Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Krimi ve Star Treku - díl II.: TOS Epizoda 13: Svědomí krále

čt 5. srpna 2010      autor: William Kirk      přečteno: 4855x      komentáře: 2

Charlie X remastered Pro druhé pokračování série "Krimi ve Star Treku" jsem vybral epizodu TOS "Jeho veličenstvo vrah", v knižní podobě vyšla pod názvem "Svědomí krále". William Shatner (kapitán James T. Kirk) je zavolán přítelem z doby minulé, doktorem Thomasem Leightonem. Oficiálně udaný důvod je však jen záminkou něčeho mnohem naléhavějšího...

Leighton si je totiž téměř jist, že maestro Karidian z kočovného shakespearovského divadla, jež do města zavítalo, je ve skutečnosti Kodos, přezdívaný „Kat“, dřívější správce kolonie Tarsus IV a masový vrah poloviny jejích obyvatel. (Jen pro úplnost: v TV je Kodos přezdíván "Popravčí" - patrně z důvodu dabingu - překladu slova "Executioner", ale jsem z knihy zvyklý na "Kodos Kat"). Dodnes má Leighton na jeho drastickou vládu vzpomínku – přišel o část obličeje a musí nosit masku, jež kruté zranění zakrývá. Kodos byl sice prohlášen za mrtvého, ale spálené tělo nikdo nedovedl spolehlivě identifikovat a k detailnímu ohledání v době krize nedošlo. Kirk nemá žádnou radost z toho, že mu Leighton zpočátku neřekl pravdu a odmítne pozvání na recepci, které se má Karidian zúčastnit.

Kirkovi to přece jen ale nedá a vyhledá si v počítači záznamy o herci Karidianovi a správci Kodosovi. Porovná i fotografie….

Nakonec přijme Leightonovo pozvání na recepci, jenže Karidian se nedostaví. Přijde však jeho dcera Lenora a s Kirkem si padnou do oka… Je ta vzájemnost ale opravdu náhodná? Když společně opustí večírek a udělají si procházku, objeví Kirk mrtvé tělo. Doktor Thomas Leighton. Na první pohled je jasné, že byl zavražděn…

Krimi v TOS II Jen 9 lidí mohlo Kodose „Kata“ identifikovat. Po smrti Leightona už zbyli už jen dva: poručík Riley a kapitán James T. Kirk, toho času oba na Enterprise. Podle počítače zatím při každém předchozím úmrtí byla Karidianova herecká společnost poblíž. Je to jen náhoda? Možná ano, možná ne. U Star Treku si člověk není nikdy jist…

Opět se jedná o skvěle vypointovanou detektivku s řadou překvapení, zvratů a napínavým finále se shakespearovským koncem hodným filmového dramatu. Navíc Shatner v roli supersvůdníka, který využívá umění „balit“ k získání informací o Karidianovi, je geniální. A Lenora je opravdu krásná. Když k tomu přidáme výborné dialogy, kouzelně šťouravé poznámky a jemný humor, dostáváme se na pětihvězdičkovou televizní epizodu. Když přičteme, že díl vznikl – jako minule – před více než 40 lety, tak nám snadno dojde, kolikrát už byl podobný děj od té doby zpracován, obvykle hůře.

Hodnocení: * * * * * / * * * * *

komodor William Kirk
autor: William Kirk
vydáno: čt 5. srpna 2010
přečteno: 4855x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG