Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Mise Gama 1/2

st 30. června 2010      autor: omi      přečteno: 3659x      komentáře: 1

DS9: These Haunted Seas (omnibus) Oslavuju! Konečně jsem obrátil na poslední stránku omnibusu These Hautned Seas. Konečně sebou nemusím tahat tu těžkou 710 stránkovou bichli s malinkatými písmenky na těsných namačkaných řádcích. Vydání prvních dvou knih čtyřdílné řady Mission Gamma v omnibusu jsem opravdu uvítal, ale praktické řešení to vážně není. Inu zkusím bez zbytečných spoilerů shrnout své dojmy.

Mise Gama je série čtyř knih, které na sebe přesně navazují krásným a promyšleným příběhem. Přesto nemusíte číst všechny knihy, v každé jsou nejdůležitější informace pro pochopení dějové linie nenásilně zkráceně zrekapitulovány. Děj má spád a přesto si nachází dostatek času na to, aby nás blíže seznámil s charaktery jednotlivých postav a vztahy mezi nimi.

Příběh je rozdělen do dvou nezávislých linií - jedné na stanici Deep Space 9 a druhá v Gama kvadrantu, kde je USS Defiant na tří měsíční průzkumné misi. Přestože je děj jasně nastavený, nečekejte klidnou oddechovou četbu. Autoři si na naše hrdiny připravili spoustu zajímavých a někdy i nečekaných zvratů.

DS9: Mission Gamma 1/4 - Twilight Mission Gamma 1/4 - Twilight
autor: David R. George III
počet stran: 504
Vydáno: 1. září 2002 (Pocket Books)
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 0743445600
ISBN-13: 978-0743445603

Tato kniha byla v roce 2003 zařazena do kategorie "Síň slávy/Nejlepší knihy všech dob" startrekových románů, spolu s knihou "Unity" od S.D. Pery. Není se čemu divit. David R. George III je vynikající spisovatel, který má na kontě například knižní trilogii "Cruicible" (Zkouška ohněm). Jediné, co mi trochu vadilo, byla občasná přílišná rozletnost abstraktního popisu představ, které některé postavy prožívají. Ale ke knize a příběhu to patří.

Konečně je po válce a událostech z předchozích knih trochu klidu a Defiant je upraven pro nadcházející tříměsíční průzkumnou misi v Gama kvadrantu. Na stanici Deep Space 9 se objevuje admirál Hvězdné Flotily Akaar, který má podezřele mnoho otázek. Jak se ukazuje, Bajor podal znovu svou žádost o vstup do Spojené Federace Planet a Flotila vyslala zástupce, kteří mají zhodnotit připravenost Bajoru. A na stanici budou probíhat některá z jednání, takže velitel Kira a poručík Ro budou mít plné ruce práce. Ani Ro, ani Quark nejsou z případného připojení Bajoru k Federaci dvakrát nadšeni.

V kvadrantu Gama zatím Defiant navazuje první kontakt s civilizací, která místo řeči komunikuje pomocí zabarvení své pokožky. Při pátrání po původu záhadného útoku na onu civilizaci projde posádka Defiantu těžkou zkouškou. Ezri, první důstojník, pořád objevuje taje spojení se symbiontem, stejně jako balancuje své znalosti poradkyně a sebedůvěru a velitelské schopnosti předchozích hostitelů. Kapitán Elias Vaughn a pilot poručík Tenmei, jeho dcera, musí nějak vyřešit dávný rozkol mezi sebou a naučit se perfektně spolupracovat v rámci jedné posádky.

Oba příběhy se pravidelně střídají po kapitolách. Autor dokázal popsat několik úžasných osobních momentů, které opravdu realisticky vykreslují charaktery postav. Díky tomu jsem dokázal snadno pochopit motivy jednotlivých postav a získaly pro mě krásný lidský rozměr. Vzpomněl bych jednu úchvatnou scénu, kdy se Jem'Hadar nechtěně odmaskuje v mateřské školce na stanici uprostřed skupinky dětí, které z něj, na rozdíl od jejich opatrovníků, nemají strach, ale jsou na něj zvědavé. Z autorova popisu dokážete naprosto pochopit, jak se cítí nejistý Jem'Hadar, zvědavost dětí, nebo strach a nejistotu opatrovníků.

DS9: Mission Gamma 2/4 - This Gray Spirit Mission Gamma 2/4 - This Gray Spirit
autor: Heather Jarman
počet stran: 390
Vydáno: 27. srpna 2002 (Pocket Books)
Jazyk: Angličtina
ISBN-10: 0743445627
ISBN-13: 978-0743445627

Druhá kniha přesně navazuje tam, kde první skončila. Vyprávění je samozřejmě trochu jiné, ovšem díky tomu, že příběh navazuje přesně v momentě, kde první kniha skončila, alespoň co se dějové linie na stanici týče, ani si nevšimnete, že čtete další knihu. Příběh prostě pokračuje dál. Autorka se však zaměřuje na trochu jiné postavy, takže můžeme poznat zázemí zase jiných charakterů. Mezi autorčina díla patří například třetí kniha Teorie Strun.

Na stanici přilétají Cardassiané, v čele s nám a Quarkovi známou Natimou Lang, kteří by rádi vyjednali pokračování poválečné pomoci Bajoru Cardassii a vyrovnání vzájemných vztahů. Na důkaz dobré vůle přiváží velmi překvapivý, ale opravdu hodnotný dar. Znovu sledujeme, především Kiru a Ro, jako zástupce Bajoranů, kterak se vyrovnávají s přítomností Cardassianů. Dalším hlavním příběhem se proplétá skupinka Andorianů, kteří jsou příbuznými vědeckého důstojníka na Defiantu.

Defiant je mezitím poškozen a kvůli opravám je nucen přijmout pohostinství na blízké planetě, která je však v konfliktu s jinou civilizací a přitom řeší sama problémy mezi skupinami vlastních obyvatel. Zatímco kapitán s posádkou vyrážejí získat materiály potřebné k obraně, na planetě zůstává výsadek v čele s Ezri a poručíkem Sharem, andorijským vědcem. Oba důstojníci řeší své osobní problémy a zároveň musí dokázat pomoci i obyvatelům planety.

Příběh druhé knihy není sice tak košatý, jako v knize první, ovšem vůbec to nevadí. Však je také i počet stran o hodně nižší. Také druhé knize chybí plynulost přechodů mezi dějovými liniemi, která se mi tolik líbila v první knize. Dějové linie jsou více nezávislé a občas člověk lehce ztrácí nit, když se některá linie odporoučí do pozadí. Navíc jsem měl ke konci pocit, že autorka potřebovala knihu rychleji dopsat, tak některé věci nevysvětluje a prostě je oznámí a pokračuje dál. Je to škoda, protože konec mi pak přišel trochu urychlený, oproti zbytku knihy.

Celý omnibus se mi četl moc příjemně a jsem rád, že příběh pokračuje plynule v dalších dvou knihách. Není nad kvalitní příběh, který je opravdu propracovaný a komplexní. Moc se těším, až se pročtu přes Rising Son, kterou jsem si na doporučení nechal po této kvadrologii, až k Unity. Unity by totiž měla patřit mezi opravdový knižní klenot, navíc s velkými zvraty v celé knižní dějové linii Deep Space 9 Relaunch. Samozřejmě Vám o pokračování zase poreferuji.

Druhá část této kvadrologie viz.Mise Gama 2/2

Opět formálně uvádím, že tato kniha česky nevyšla a pravděpodobně ani nikdy nevyjde. Bohužel.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: st 30. června 2010
přečteno: 3659x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG