Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Světy kolem Deep Space Nine - Trill a Bajor

út 31. srpna 2010      autor: omi      přečteno: 4205x      komentáře: 1

Worlds of DS9 2/3 Druhá kniha trilogie Worlds of Star Trek: Deep Space Nine se zabývá Trillem a Bajorem. Každý z těchto světů opět dostává zhruba polovinu knihy a tentokrát sledujeme příběhy našich známých ze seriálu. Chronologicky příběhy navazují ihned po knize Unity. Pokud by Vás zajímala celá série DS9 Relaunch, pak její osnovu najdete v článku Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.

Andy Mangels a Michael A. Martin je ostřílené duo autorů, kteří mají na svém kontě spousty startrekových příběhů. Napsali např. první dvě knihy série Titan, několik knih z prostředí Enterprise, šest komixových příběhů z prostředí DS9 a jejich povídku naleznete v mnoha startrekových sbírkách. Oproti tomu jméno J. Noah Kym je zahaleno tajemstvím. Povídka o Bajoru je jeho (její) jedinou startrekovou tvorbou a žádné další informace, nebo zda se nejedná o pseudonym, se mi nepodařilo zjistit.

Ztracené spojení

Planeta Trill - Mak'ala

Tento příběh přímo navazuje na knihu Unity. Jestliže ta byla zakončením celé linie, tento příběh osvětluje následky celého děje a připojuje i počátek samotného příběhu. Pro čtení tohoto příběhu bych opět doporučil znalost všech předešlých knih v linii DS9 Relaunch, zejména pak Lives of Dax.

Na planetě Trill hrozí vypuknutí občanských nepokojů. Populace je rozdělena na dvě sociální skupiny. Takzvaná elita, která vládne a má obecně lepší pozici ve společnosti. Jedná se o Trilly, kteří jsou spojeni se symbiontem. Ostatní, což je valná většina populace, jsou nepřipojeni. Po staletí je utajována pravda o symbiontech a možnostech připojení a nyní se přidává podezření o společné historii s jiným druhem, který ovšem není symbiotický, ale parazituje na svém hostiteli. Společnost Trillů se tak musí postavit staletím lží, kterých se možná sami stali obětí.

Střepy a znamení

Planeta Bajor

Příběh o Bajoru byl jedním z nejkrásnějších, které jsem za poslední dobu četl. Je mi to skoro hloupé říkat, ale líbil se mi mnohem více, než Unity. Tenhle příběh má asi naprosto všechno, aby se mi trefil do noty. Staré známé postavy, které se chovají tak jak bych čekal. Trošičku nového, což působí jako příjemné zpestření a především výborně vystihuje náladu daného okamžiku. Napětí, vzrušení, nádherný smysl pro humor a známá atmosféra.

Je to zvláštní, protože tenhle příběh vlastně uhlazuje píseček po předchozích rušných dobrodružstvích a připravuje půdu pro další děj v celé linii. Samotný příběh je dvouúrovňový. Jedna část příběhu trvá tři týdny a kromě jiného nám umožňuje vidět prostý Bajor očima Jacoba Siska. Druhá úroveň se odehrává během jediného dne na konci těchto tří týdnů a ukazuje zajímavé politické machinace následující přijetí Bajoru do Federace. Krásné na tom je, že většinou se jedná o popis událostí z pohledu některé postavy, kterou již z předchozích knih dobře známe. Přestože se pohledy střídají, příběh si udržuje pevnou linii a pěkně na sebe navazuje a vyvíjí se. Navíc se opět sejdou doslova v kruhu rodinném staří známí, kteří se přijdou podívat na nově narozené dítě Bena a Kasidy. Konec příběhu je otevřený.

Worlds of DS9 2/3 Trill and Bajor (Worlds of Star Trek: Deep Space Nine, Vol. 2)
autoři: Andy Mangels, Michael A. Martin, J. Noah Kym
počet stran: 384
Vydáno: 25. ledna 2005 (Pocket Books)
Jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743483529
ISBN-13: 978-0743483520

Opět formálně uvádím, že tato kniha česky nevyšla a pravděpodobně ani nikdy nevyjde. Bohužel.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 31. srpna 2010
přečteno: 4205x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG