Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jaký byl Trekken 5?

st 1. prosince 2010      autor: axiom      přečteno: 3043x      komentáře: 3

Trekken5Tak jako každý rok i letos byl poslední listopadový víkend v kalendáři nás fanoušků vyhrazen Koprconu, který se (jak z názvu vyplývá) odehrává na Moravě v Kopřivnici. Jeho hlavní linií je sice Star Wars, ale hned po něm je zde druhou největší linií Star Trek, který má v rámci conu i svůj zvláštní název - Trekken. Ten letošní byl v pořadí pátý a byl zaměřen na seriál Voyager, který v tomto roce oslavil 15. výročí od zahájení vysílání.

Trekken 5 - část Star Trek výstavyProgram Trekkenu byl letos stejně jako jiná léta rozvržen do pátečního odpoledne a dvou víkendových dnů. Začínal již v pátek v podvečer malou výstavkou startrekových knih, časopisů, uniforem, triček a dalších zajímavostí. Bylo se na co dívat. Během nastávajícího večera se pomalu začínali scházet a sjíždět návštěvníci a přátelé. Výstava plynule přešla do zahájení startrekové linie, ještě předtím nás však překvapil reportér Českého rozhlasu z Ostravy, který se nás snažil podrobně vyzpovídat. Do detailů popsala rozhovor Hypo ve svém příspěvku zde na Trekkies.cz. Po slavnostním zahájení s prezentací programu celého Trekkenu jsme absolvovali první dvě přednášky. Korax nás uvedl do světa Voyageru s jeho hlavními postavami a zajímavými momenty – došlo také na zpěv; a poté Wesley přednesl svůj obsáhlý příspěvek o anomáliích Deltakvadrantu. A nakonec došlo i na projekci jedné z epizod Voyageru.

Druhým dnem Trekkenu byla sobota, program začínal v 9 hodin mojí přednáškou nazvanou Voyager v knižní podobě. Doba začátku byla asi příliš krutá, začínali jsme v poměrně komorní sestavě, ale na hlavní části přednášky, Trekken 5 - Wesley přednášízabývající se knihami s uvedenou tematikou vydanými v češtině, to už bylo s účastí lepší. Po výpravě do světa literatury pokračoval Wesley se svým představením cesty posádky Voyageru Deltakvadrantem v jednotlivých letech jejího putování – a to včetně mapových příloh. V dalším příspěvku jsme se pak od geografie dostali až k lingvistice, a to přímo ke klingonštině. Klingoni se sice ve Voyageru Trekken 5 - Beka a klingonštinamoc nevyskytovali (B’Elanna promine), ale proč se nepoučit. Vyslechli jsme si něco z teorie umělých jazyků, kterým vlastně klingonština také je, a dostali jsme se přes klingonskou hudbu dokonce až ke klingonské opeře – a to už je opravdu síla. Ještěže pak byla přestávka na oběd. V Kopřivnici však asi nikdo v restauracích nepočítal s tím, že se zde sjede na 200 hladových fanoušků, a v podniku, který jsme si vybrali, z nás byli spíše zděšeni než nadšeni. Asi jsme si nevybrali dobře. Museli jsme oběd odbýt něčím lehčím, abychom stihli vědomostní soutěž ve 13 hodin. Je nutno říci, že byla dost těžká, Lana a Thestral si Trekken 5 - publikumpro nás vymyslely opravdu zapeklité otázky. Vítězem se nakonec stal Laiv, který měl za odměnu hned další přednášku o prvních důstojnících na lodích v seriálech Star Treku. Tito muži a ženy stojí ve stínu svých kapitánů, jejich úkoly a povinnosti jsou mnohdy velmi obtížné, ale oni se s nimi se ctí vyrovnávají. Laiv měl svoji přednášku dobře připravenou, stejně jako Pelek tu následující, nazvanou Rasy v Deltakvadrantu. Ta doplňovala předchozí přednášky Wesleyho a Deltakvadrant se pro nás stal zase o něco komplexnější.

V dalším programu nám Korax přiblížil Voyager v digitálním světě a to jak v počítačových hrách, tak i v různých prezentacích například interiérů Voyageru. Poté program tak trochu opustil svět této statečné lodi a její posádky. Napřed nám Wesley prezentací fotodokumentace připomněl akce klubu Subspace od minulého Koprconu Trekken 5 - večeře s Neelixem (člověk by nevěřil, kolik jich bylo) a poté nás čekala Večeře s Neelixem a leolou. Po nepovedeném obědě už bylo na čase. Blanka s Bekou připravily hromadu hvězdných specialit pro potěchu oka i chuťových pohárků – vyzvedl bych třeba Andoriánské jednohubky – po kterých se brzy Trekken 5 - komunikátor od Applezaprášilo. Kdo chtěl, mohl se za mírný příspěvek na suroviny zúčastnit. Uvedené dobroty jsme mohli spokojeně vstřebávat při Pandově ukázce carvingu, což nebylo nic spojeného s lyžováním, ale s vyřezáváním různých tvarů a vzorů z ovoce. Vytvořil dle předlohy dokonce i komunikátor Praotce Trekkieho.

Po večeři jsme se ještě od Koraxe dozvěděli něco statistických dat o úmrtnosti praporčíků s červenými tričky ve Star Treku a také o tom, co by se s tím snad dalo dělat – řešení existuje – a pak nás již čekal galavečer Koprconu. Ten je sice věnován především Hvězdným válkám, ale nutno říci, že se našim hvězdným kolegům letos opravdu povedl a divadelní představení, jež je jeho hlavní součástí, bylo skvělé. Byla to vlastně pantomima s tzv. „polským dabingem“ (jen jeden dabér pro všechny postavy), ale bylo to šťastné řešení, neboť diváci rozuměli všem dialogům a nemuseli se zatěžovat rozlišováním jednotlivých hlasů. Po divadle následovala volná zábava až do ranních hodin.

Následovala neděle, poslední den conu. Návštěvnící se loučili a odjížděli. Klub Subspace si na závěr Trekkenu udělal speciální conovou misi, otevřenou i ostatním návštěvníkům. Na chvíli jsme si sedli kolem stolu, pověděli si o plánech klubu pro nejbližší období, o tématech příštích Trekkenů, trochu si prohlédli čerstvé fotografie a videa z conu, uklidili po sobě a také se pomalu rozešli. Loučení probíhalo ještě před budovou ZŠ Milady Horákové, kde se celý con odehrával, no a pak, pak už byl opravdu konec.

admirál flotily axiom
autor: axiom
vydáno: st 1. prosince 2010
přečteno: 3043x
komentáře: 3
Facebook Twitter Google+

Související články:

Trekken XII už na konci měsíce (program k dispozici)  -  út 10. listopadu 2015
Devátý Trekken v Kopřivnici  -  po 10. prosince 2012
Neobjevená země v kině  -  út 14. srpna 2012
Neobjevená země v kině Bohumín 28. července  -  po 23. dubna 2012
Trekken 8 již klepe na dveře  -  čt 12. ledna 2012
Pragoffest se blíží a s ním i Trekken 8  -  pá 23. prosince 2011
Trekken 7 už za dva týdny (25. - 26. listopadu)  -  po 14. listopadu 2011
Program Trekkenu je online (25. – 26. listopadu)  -  út 11. října 2011
Trekken 7 letos 25. - 26. listopadu v Kopřivnici  -  po 19. září 2011
Dolní Lutyně L.P. 2011  -  čt 18. srpna 2011
Nová Generace už za měsíc v kině Bohumín  -  út 26. dubna 2011
Nová generace v kině Bohumín  -  út 22. února 2011
Trekken 6 na Pragofestu 2011  -  st 15. prosince 2010
Star Trek na Koprconu podroben výslechu  -  so 27. listopadu 2010
Lutyňská mise klubu Subspace  -  po 23. srpna 2010

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG