Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Chtěl bych si dát pivo s Vulkáncem

út 21. září 2010      autor: axiom      přečteno: 2895x      komentáře: 3

Slim Dusty Hudba a Star Trek patří od počátku k sobě. Soundtracky z filmů a také ze všech seriálových řad jsou mezi fanoušky velmi oblíbeny a vycházejí stále v nových vydáních a kompilacích. V některých dílech seriálů pak hraje hudba i důležitější roli, než pouhé podkreslení obrazu. Mně se podařilo narazit na ještě jiný zajímavý vztah Star Treku k hudbě a to k hudbě country a k jednomu z jeho interpretů.

Album Slim Dusty byl jedním z největších australských zpěváků hudby country v celé její tamější historii. Vydal 106 alb, kterých se prodalo více než sedm milionů. U nás není moc známý, ale i v Austrálii jen málo lidí ví, že byl Trekkie a že o Star Treku složil dokonce i píseň. Skalní fanoušci tohoto zpěváka museli být proto v roce 1997 trochu zmateni čtvrtou skladbou na právě vydaném albu „Makin' a Mile“, která je příběhem řidiče náklaďáku snícího jít ve stopách kapitána Kirka a využít svého řidičského umění ve vesmíru. Píseň nese název "Star Trucker". Zde je pár řádků z ní:
"Beam me up Scottie, I'm ready to ride/ To take my place at the helm of the Enterprise/ And boldly go through the starry skies/ Hey, I've proved my worth on Earth/ I'm a Star Trucker - a Star Trucker/ and it's time for me to go interplanetary."

Bylo velkým překvapením, že muž, který vydal oněch 106 alb, má nyní svou zhruba tisící píseň se startrekovým námětem. Kdysi, v počátcích svého zpívání, po všech těch „křováckých“ baladách opěvujících známé hrdiny a přírodní krásy Austrálie, přišel Slim s písní, která odstartovala jeho hvězdnou kariéru. Byl to poťouchlý příběh "A Pub With No Beer" (nahraný ve studiu April Fool's Day v roce 1957). Ačkoli píseň "Star Trucker" neměla hvězdný úspěch této prvotiny, sdělila světu něco o jedné ze zpěvákových zálib nebo koníčků. Ano, Slim Dusty byl Trekkie.

Nebyl typickým fanouškem Star Treku – nemluvil plynně klingonsky, nenavštěvoval cony v kostýmu a dokonce ani neprokládal svou řeč náhodnými startrekovými hláškami. Ale byl vášnivým divákem televizních seriálů a filmů s původní posádkou a pyšným vlastníkem plakátu podepsaného samotným Leonardem Nimoyem a dalšími členy posádky Enterprise, budíku, který budil v klingonštině, limitované edice repliky fázeru a modelu Enterprise zavěšeném na rybářském vlasci (rybaření bylo jeho další velkou zálibou) ve výši hlavy návštěvníků.

Ředitel strategického marketingu v EMI koncem devadesátých let David Baxter, který pracoval se Slimem více než jednu dekádu, vzpomíná na své překvapení při první návštěvě jeho domova. "Slim měl snad všechny Star Treky na kazetách," prohlásil. Toto zjištění se stalo inspirací pro dar od EMI u příležitosti 50. výročí jeho první nahrávky pro společnost v roce 1996. "Co však dát tomu, kdo vše má?" řešili v EMI. "Samozřejmě návštěvu startrekové výstavy ve studiích Paramount v Los Angeles. Byl jí velice nadšený," vzpomínal Baxter. Ilustruje to i další příhoda. V roce 2001 řekl v novinovém interwiev: "Vzpomínám si, že když jsem navštívil Ameriku, vzali mě do Paramountu a nechali mě vyzkoušet křeslo kapitána Kirka. Dokonce jsem mohl vyzkoušet i jeden z těch původních fázerů. Byl nastaven na střelbu na delší vzdálenost. Když z něj ale chcete střílet bez nějakého většího míření, je ideální jej nastavit na kratší vzdálenost." Slim si v Paramountu údajně vychutnal šok na tváři přihlížejících, když slyšeli intrepreta „křováckých“ písní zavelet: "Beam me up Scottie".

Slimův zájem o vesmír a především o vědu sahal za hranice science fiction. Nebyl žádný akademik - jeho formální vzdělání skončilo ve věku 12 let, ale byl fascinován archeologií a kosmickými lety a kolem něj se vždy povalovaly stohy časopisů a článků na toto téma.

Bylo pro něj také velkou poctou, když astronauti John Young a Bob Crippen hráli Slimovu verzi písně „'Waltzing Matilda" při přeletu raketoplánu Columbia nad Austrálii v roce 1981. "Je to největší publikum, které jsem kdy měl!" žertoval. V rozhovoru v roce 2006 Crippen odhalil svůj skrytý motiv pro její výběr: "Vzal jsem si do vesmíru pásku s touto skladbou a přehrál ji, hned jak jsme byli v doslechu australského kontrolního stanoviště. No a doufal jsem, že bychom pak od někoho mohli dostat pozvání k návštěvě Austrálie, protože jsem tam nikdy nebyl. No jo, tak se to stalo!" Slim se s astronauty nesetkal, když posléze Austrálii skutečně navštívili – byl na turné – ale dostal od nich dárek - podepsanou fotografii z letu Columbie a pozvání na jejich každoroční párty na mysu Canaveral.

Když se nad tím zamyslíme, tak zase není tak překvapující, že Slim Dusty byl Trekkie. Když vyrůstal, poslouchal zpívající kovboje, jako byli Roy Rogers a Gene Autry. A co jiného byla posádka Enterprise, než kovbojové kosmického věku, zkoumající místa, kam se dosud nikdo nevydal. Možná se také muž narozený jako David Gordon Kirkpatrick prostě cítil spřízněn s jiným mužem, kapitánem Jamesem Tiberiem Kirkem.

A na to pivo s Vulkáncem? Na to by Slim určitě šel.

Zdroj: Cosmos Online
admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: út 21. září 2010
přečteno: 2895x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG