Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Do 16 let a do dne. A opět s předvojem!

čt 26. srpna 2010      autor: Telemachus Rhade      přečteno: 3360x      komentáře: 13

Enterprise-D 29. září 1994 byl ten den. Dva dny poté, co Česká televize (ČT) uvedla jako lákadlo na nový Star Trek seriál první celovečení film od 20 hodin večer, se na českých televizních obrazovkách objevila americká sci-fi legenda, kterou doteď všichni tvůrci vidí jako sci-fi grál a snaží se aspoň vzdáleně dotáhnout na její vysokou míru sledovanosti. Ač měla ČT nakoupena práva již delší dobu, počkala s uvedením až potom, co Star Trek vyzkoušela tehdy úplně nová, konkurenční stanice - Nova. Na Nově Star Trek nevydržel dlouho, ale na ČT se uchytil pěkně. A tak jsme postupem let mohli vidět tento seriál celý s velmi podařeným dabingem, byť z původního složení dabérů do konce vydržela jen půlka.

AXN Sci-fi logo Devět a půl roku dlouhá pauza ovšem není tak přesný údaj. Novou generaci s českým dabingem vysílala nedávno celou, a to několikrát, placená stanice z rodiny HBO - AXN Sci-fi. Té za to patří velký dík. V současné době vysílá v různých vysílacích časech původní seriál s kapitánem Kirkem v nové, remasterované, podobě a opět s dabingem od České televize. Co myslíte, čím nás překvapí příště?

COOL Ale zpátky k tomu bezprostřednímu, co nás čeká. Dle potvrzených informací z webu stanice COOL (nebo chcete-li Primy COOL) nás šarm fracouzského kapitána Picarda, který miluje pravý anglický čaj, francouzské víno a je fanatik do Shakespeara, zasáhne 30. září v 17:40. Nažhavte své set-top-boxy, ať už stanici chytáte jakkoli, a nenechte si tento v pravdě úžasný okamžik ujít. Popřejme Star Treku hodně štěstí, ať se mu na celoplošných kanálech daří ještě lépe než v devadesátých letech.

HBO A teď onen slibovaný předvoj, nebo spíš třešnička na dortu a obrovský dárek pro všechny nejen trekkies, ale i fanoušky kvalitních kinematografických počinů. HBO u příležitosti uvedení nového Abramsova Star Treku 12. září od 20:00, odvysílá ještě, a teď se něčeho přidržte, od pondělí 6. září, každý den od 18:00, postupně tyto filmy: Star Trek II: Khanův hněv, Star Trek IV: Cesta domů, Star Trek VI: Neobjevená Země, Star Trek: Generace, Star Trek: První Kontakt a Star Trek: Nemesis. Dohromady tedy sedm filmů, které už teď mají podle stránek HBO naplánovány dva reprízové časy a další jistě přibudou. Takže se vám velice často může stát, že při zapnutí HBO narazíte na nějaký Star Trek. Není to skvělé?

Nebývá zvykem, že by stanice s konceptem, soustředícím se hlavně na premiéry, vysílala filmy staré téměř 30 let, nebo že by některému filmu věnovala takovou pozornost a odvysílala hned několik jeho starších sourozenců. Škoda jen, že nepoběží úplně všechny, na druhou stranu začít Khanovým hněvem je určitě rozumější než prvním filmem a navíc "lichým" snímkům se v nedávné době velmi často věnoval Cinemax, v případě devátého pokračování potom Nova s Primou. Ale i tak je to obrovské gesto a já osobně jsem se rozhodl HBO předplatit, abych mu aspoň touto cestou poděkoval za velice příjemný filmový podzim.

kadet Telemachus Rhade
autor: Telemachus Rhade
vydáno: čt 26. srpna 2010
přečteno: 3360x
komentáře: 13
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG