Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Vražedná podobnost. Zepředu i zezadu.

čt 14. října 2010      autor: omi      přečteno: 4886x      komentáře: 2

DS9: Fearful Symmetry Fearful Symmetry je mezi startrekovými knihami bezesporu unikátem. Jedná se totiž o tzv. "flipbook", tedy knihu, která se čte z obou stran. Z každé strany je část příběhu a obě končí uprostřed. Nutno dodat, že obě části příběhu jsou po všech stránkách naprosto vynikající. Od začátku jsem se na tuto knihu těšil a jsem moc rád, že mě nezklamala, ale naopak velmi příjemně potěšila.

Pár slov o autorce

Olivia Woods není známou autorkou. Na jejím kontě nalezneme pouze dvě startrekové knihy, které na sebe přímo navazují. Jsou jimi Fearful Symmetry a The Soul Key. Nicméně vysokou úrovní těchto dvou knih autorka dokazuje své nesporné kvality.

Pozadí příběhu

Samotnému příběhu připravila částečně půdu předchozí kniha, Warpath, na kterou přímo navazuje. Druhá část příběhu vychází přímo z děje seriálu, konkrétně z dílu Second Skin (DS9 - 3x05), kde byla Kira Nerys vydávána za cardassianskou agentku Obsidiánského řádu Ilianu Ghemor. Příběh obou částí na sebe vlastně navazuje, ale jinak než je obvyklé. Zatímco v první části se pokračuje v současné příběhové linii, druhá část vypráví příběh Iliany Ghemor, který začal dávno před dobou, ve které se odehrává seriál. Líbí se mi, jak autorka dokázala krásně rozdělit informace do dvou nezávislých linií, ale přesto je podávat tak, jak je potřeba. Čtenář, přestože nemá všechny informace, má přehled o tom, co se děje a necítí se zmatený.

Část první - Kira Nerys

Na začátku příběhu se konečně zorientujeme ve všem, co se do teď stalo. Jedná se o opravdu kratičkou rekapitulaci a vysvětlení postav. Na scéně se totiž kromě naší známé Kiry Nerys objevila Iliana Ghemor z našeho a ze zrcadlového vesmíru. Není to nijak složité, Iliana z našeho vesmíru stále vypadá jako Kira Nerys, kdežto Iliana ze zrcadlového vesmíru vypadá jako Cardassian. Přesto však tohle drobné vysvětlení v předcházející knize chybělo.

Fearful Symmetry obálka zrcadlově

Posádka DS9 řeší dilema, zda přejít do zrcadlového vesmíru, v kterém se zřejmě Iliana chce vydávat za intendantku Kiru Nerys. Jenže nemají dostatek informací, aby se Kira rozhodla zasáhnout do událostí za zrcadlem. Příjemný je do děje začleněný flashback, který nám osvětluje, co se vlastně před 16 lety stalo v Elemspurském zadržovacím centru, kdy měla být Kira nahrazena Ilianou.

Část druhá - Iliana Ghemor

Iliana Ghemor byla normální cardassianská dcera prominentních rodičů. Jak se z ní vlastně stala agentka Obsidiánského řádu? O Cardassii byste mohli prohlásit, že zde náhody neexistují, a to obzvláště když v celé věci figuruje tajná služba. Co tedy bylo součástí plánu a co hrou osudu? Kdo může za to, že Iliana nenahradila Kiru? Nebo nahradila? Tato strana knihy nádherně popisuje jeden životní příběh s následky natolik začleněnými do našich znalostí ze seriálu, že při čtení budete žasnout nad promyšleností celé zápletky.

Ovšem ani zde příběh nekončí. Pokračuje v další knize The Soul Key v říši za zrcadlem. Přestože je spousta otázek zodpovězena a vysvětlena, hlavní cíl zůstává nevyřešen a čtenář může pokračovat v očekávání, jak to všechno nakonec dopadne. Každopádně Fearful Symmetry je knihou, kterou stojí za to číst.

 

DS9: Fearful Symmetry Fearful Symmetry (Star Trek: Deep Space Nine)
autor: Olivia Woods
počet stran: 320
vydáno: 24. červen 2008 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN-10: 141656781X
ISBN-13: 978-1416567813

Opět formálně uvádím, že tato kniha česky nevyšla a pravděpodobně ani nikdy nevyjde.

Pro více informací o celé sérii DS9 relaunch se podívejte do článku Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.

 

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 14. října 2010
přečteno: 4886x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG