Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Cardassie a její nekonečná oběť

pá 4. února 2011      autor: omi      přečteno: 3983x      komentáře: 4

DS9: Never-ending Sacrifice Máte pocit, že jste si na základě seriálů a nějakých knížek udělali docela přesnou představu o Cardassianech? Tak doufejme, že je neházíte všechny do jednoho pytle. Rugal je cardassijský chlapec, ovšem jako dítě byl ponechán na Bajoru a také tam byl vychován. Díky rozhodnutí velitele Siska je poslán zpět domů - ovšem ne na Bajor, jak by si přál, ale ke svému biologickému otci na Cardassii. I Rugal brzy zjistí, jak přesnou představu o svém druhu má.

S Rugalem jsme se setkali v druhé sezóně seriálu Deep Space 9, v epizodě "Cardassiané". Příběh to byl velice zajímavý, a přiblížil nám poválečné vztahy Bajoranů a Cardassianů. Bohužel už se seriál k jeho osudům nikdy nevrátil. Dalo by se říci, že naštěstí pro čtenáře, protože se jeho příběhu chopila velice schopná autorka Uma McCormack, která nám tak mohla unikátním způsobem dovolit nahlédnout do složitostí cardassijských vztahů.

Rugal Proka a jeho biologický otec Kotan Pa'Dar Na začátku knihy jsou zopakovány události, díky kterým k celé situaci došlo, a pak již je Rugal odvezen domů - na planetu, na které nikdy předtím nebyl. Ocitá se ve společnosti, o níž do teď neslyšel mnoho dobrého. A stejně jako se na Bajoru lišil tím, že vypadá jako Cardassian, zde se liší tím, že se chová jako Bajoran. Cardassiané mají totiž na rozdíl od Bajoranů velice protikladné hodnoty. A je jasné, že boj o návrat na rodný Bajor nebude nijak jednoduchý, ne-li prakticky nemožný. Rugalův osud je typickým příkladem cardassijské nekonečné oběti. Naprosto nejvýstižnější je ono známé typické zvolání: "Za Cardassii!"

Kniha je napsána tak nádherně, že jsem se nemohl dočkat, až se vrátím k jejímu čtení a budu dále sledovat Rugalův osud. Tím, že Rugal vyrůstal na Bajoru, který mi je osobně bližší, tak jsem se s jeho pohledem na spletité cardassijské společenské vztahy dokázal lehce ztotožnit. Příběh popisuje nějakých 8 let jeho života. Od odvozu Rugala na Cardassii, přes Dominionské války až po připojení Bajoru k Federaci. Samozřejmě se setkává i s postavami, které známe ze seriálu: Kotan Pa'Dar - Rugalův otec, Tekeny Ghemor, Dukat, Tora Zyial, nebo i Miles O'Brien. Pro fanoušky seriálu DS9, kteří zvládnou číst angliké knihy, bych tento příběh označil za "povinnou četbu".

Pro více informací o DS9 Relauch sérii se podívejte do článku Deep Space Nine relaunch - sága pokračuje v knihách.

DS9: Never-ending Sacrifice Star Trek: Deep Space Nine: The Never Ending Sacrifice
autor: Una McCormack
počet stran: 320
vydáno: 25. spren 2009 (Pocket Books)
jazyk: angličtina
ISBN-10: 1439109613
ISBN-13: 978-1439109618

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: pá 4. února 2011
přečteno: 3983x
komentáře: 4
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG