Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Krimi ve Star Treku – díl I. TOS Epizoda 15: Vojenský soud

čt 29. července 2010      autor: William Kirk      přečteno: 6270x      komentáře: 0

Charlie X remastered Star Trek nebyl nikdy jen "pouhou" sci-fi. Mísily se v něm různé žánry, odrážel se v něm reálný svět, politika, vztahy… a to už je jen krůček k tomu asi nejpopulárnějšímu na TV obrazovkách: krimi. Vyšetřování a "vražda" byly ve Star Treku od počátku – na obrazovkách první komerčně vysílaná epizoda "Past na muže" má prvky krimi – hledáme "vraha" členů posádky z Enterprise. Po vrazích pátráme i v šestém filmu, Neobjevené zemi, a to po vrazích nejen klingonského kancléře Gorkona.

Jako první "krimi" jsem vybral díl TOS 1x15 Vojenský soud. Ten patří i po více než 43 letech ke skvělým sci-fi detektivkám, obzvláště nyní, když byl díl remasterován.

Děj (obsahuje jen drobné spoilery bez rozuzlení)

Po průletu iontovou bouří musí Enterprise na základnu 11 kvůli opravám. Není to však jediný důvod: při nebezpečném sběru dat v modulu během bouře zemřel nadporučík Finney. Mužem, který modul s Finneyem odpálil, byl kapitán James T. Kirk (William Shatner), poté, co vyhlásil žlutý poplach a dal Finneyemu veškerý možný čas na záchranu z modulu, před tím, než musel být zničen. Finney to však nestihl… Kapitán Kirk podá veliteli základny, komodoru Stoneovi, podrobné hlášení. Avšak když jsou dodány záznamy z Enterprise včetně videozáznamu, vše vypadá jinak. Kirk modul zcela jasně odpálil ještě před vyhlášením poplachu. V ten moment byl jen a jen pohotovost. Stres? Zpanikařil? Zanedbal povinnosti? Nebo něco jiného? Když do místnosti vstoupí Finneyho dcera a emotivně křičí, že Kirk jejího otce nenáviděl a určitě ho zabil, přibývá další možné vysvětlení – úmyslná vražda.

Enterprise na základně 11; Finneyho dcera obviňuje Kirka z vraždy; Kirk má advokáta...

Krimi TOS 01

Může lhát počítač? Lže James T. Kirk? Proč Finney zemřel? To je jen pár úvodních otázek. Spock a dr. McCoy, se snaží najít důkazy ve prospěch svého kapitána, zatímco na základně začíná vojenský soud. Aby to pro Kirka nebylo tak jednoduché, je žalobkyní bývalá přítelkyně. Ač má Kirka stále ráda, je připravena dostát povinnosti a zničit jeho kariéru. Přesto mu alespoň doporučí nejlepšího možného obhájce, právníka Cogleyho. Na světlo vychází temný stín z minulosti, z doby, kdy ještě praporčík Kirk sloužil pod Finneyem na lodi Republic. Během procesu a vyšetřování přicházejí další nové informace a nic není takové, jak se zprvu zdálo…

Od počátku do konce živí tato epizoda zvědavost diváka, dychtivost po zjištění, co se stalo. Je někdo „vrah“? Byla to nehoda? Úmysl? Samozřejmě pochybujeme, že by Kirk něco takového udělal, ale videozáznam, kdy odpaluje modul, ale svítí jen žlutá pohotovost je tak přesvědčivý…

Epizoda má strhující finále, při kterém se soud pod tíhou nových důkazů přesune za základny na palubu Enterprise. Nechybí dokonalé rozuzlení, závěrečný duel a – jak jinak – zničení hrozí nakonec i celé lodi. Způsob odhalení pravdy je zcela originální. Jak rád bych zde položil jednu otázku, ale to by vám pak vše bylo jasné. Epizoda ani po vícero shlédnutí neztrácí na svém kouzlu, ale „první vidění“ je nejlepší.

Vojenský soud začíná , Záznam je jasný: Kirk odpaluje modul, ale svítí jen žlutá pohotovost, Žalobkyně vyslýchá dr. McCoye

Krimi TOS 02

Mé hodnocení: jasných * * * * * / * * * * *. Tato epizoda patří obecně k mým nejoblíbenějším.

Zdroj: http://www.hvezdny.mujblog.centrum.cz
komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: čt 29. července 2010
přečteno: 6270x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG