Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Spock měl líbat Uhuru už před 40 lety...

pá 16. dubna 2010      autor: Bedraz      přečteno: 4237x      komentáře: 2

Papírový přebal Star Trek: The Motion Picture 20th Anniversa Přiznávám, že při zakoupení CD Star Trek: The Motion Picture 20th Anniversary Collector's Edition jsem netušila, jaký klenot se mi dostává do rukou. Hlavní motivací byl nádherný soundtrack ke snímku Star Trek: The Motion Picture. Přesto zde nebudu psát o jeho nadčasovosti. Nadchnul mě totiž nejen disk 1, nýbrž i disk 2, který obsahuje fantastické album Inside Star Trek - pod taktovkou samotného Gena Roddenberryho.

Výše zmíněné dvoudiskové album se na pultech objevilo v roce 1999 k dvacátému výročí uvedení prvního filmového Star Treku. Druhý disk přitom přivedl do CD světa původní LP album Inside Star Trek z roku 1976. Nejedná se ale o pouhé znovuvydání – seznam stop doplnilo hned pět nových záznamů. Vzniklo tak CD, které se poslouchá úplně samo...

O co se jedná? Na více než hodinku se ponoříte do kratších či delších conových i studiových výstupů Gena Roddenberryho a představitelů klasické TOS posádky. Jejich příběhy, postoje ke světu Star Treku, příhody z natáčení i ze života doplňuje zcela unikátní proslov Marka Lenarda aka Sareka, a dokonce i vstup od Isaaca Asimova.

Gene Roddenberry a Leonard Nimoy Dozvíte se, že vlastně vůbec nic nevíte! A že scénáristé nového Star Treku jsou asi přece jen dost drsní Star Trek geekové. Například hned na úvod vás odrovná Nichelle Nichols poodhalením původního scénáře TOS epizody Plato's Stepchildren. Epizoda se zapsala do historie ukázáním prvního polibku mezi bělochem a černoškou na televizních obrazovkách. Ten z donucení sdíleli kapitán Kirk a poručík Uhura. Ale kdopak koho kde vlastně nutil? Překvapivě William „Kirk“ Shatner scénáristy ke změně děje! Původně totiž měla Uhura políbit Spocka...

Tím ale překvapení nekončí. Trápí vás otázka, jak to bylo s početím Spocka? A se sedmiletými vulkánskými cykly? Do nejmenších (přípustných) detailů zaběhne sám velvyslanec Sarek, kterého se na choulostivé téma vyptává Gene Roddenberry.

Gene Roddenberry s posádkou Enterprise Zajímavá témata se týkají nejen sexuálního života Vulkánců – náhled na rovnoprávnost lidských pohlaví v pojetí 60. let musí rozesmát každého. Jak třeba Gene vyhandloval poměr 30 % žen ku 70 % mužů na Enterprise s pocitem, že když neprošlo jeho padesát na padesát, třicet procent by ty muže snad přece jen mohlo „zvládnout“.

Můj osobní favorit je Genův výstup nazvaný Letter From A Network Censor. Roddenberry byl často žádán, aby uvedl typickou reakci, které se mu dostalo od cenzorů televizních stanic při podávání scénářů/projektů ke schválení. Jako příklad si tedy připravil fiktivní cenzorský dopis recenzující scénář k... Bibli. Kdo zná scénku divadla Sklep (youtube napoví), tuší, jak vtipným způsobem lze Bibli zrecenzovat. Ale troufám si tvrdit, že Gene byl první... jako v mnoha jiných věcech.

Co říci závěrem? Celé toto CD dokládá, jak úžasně nadčasový Star Trek byl již od svého počátku a jak nadčasově jeho tvůrce myslel. Byť své nápady vždycky neprosadil, neztratil smysl pro humor. A to je pro mě největší přínos poslechu alba Inside Star Trek – myslete nadčasově, neztrácejte nadhled a smějte se často!

Seznam stop Inside Star Trek
1. Star Trek Theme ~ Original Soundtrack
2. Introduction: Nichelle Nichols
3. Inside Star Trek
4. William Shatner Meets Captain Kirk
5. Introduction To Live Show
6. About Science Fiction
7. Origin Of Spock
8. Sarek's Son Spock
9. Questor Affair
10. Genesis II Pilot
11. Cyborg Tools And E.T. Life Forms
12. McCoy's Rx For Life
13. Star Trek Philosophy
14. Asimov's World Of Science Fiction
15. Enterprise Runs Around
16. Letter From A Network Censor
17. The Star Trek Dream: Ballad I / Ballad II
18. Sign Off: Nichelle Nichols ~ Original Soundtrack

Více informací o celém albu Star Trek: The Motion Picture 20th Anniversary Collector's Edition: www.startreksoundtracks.com

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: pá 16. dubna 2010
přečteno: 4237x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG