Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Světy kolem Deep Space Nine - Ferenginar a Dominion

út 14. září 2010      autor: omi      přečteno: 6102x      komentáře: 5

Worlds of DS9 3/3 Třetí kniha trilogie Worlds of Star Trek: Deep Space Nine se změřuje na Ferenginar a Dominion. Každý z těchto světů opět dostává zhruba polovinu knihy a opět sledujeme příběhy některých našich známých ze seriálu. Příběh o Ferenzích je ukončený a více méně samostatný, příběh Dominionu je jakýmsi přechodem mezi Unity a Warpath, doplněný další linii. Pro více informací o celé sérii čtěte článek Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.

Keith R.A. DeCandido nemusí být představován. Napsal spousty startrekových knížek, komiksů a e-booků. Navíc velmi často dělal editora sbírkám startrekových povídek. V sérii DS9 Relaunch nepíše poprvé (Demons of Air and Darkness). David R. George III je na tom podobně. Má za sebou již také mnoho startrekových knih a v sérii DS9 Relaunch také nepíše poprvé (Mission Gamma 2 - Twilight). V Čechách jej čtenáři mohou znát díky prvnímu svazku trilogie Crucible (Zkouška ohněm).

Spokojenost není zaručena

Quark

Vy, kteří máte rádi Ferengy, budete zaručeně na vrcholu blaha. Typický humor, nepochopení pozemských hodnot, všudypřítomný déšť, nekonečné intriky a věčná Pravidla nabývání zisku. Příběh je taková naprosto typická ferengská epizoda v seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Velký nagus Rom má tak trošku problémy. Kdo by to nečekal, že? No a protože by se mohlo docela dobře stát, že by mohl být sesazen a na jeho místo by se dostal bývalý likvidátor Brunt, nezbývá Quarkovi nic jiného, než se vypravit na Ferenginar a vložit se do celé situace osobně.

Tento příběh mi skutečně připomněl typickou ferengskou epizodu. Ačkoliv nemám styl R.A. DeCandida obecně moc rád, tentokrát se mi jeho povídka velice líbila. Všechny postavy odpovídaly chováním tomu, na co jsem byl zvyklý ze seriálu (Až na Zeka, jehož senilita byla podle mě dohnaná do krajnosti, když se na dvou stránkách 10x zeptá toho samého Ferenga: "A ty seš kdo?"). Příběh je plný spousty zajímavých nápadů, u kterých Vás napadne "Co kdyby...", ale řekl bych, že je opravdu natolik klasický, že nakonec dopadne více méně podle očekávání. Styl psaní je natolik živý, že jsem si postavy okamžitě představoval. Navíc se dozvíme pár perliček a zajímavostí ze samotného Ferenginaru. Při čtení jsem se opravdu dobře bavil.

Pokolení Bohů

Odo a zakladatelka

Hmm, hmm, co napsat k téhle povídce. To je oříšek. Že mě úplně přešla chuť číst dál? Že jsem tohle fakt nečekal a měl jsem chvílema chuť tu knihu zahodit hodně, hodně daleko, tak abych už ji nikdy nenašel? No dobře, trochu přeháním, ale příběh, pointa ani chování postav mi prostě v téhle povídce vůbec neseděly. A to jsem si před začátkem říkal, o čem by to tak asi mohlo být. Polovina povídky se odehrává na domovském světě Zakladatelů, kde se komunikuje pomocí měnění tvaru a je velmi "záživné" si do detailů číst o tom, jak se měňavec rozkládá na buňky a prolíná se oceánem ostatních měňavců, aby pak spolu pomocí měnění tvaru komunikovali. No tohle jsem fakt nečekal. Druhá půlka zase drsně připravuje půdu pro následující knížku, kde má Taran'atar lítat po Alfa kvadrantu a všechny ohrožovat. Plus jsou k dobru přidány asi dvě kapitoly o Vortě, která plundruje nebohou nevinnou planetu, což do celkového příběhu tak nějak moc nezapadá. Tentokrát tedy bohužel zklamání.

ZAČÁTEK SPOILERU Nemůžu si pomoct, ale tentokrát přiblížím obsah knížky. Začíná to tím, že na obloze planety Zakladatelů se objeví nová hvězda. Je to symbol návratu jejich boha. Protože Zakladatelé samozřejmě nejsou žádní bozi, ale sami byli stvořeni k božskému obrazu z "pevných" a čekají na návrat svého stvořitele (Předka). Proto taky valná většina Zakladatelů nedělá nic jiného, než že se válí v moři ostatních a čeká. A nová hvězda na obloze, to je tajný signál, který jim stvořitel zakódoval do genů. Odo mezitím zjišťuje (přeměňováním tvaru), proč ve skutečnosti byla kdysi vyslána stovka měňavčích novorozeňat včetně jeho, aby zjistil, že žádná novorozeňata nejsou, protože měňavci se nemohou rozmnožovat a že to bylo vlastně celé jen komplot k nalákání stvořitele zpátky k nim. Postupně zjistí, že nová hvězda je vlastně nova, která explodovala z jedné z hvězd v mlhovině Omarion, kde byl původní domov Zakladatelů. No a co myslíte, když už se na konci knížky rozhoupou a vyrazí do mlhoviny Omarion, najdou svého stvořitele? Ne, najdou kouli měňavčího prachu velkou jako planeta, protože někdo uměle odpálil hvězdu v novu, aby jejich stvořitele zabil. Tahle zpráva všechny Zakladatele tak zdrtí, že se doslova vypaří.
Aby toho nebylo málo tak Taran'atar v průběhu druhé dějové linie postupně šílí, začíná potřebovat spát, což Jemhadaři normálně nepotřebují a má noční můry. To se nemůžete pak divit, že mu z toho rupne v bedně a tak doslova rozpárá pár hlavních postav. A... pokračování v další knize. KONEC SPOILERU

Worlds of DS9 3/3 The Dominion and Ferenginar (Worlds of ST:DS9, Vol. 3)
autoři: David R. George III, Keith R.A. DeCandido
počet stran: 352
vydáno: 25. ledna 2005 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN-10: 0743483537
ISBN-13: 978-0743483537

Opět formálně uvádím, že tato kniha česky nevyšla a pravděpodobně ani nikdy nevyjde. Tentokrát asi naštěstí.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 14. září 2010
přečteno: 6102x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG