaží izolovat od ostatních kultur, aby tak ochránili své nejskrytější tajemství. Krátce se zde setkáváme s mladou diplomatkou T'Pau.

"Ruka mrtvého muže" - Jeffrey Lang
Loď Heisenberg převáží experimentální technologii, kterou pomáhal vyvinout Tobin Dax spolu s Vulkáncem Skonem (Spockův dědeček). Loď je obsazena Romulany a naši hrdinové budou muset prototyp sami vyzkoušet, aby byli schopni útok odrazit.

"Staré duše" - Michael Jan Friedman
Na Zemi se koná mezidruhový šampionát v gymnastice, který má pomoci vylepšit diplomatické vztahy. Jako olympijská vítězka je v porotě Emony Dax, která upoutá pozornost mladého kadeta Leonarda McCoye. Povídka vychází z narážky, kterou udělala Jadzia ve velmi populární epizodě "Trials and Tribble-ations" (5. sezóna, 6. díl).

"Hříchy matky" - S.D. Perry
Audrid Dax píše dopis své dceři Neemě Cyl, v kterém jí popisuje události před mnoha lety, kdy zahynul Neemin otec i jeho symbiont. Společně s Audrid se vydal prozkoumat kometu mířící k planetě Trill, na níž byly zachyceny neznámé známky života. Letěli na USS Tereshkova pod velením kapitána Christophera Pikea.

"Infinity" - Susan Wright
Na orbitě Země se chystá pokus o překonání transwarpové rychlosti. V doku je také loď USS Excelsior, která má být slavnostně uvedena do provozu. Torias Dax má být pilotem prototypu a jeho žena Nilani Kahn (viz. epizoda "Rejoined" - 4. sezóna, 6. díl) monitoruje pokus z doku. Setkáváme se zde také s kadetem Saavik.

"Allegro Ouroboros v D moll" - S.D. Perry and Robert Simpson
Joran Dax skládá unikátní symfonii, své životní dílo. Jeho způsoby jsou však dosti extrémní. To je také důvodem, proč byly jeho vzpomínky potlačeny pro další hostitele. Povídka vychází z informací v epizodách "Equilibrium" (3. sezóna, 4. díl), "Facets" (3. sezóna, 25. díl) a "Field of Fire" (7. sezóna, 13. díl).

"Hudba mezi notami" - Steven Barnes
Praporčík Benjamin Sisko je přidělen jako asistent vyslance Curzona Daxe při kontaktu s novou civilizací. Dozvíme se zde nejen, co je pravdy na jeho pověstné oblíbenosti u žen, ale také jak vlastně začalo legendární přátelství dvou hlavních postav seriálu Deep Space Nine.

"Úvahy" - L.A. Graf
Povídka zařazená do 4. sezóny seriálu. Jadzia Dax se musí vrátit na svou domovskou planetu, protože se ztratila její sestra Ziranne. Během pátrání se seznamujeme se vzpomínkami na Jadziino dětství.

"... a rovnou za nosem až do rána" - Judith & Garfield Reeves-Stevens
Ezri dovypráví svoje životní příběhy, což jí pomůže uvědomit si některé skutečnosti a vyrovnat se se situací nechtěného spojení se symbiontem.


The Lives of Dax
autor: Marco Palmieri
počet stran: 367
Vydavatel: Pocket Books Star Trek
Vydáno: 31. prosince 2002
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 0743456823
ISBN-13: 978-0743456821

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: so 27. března 2010
přečteno: 5065x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG