Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Světy kolem Deep Space Nine - Cardassia a Andor

út 24. srpna 2010      autor: omi      přečteno: 3918x      komentáře: 2

Worlds of DS9 1/3 První kniha trilogie Worlds of Star Trek: Deep Space Nine se zabývá Cardassií a Andorem. Každý z těchto světů dostává zhruba polovinu knihy a sledujeme příběhy našich známých hrdinů na těchto dvou planetách. Chronologicky příběhy navazují asi 1-2 měsíce po knize Unity. Pokud by Vás zajímala celá série DS9 Relaunch, pak její osnovu najdete v článku Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.

Tato trilogie se trochu liší od předešlých. Setkáváme se zde "jen" s několika postavami z celé posádky a samozřejmě se objevují postavy nové. Není to nijak přehnané, vše je promyšlené a předem připravené z knih Mission Gamma a Unity. Tyto dva příběhy se specializují vyloženě na vztahy a kulturu těchto dvou vybraných civilizací. Průvodcem nám jsou někteří naši dobře známí. Vše samozřejmě vychází z daných faktů a můžu říci, že autoři odvedli vynikající práci. Společnost, prostředí, vztahy, prostě vše je takové, jaké byste čekali. Přesto nečekejte klasické dobrodružství. Hrdinové z předešlých knih se rozletěli k těmto planetám a čtenáře čekají příběhy plné celoplanetární politiky, tajemství, intrik a nefér hry. Všechny světy se totiž nevzpamatovávají pouze z Dominionských válek. Každá planeta má nějaké ty kostlivce ve skříni navíc, a znáte to určitě sami: "Když se to podělá, tak pěkně všechno najednou."

Obě autorky napsaly několik dalších knih z DS9 Relaunch. Una McCormack se specializuje na Cardassiany. Napsala např. Hollow Men, povídku do Prophecy and Change a The Never-Ending Sacrifice. Heather Jarman je spíše zaměřená na Andoriany. Napsala This Gray Spirit (Mission Gamma 2) na kterou v tomto příběhu přímo navazuje. Dále napsala např. Evolution (Voyager - String Theory 3).

Planeta Cardassia

Cardassie se stále vzpamatovává z následků konce války. Nejen, že planeta je vyhřátá písčitá koule, která pomalu ztrácí schopnost podporovat život, ale navíc je pořád rozbombardovaná Dominionem a na povrch se vyhrabává i zatracované náboženství Cesty Oralian a staré vzpomínky na rozkvetlou planetu plnou života. Keiko O'Brien přijímá patronát nad zemědělským projektem v údolí Andak, který má za úkol vykultivovat rostliny, které budou dlouhodobě schopné růst v těchto nehostinných podmínkách. Není to však jedinný podnik tohoto typu žádající o podporu prozatímní vlády. Tento má však podporu Federace. Cardassiané nemají nic jednoduché, takže právě když má bajorský Vedek Yevir proslov na podporu projektu Andak, vkráčí na pódium asi dvanáctiletá cardassijská holčička opásaná výbušninami. Zatímco Keiko s dětmi je v přímém ohrožení, Miles O'Brien se spolu s Garakem snaží řešit tuto záležitost z venčí.

Andorian Shran

Andoriané jsou pomalu vymírajícím druhem, který si není jist ani svým původem. Ke svému rozmnožování potřebují spolupráci čtyř pohlaví, navíc se vždy narodí maximálně jeden potomek za pokus a doba, kdy jsou jedinci plodní se postupně zkracuje. Andoriané přijali striktní pravidla pro vytváření pářících skupin, kde jsou členové pečlivě vybírání na základě genetické shody. Tento proces již nějakou dobu trvá a je otázkou, zda v něm tato civilizace neztratila svou původní kulturu. Praporčík Thirishar ch'Thane se musí vrátit na svou rodnou planetu a postavit se svým rozhodnutím, které rozvrátily jeho pářící skupinu. Navíc doufá, že jeho objev v Gamma kvadrantu bude schopen dát jeho lidem novou naději, zneužití jeho objevu však vyvolalo vlnu občanských nepokojů.

Poznámka: Jelikož byla tato kniha vydána zhruba o půl roku dříve, než byla vysílána epizoda The Aenar (ENT 4x14), některé reálie o Andoru neodpovídají kánonu. Především se jedná o plnohodnotnou planetu třídy M, ne o zmrzlý měsíc. Dále nejsou vůbec zmíněni Aenar. Čtyři pohlaví navíc nebyla nikdy oficiálně uznána za kánon, vycházejí z Datovy poznámky v epizodě "Datův den" (TNG 4x11), že andorianská manželství vyžadují skupinu čtyř.

Worlds of DS9 1/3 Cardassia and Andor (Worlds of Star Trek: DS9, Vol. 1)
autoři: Una McCormack, Heather Jarman
počet stran: 384
Vydáno: 25. května 2004 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743483510
ISBN-13: 978-0743483513

Opět formálně uvádím, že tato kniha česky nevyšla a pravděpodobně ani nikdy nevyjde. Bohužel.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 24. srpna 2010
přečteno: 3918x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG