Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Deep Space Nine - Ztracený syn

út 27. července 2010      autor: omi      přečteno: 3666x      komentáře: 10

DS9: Rising son Tato kniha je příjemnou odbočkou z běžného startrekového čtiva. Nenajdete tu loď Hvězdné flotily a spousty schopných důstojníků, kteří levou zadní vyřeší jakýkoliv problém. Toto je příběh opuštěného Jakea Siska, který hnán proroctvím a nadějí odletí tajně hledat svého otce. Zatímco doma o něj mají jeho blízcí obrovský strach, on se musí o sebe postarat sám ve vzdáleném Gamma kvadrantu.

Všechno začalo tím, že ve vykopávkách prastarého města B'Hala bylo nalezeno proroctví, které si Jake vyložil tak, že dokáže najít a přivézt zpět svého ztraceného otce. Ovšem jak dobře víme, proroctví se málokdy naplňují tak, jak si my představujeme. Při svém pokusu je Jakeova loď poškozena a odmrštěna daleko do Gamma kvadrantu. Na pokraji smrti je nalezen nájemnou posádkou hledačů pokladů. A že je to nějaká posádka. Tady musím uznat, že autorce představivost nechybí. V posádce jsou klasičtí známí - Cardassian, párek obchodníků Wadi, ferengští bratři. Ovšem pak je tu jeden, co vypadá a chová se jako pes. Neuvěřitelně rád a rychle běhá a je strašně upovídaný. Pak je tu tekutá umělá forma života, která dokáže opravit jakýkoliv stroj. A také je tu zvláštní forma života, která je rozdělená do pěti těl, které mezi sebou komunikují empaticky. Zajímavé je samozřejmě i plavidlo, na kterém plují, ale nebudu prozrazovat vše.

Jake je nucen strávit půl roku s danou posádkou, jelikož je to jediná šance na nejrychlejší návrat domů. Kniha je popisovaná z části Jakeovými zápisky do deníku, částečně pohledem různých členů posádky. Začíná docela pomalu, protože celá čtvrtina knihy je věnovaná seznámení se s jednotlivými členy posádky. Zajímavější je část, která popisuje jednotlivé zakázky. Zabírají v podstatě polovinu knihy a jsou jen dvě. Ostatní většinu času zabírají připravy, nebo nějaké zajímavé rozhovory mezi posádkou. Pro Jakea je asi nejdůležitější jeho vztah s otcem, který byl prvotní příčinou celého jeho dobrodružství a Jake o něm přemýšlí po celou cestu. Poslední čtvrtina knihy je vlastně věnována naplnění proroctví a trochu překvapení jak pro Jakea, tak pro čtenáře. Mě samotného události rozhodně překvapily, přestože jsem věděl, jak má vlastně kniha dopadnout. (Dočetl jsem Mission Gamma, kde se Jake vrací do hlavní příběhové linie DS9 relaunch, i proto bych tuto knihu doporučoval číst před Mission Gamma.)

Kniha mi velmi připomínala můj oblíbený film Titan A.E., který vlastně také vypráví příběh o hledání pokladu. Jsou zde různé postavy, s různými motivy a je příjemné číst o drobných šarvátkách a konfliktech spojených se snahou o přežití, v kontrastu s válkou, která zachvátila celé dva kvadranty galaxie. Navíc Gamma kvadrant se z války také vzpamatovává, ovšem jinak, než druhá strana, kde pomáhá všudypřítomná Federace Spojených Planet. Však i někteří členové posádky si nesou své břemeno z Dominionských válek.

Autorka již prokázala, že psát kvalitní příběhy umí a já mám její styl rád. Přesto mě určité části knihy trochu nudily a seznamování s novými postavami, také nebylo úplně takové, jaké bych čekal. Zřejmě proto, že autorka se snažila postavy posádky přiblížit čtenáři stejně dobře, jako zná posádku stanice DS9. Což v porovnání několikaseti stránek se sedmiletým seriálem není snadný úkol. Ale musím přiznat, že kniha se čte pěkně a před očekávanou Unity byla určitě příjemným rozptýlením. Uvidíme, třeba na tento příběh bude i dál navázáno.

DS9: Rising son Rising son
autorka: S.D. Perry
počet stran: 308
Vydáno: 31. prosince 2002 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743448383
ISBN-13: 978-0743448383

Opět formálně uvádím, že tato kniha česky nevyšla a pravděpodobně ani nikdy nevyjde. Bohužel.

Pokud by Vás zajímala celá série DS9 Relaunch, pak její osnovu najdete v článku Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 27. července 2010
přečteno: 3666x
komentáře: 10
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG