Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Recenze alternativ - knihy Star Trek: Myriad Universes

út 3. srpna 2010      autor: Bedraz      přečteno: 2926x      komentáře: 0

Titulka Myriad Universes: Infinity´s Prism Říká se, že každá událost může vést k nekonečnému množství výsledků. Naše rozhodnutí určují, kterým směrem se vydáme. V bezpočetných alternativních realitách pak každá událost vede k nekonečnému množství konců. Známá historie je zde pokroucena a deformována – jako když je paprsek světla rozložen skleněným hranolem do nekonečného množství barev. V těchto nesčetných vesmírech je to, co se mohlo stát, tím, co se skutečně stalo...

Není jen „mirror, mirror“

Úvodní text této recenze je ve skutečnosti průvodním textem na přebalu dvou skvělých povídkových sbírek: Myriad Universes - Infinity’s Prism a Myriad Universes - Echoes and Reflections. Na pulty knihkupectví se dostaly v roce 2008 a méně zběhlí čtenáři by je mohli zařadit do série knih, které začaly, též v povídkové formě, mapovat nám nejlépe známý alternativní Star Trek vesmír, tzv. „mirrorový“. (Pojmenování odkazuje na epizodu Mirror, Mirror z 60. let, kde se poprvé zrcadlový vesmír objevil a jehož symbolem se stal pan Spock ozdobený bradkou. ;-))

Dvě zmíněné sbírky mají být v letošním prosinci doplněny třetí s názvem Shattered Light. Čekat však s doporučením k přečtení těchto knih až na uzavření trilogie jsem nemohla. :)

Chvála skvělé fan-fiction

Titulka Myriad Universes: Echoes and Refractions Nebudu zde rozepisovat jednotlivé příběhy a nechtěně třeba i spoilerovat. Knihy chci doporučit na úplně jiném základu. A to jsou úžasné pocity znovuobjevování důvěrně známého Star Trek vesmíru, který však zničehonic vyráží dech nečekanými překvapeními – a přitom zůstává věrný duchu „originálního“ universa. Pevně věřím, že právě tím prokazuje Star Trek svou životaschopnost. Vždyť dobré fan-fiction příběhy se dají psát jen na dobrých původních příbězích. :)

Ano, tyto povídkové sbírky jsou ve své podstatně „fan-ficy“. (A všichni bychom byli rádi, kdyby nám za ně také někdo platil.:)) Ovšem zde jsou autoři profesionální spisovatelé, či přímo Star Trek veteráni – a na výsledku je to znát. Ať se začtete do kteréhokoliv příběhu, budete zaháčkováni. A někde budete přímo přikováni...

Zatímco první svazek (Infinity’s Prism) ukazuje svou sílu v prezentaci silně změněných reálií, druhá kniha (Echoes and Reflections) vás bude mrazit velmi přesným výčtem dobře známých (ba přímo kultovních a nedotknutelných!) událostí, které se však více a více zvrtávají...

Nejlepší z nejlepších

Z mého úhlu pohledu musím zmínit aspoň tři povídky. První je pro mě překvapivě dobrý Voyager příběh (Places of Exile)– čestně musím přiznat, že tohle jsem nečekala. Voyager má ze své podstaty (omezené kulisami jeho poutě a omílanými nepřáteli) největší alternativní potenciál, když se vůbec do Delta kvadrantu nedostane. Ovšem zde se v Delta kvadrantu odehraje velkolepý originální příběh. Bravo!
Druhý příběh, který mi dlouho bude vězet v paměti, je A Gutted World od osvědčeného autora Keitha R. A. DeCandida. Události dostávají tak rychlý spád, že ani nestačíte počítat, kolik vašich oblíbených hrdinů se už asi nedožije konce příběhu.

Andorian Thelin nahradil Spocka v TAS epizodě Yesteryear Za absolutní vrchol však považuji The Chimes At Midnight od Geoffa Trowbridge. Díky tomu, že se tento příběh nejvíce drží známých událostí, se do něj rychle vžijete – a o to více budete šokováni, k jakému závěru spěje... Samotná premisa novely (smrt Spocka v útlém věku na Vulkánu) je pak odkazem na animovaný Star Trek (epizoda Yesteryear), čímž je asi zcela dokončeno povýšení tohoto animovaného příběhu na stejnou úroveň, jakou má hraný filmový a televizní kánon. Čekáte, že Star Trek bez Spocka nemůže být Star Trek? Tak raději nesetrvávejte v omylu a přečtěte si „Zvony o půlnoci“!

Co říci závěrem? Knihy doporučuji úplně všem – obzvláště těm, kdo chtějí začít s fan-fiction na opravdu vysoké úrovni. Jedinou podmínkou je znalost angličtiny, v českém jazyce se bohužel těchto knih nedočkáme. A proto mi dovolte odstartovat Váš čtenářský zážitek anglickým Engage!

Seznam povídek z přebalu knih

Myriad Universes — Infinity’s Prism
A LESS PERFECT UNION (William Leisner): Více než sto let poté, co hnutí Terra Prime dosáhlo svého cíle a odizolovalo Zemi od událostí v galaxii, se vydává lidstvo opět do proudu historie... a jeho cesta může být určena posledním přežívajícím členem posádky první vesmírné lodě Enterprise.

PLACES OF EXILE (Christopher L. Bennett): Uprostřed své cesty domů se musí kapitán Janeway a komandér Chakotay rozhodnout, zda se odváží do válečné zóny, nebo se vzdají pokračování své poutě. Avšak útok druhu 8472 poškodí loď a posádka Voyageru musí učinit nová rozhodnutí, která změní jejich osud... i osud Delta kvadrantu.

SEEDS OF DISSENT (James Swallow): Khan vítězný! Téměř čtyři staletí po ovládnutí svého světa spravují geneticky vylepšení lidé bezcitné mezihvězdné impérium. Avšak vesmírná loď Defiant pod velením vylepšeného komandéra, princepse Juliana Bashira,směřuje k objevu, který by mohl otřást základy pyšné říše. Objeví prastarou hibernační pozemskou loď jménem Botany Bay...

Myriad Universes — Echoes and Reflections
THE CHIMES AT MIDNIGHT (Geoff Trowbridge): Ve vesmíru, kde Spock zemřel jako dítě, se stal Andorian Thelin věrným přítelem a prvním důstojníkem kapitána Kirka. Avšak právě ve chvíli, kdy je Khan definitivně poražen, nabere historie ještě podivnější směr a vycházející potenciál projektu Genesis se stává nadějí galaxie – nebo možná její největší hrozbou.

A GUTTED WORLD (Keith R. A. DeCandido): Teroristka Kira Nerys z Bajoru, který nikdy nebyl osvobozen, možná drží klíč k vítězství ve válce, která pohltila celou galaxii. Když si však jdou po krku Romulané a Klingoni a Federace sama je zatažena do tohoto konfliktu, nemusí vítězství nutně znamenat spásu....

BRAVE NEW WORLD (Chris Roberson): Sen doktora Nooniena Soonga se stal skutečností. Androidé jsou nyní nedílnou součástí tapisérie Federace a mění tvář Flotily i kvalitu lidského života. Když se však na scéně opět objeví Dat, Soongův první úspěšný model, který se však na dlouho ztratil, ocitne se civilizace na křižovatce, ze které mohou vést cesty k zářivé budoucnosti, či ke zkáze.

Titulka Myriad Universes: Infinity´s Prism Infinity´s Prism
Autoři a seznam povídek uveden výše.
Počet stran: 464
Vydáno: červenec 2008 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 1-4165-7180-9
ISBN-13: 978-1416571803

Titulka Myriad Universes: Echoes and Refractions Echoes and Refractions
Autoři a seznam povídek uveden výše.
Počet stran: 512
Vydáno: srpen 2008 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 1-4165-7181-7
ISBN-13: 978-1416571810

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 3. srpna 2010
přečteno: 2926x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG