
Mise Gama 2/2
Tento článek je druhou částí zhodnocení kvadrilogie Mission Gamma, která je součástí uceleného příběhu navazující na seriál Star Trek: Deep Space Nine (DS9). Knihy lze samozřejmě číst i samostatně. Zhodnocení první poloviny kvadrilogie najdete v článku Mise Gama 1/2. Pokud by Vás zajímala celá série DS9 Relaunch, pak její osnovu najdete v článku Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.
Mission Gamma 3/4 - Cathedral
autoři: Michael A. Martin, Andy Mangels
počet stran: 404
Vydáno: 1. října 2002 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743445643
ISBN-13: 978-0743445641
Autoři spolu napsali již několik startrekových knih a můžeme je znát například ze série Titan (Mezi dvěma světy, nebo Red King), jejíž první kniha vyšla i česky. Jejich styl je specifický a mám pocit, že si tentokrát dějové linie rozdělili a jeden psal o událostech probíhajících na stanici Deep Space 9 a druhý o misi Defiantu v Gamma kvadrantu. Obě části jsou totiž opět striktně rozděleny po kapitolách a výrazově jsou dosti odlišné. Zatímco v Alfa kvadrantu vše probíhá plynule a tak, jak to známe, členové posádky Defiantu jsou ztraceni v schizofrenních vzpomínkách a událostech ztracených příležitostí způsobených neznámým artefaktem, prolínajících se alternativními realitami. Příběhová linie Defiantu mi velmi připomínala knihu Sny o krkavcích, byla však více roztěkaná.
Defiant narazí na dvě bojující lodě a těsně před zničením jedné se zapojí do boje a onu loď před zničením zachrání. Samozřejmě okamžitě poskytne i lékařskou pomoc. Mezitím se výsadek v raketoplánu, zkoumající blízké záření, střetne nečekaně s obrovským cizím artefaktem, přecházejícím mezi realitami. Výsadek stáhne obrovský textový soubor, zabírající většinu kapacity paměťového jádra Defiantu a s pomocí tohoto souboru a jednoho z cizinců se snaží přinutit univerzálního tlumočníka k činnosti, aby mohli komunikovat s cizinci. Ovšem počítač Defiantu je pravděpodobně tak přetížen cizím souborem, že když už tlumočník začne pracovat, nedokáže dát dohromady holou větu ale místo toho každé druhé slovo doplní jedním až dvěma synonymy. Členové výsadku se mezitím začínají ztrácet ve svých minulých rozhodnutích a začínají být nepoužitelní. A to se jedná o klíčové členy posádky. Snad by všechno pomohl vyřešit onen cizí artefakt, ovšem k tomu nyní blokuje přístup armáda nepřátelských lodí, proti kterým na začátku zaútočil Defiant...
Mezitím v Alfa kvadrantu zamrzají vzájemná jednání Bajoru a Cardassie na mrtvém bodě a populistický Vedek Yevir se vydává na osamělou misi ve jménu víry. Bajor je mezitím rozštěpen do dvou táborů kvůli nedávno zveřejněným zakázaným proroctvím a zamrznutí vyjednávání s Cardassiany. A to se opravdu schyluje k akceptaci Bajoru do Spojené Federace Planet. Napětí vrcholí dalším nečekaným činem Cardassianů a atentátem. A uprostřed všech těchto tlaků se nachází osamocená Kira, stále těhotná Kasidy Yates a Ro s Quarkem, pro které Federace rozhodně neznamená růžovou budoucnost.
Mission Gamma 4/4 - Lesser Evil
autor: Robert Simpson
počet stran: 266
Vydáno: 1. října 2002 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743410246
ISBN-13: 978-0743410243
Autor této knihy není u fanoušků Star Treku příliš známý. Napsal spolu s S.D. Perry jednu povídku do knihy Lives of Dax. Na této knize je to vidět. Kniha je znatelně kratší než ostatní z této série, ba dokonce i než ostatní "běžné" paperbacky. Ale to rozhodně neznamená, že je tato kniha nějaká horší. Naopak, zařadil bych ji na stejně vysokou úroveň, jako knihu první, kdyby se v tak krátkém příběhu nevyřešilo tolik dějových linií. Z jistého pohledu tak spíše připomíná malou sbírku povídek.
K příběhu tentokrát asi nic moc prozrazovat nebudu, protože se v této knize nejdříve všechno ještě trochu víc zamotá, objeví se i staré bolístky, pak se skoro všechno postupně začne urovnávat a úplně na konci se přidá ještě příběhová linka z knihy Rising Son, na kterou se vlastně celou dobu naráží a čeká, co se s tím stane. Prostě bylo potřeba si připravit píseček na zásadní Unity a tak nějak dostat všechny tam, kde jsou potřeba.
Tato kniha mě nejdříve velmi příjemně překvapila. Rozjede se rychle a svižně, žádné okliky, tak to mám rád. Jenže pak se toho najednou děje trošku moc, a ne že bych se v tom ztrácel, ale přijde mi zbytečné řešit tolik věcí najednou. Ztratí to takový ten zápal, když místo aby se střídaly po kapitolách dvě dějové linky, jako v předchozích knihách, tak se střídají čtyři. Plus kniha naráží minimálně na dva Star Trekové filmy, na epizodu z TNG a na minimálně dvě další knihy, a to jenom, co se mi podařilo zaregistrovat.
Celá kvadrilogie se mi velice líbila. Mám rád dlouhé a ucelené příběhy a vůbec nevadilo, že některé z knih jsou trošku slabší než jiné, které jsou naprosto skvělé. I tak jsou všechny skvěle čitelné a dávají dohromady opravdu promyšlený a výborný příběh. Tato série je opravdu důstojným pokračováním úžasného seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Fanouškům mohu opět jedině doporučit.
Opět formálně uvádím, že tyto knihy česky nevyšly a pravděpodobně ani nikdy nevyjdou. Bohužel.
Související články:
Avatar, knižní pokračování Deep Space 9 - pá 11. ledna 2019Star Trek: Volání osudu – Bohové noci – recenze (spoilery) - čt 1. března 2018
Romulanská válka dospěla svému vrcholu! - pá 6. února 2015
Recenze románu Zkouška ohněm: Spock – Oheň a růže - út 3. června 2014
Romány podle Původního seriálu I.: Nevyslovená pravda - so 22. března 2014
Recenze knihy: ST Enterprise - Kobayashi Maru - út 19. března 2013
Křest knih - Enterprise: Kobayashi Maru a Romulanská válka [UPDATE 2] - út 19. února 2013
ST:ENT KOBAYASHI MARU - již v prodeji! - čt 7. února 2013
Nový obrazový slovník Star Treku - ne 6. ledna 2013
Articles of Federation (recenze knihy) - pá 4. ledna 2013
Millennium 3 - Inferno (recenze knihy) - út 20. listopadu 2012
Millennium 2 - Válka Proroků (recenze knihy) - pá 9. listopadu 2012
Millennium 1 - Zkáza Terok Noru (recenze knihy) - so 20. října 2012
Omnibus přijede 26.září - čt 23. srpna 2012
Kapitánova dcera (recenze knihy) - út 21. srpna 2012