Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Warpath - kniha bez začátku a bez konce

út 28. září 2010      autor: omi      přečteno: 4396x      komentáře: 0

DS9: Warpath Warpath je čtivá kniha, až na to, že se vlastně nedá moc sama o sobě číst. Může se to zdát jako protimluv, ale pokusím se to vysvětlit. Warpath je vlastně takový předěl ze všech předchozích knih do těch dalších. Samotný příběh Vám nebude dávat moc smysl, pokud jste nečetli většinu předešlých knih. Pokud jste předchozí knihy četli, i tak se možná polovinu knihy nebudete chytat.

Pár slov o autorovi

David Mack je spoluautorem příběhu dvou epizod seriálu Star Trek: Deep Space Nine. Napsal mnoho startrekových knih, příkladem může být předloni dokončená trilogie Destiny o kapitánu Ezri Dax nebo knihy Čas zabíjet a Čas léčit z populární TNG série "A time to...". A napsal mnoho knih i mimo startrekový vesmír.

Řekněme to na rovinu, David Mack je zkušený autor, který prostě umí napsat kvalitní knihu. I tato kniha je napsaná velmi kvalitně a čtivě. Tedy minimálně ta část, kterou byste v každé startrekové knize čekali. Jsou zde totiž i pasáže, které spíše trochu rozbíjejí ten pravý požitek ze čtení, ale to myslím není úplně chyba autora. Příběh je totiž pravděpodobně nastaven předem, jelikož ho zpracovává více autorů ve více knížkách.

Návaznosti

Na začátku této knihy by mělo být napsáno: "Tahle kniha navazuje na většinu knih vydaných v řadě DS9 relaunch a na tuto knihu navazují další. Sama o sobě nedává skoro žádný smysl."

Přestože je Warpath oficiálně prezentován jako samostatná kniha, nemá ani začátek, ani konec. Tedy začátek má roztroušený jako skládačku po předcházejících knihách, kde tyto linie samy moc smysl nedávaly. Teď zpětně smysl dávají, ale pořád nechápu, proč byly trošku zbytečně rozházeny do jiných knih. Kniha nemá ani konec, na ni přímo navazuje kniha Fearfull symetry a Soul Key.

Příběh

Hlavní příběhová linie se zde rozděluje na tři dílčí (stanice DS9, Defiant a runabout) a k těmto liniím se přidávají ještě další, o kterých netušíte, jak vlastně do příběhu zapadají (neznámí lovci odměn na cizí planetě, středověká vize kapitána Kiry a intendant Kira v paralelním vesmíru). Jistě... postupně zjišťujete, proč se asi děje, co se děje a některé linie se spojují, ale! Vysvětlení se dozvíte až na začátku další knihy, tudíž Warpath neobsahuje bod vysvětlení, což alespoň částečně v knize očekávám.

Pokud jste například nečetli knihu Rising Son, pak vůbec nebudete tušit, proč sakra ganerál Kira bojuje mečem proti zlatým potvorám jezdících na obrovských ještěrkách. Ne, že by mě zrovna tahle rádoby středověká část v startrekové knize nějak nadchla. Navíc tahle linie nemá žádné následky, prostě skončí. Netuším, zda to byla příprava na nějaké další knihy, které nevyšly, nebo k čemu to mělo sloužit. Uvidíme, jestli se tahle část nepoužije třeba v knize Soul Key.

Abych nebyl moc kritický, kniha se čte opravdu dobře. Alespoň ta klasická dějová linie, kdy se Defiant honí za Taran'atarem je napsána velmi živě a realisticky. Fandíte postavám a jste zvědaví, jak to s nimi vlastně dopadne. Dobré také je, že se autor snažil jednotlivé linie od sebe oddělit, takže je každá krásně nadepsaná hned v kapitole, abyste se okamžite zorientovali a nemuseli odhadovat, která postava se to kde objevila. Ono v těch alternativních realitách může být občas docela guláš. Osobně mi vadilo rozdělení do tolika linií, z nichž některé jsou vysvětlené až v další knize, ale jinak se mi kniha četla dobře.

DS9: Warpath Warpath (Star Trek: Deep Space Nine)
autor: David Mack
počet stran: 344
vydáno: 28. březen 2006 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN-10: 1416507752
ISBN-13: 978-1416507758

Opět formálně uvádím, že tato kniha česky nevyšla a pravděpodobně ani nikdy nevyjde.

Pro více informací o celé sérii DS9 relaunch se podívejte do článku Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: út 28. září 2010
přečteno: 4396x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG