Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jsou trekkies v Číně?

st 9. února 2011      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 3320x      komentáře: 9

xingjilvxing Star Trek mne, podobně jako další lidi, provází od roku 1994. Takže bylo jen přirozené, že na cestu do Číny jsem si sebou vzala aspoň filmy. Po příjezdu a ubytování byl internet tím prvním, co jsem musela zařídit. Protože člověk chce být v kontaktu s tím, co zanechal tam daleko doma. A i tady doma jsme my trekkies v kontaktu převážně přes Internet.

Co na to čínský firewall (čti cenzura)? K připojení k internetové síti vám poskytovatel nainstaloval do počítače software, jehož plná funkce se projevila v blokaci mnoha webových stránek. Z politických a historických důvodů chápu čínskou vládu, proč něco takového zavedla. Smutné na tom ale je, že blokování je hrubě tematické a neodpovídající situaci.

Všemi oblíbený Google, kromě GoogleMaps a Translator, je k ničemu. Nejsilnější filtr je samozřejmě nastaven na angličtinu. Kromě sexu a politických témat bohužel, a k mému vzteku, blokuje také mnoho webů zaměřených na science fiction. Nedostanete se třeba na startrek.com nebo memory aplha . Wikipedie obecně je nepřístupná, nebo osekaná. Facebook nebo Youtube je zbytečné zkoušet. Problém jsem ale bohužel měla také s Lapiduchem nebo Nyxem. Stejně na tom byly treknews.de.

Neomezený přístup jsem měla u StarNetu. Osekané byly stránky trekkies.cz nebo fanbase.cz. Co mně nejvíc vadilo, byl osekaný portál CzechTreku protože jsem se nemohla účastnit a pak jsem kvůli čínské cenzuře ani neviděla fotografie nebo videa. Jako parodie perfektně fungovaly Novinky.cz, Seznam.cz a to i v době, kdy obšírně rozebíraly Nobelovu cenu.

Co tedy v Číně fungovalo? Hlavně čínská obdoba googlu baidu, která pracuje jak s čínštinou tak s angličtinou. Jsou samozřejmě témata, která tam nenajdete, ale aspoň to není tak zmrzačené jako Google. Bohužel jsem nenašla nic tak výrazně Star Trekového jako jsou stránky trekkies.cz, kontinuum.cz, voyager.cz nebo bývalé startrek.cz. Platforma blízká wikipedii je v Číně pseudo memory aplha. Existuje ale řada internetových fór, kde se nám blízké téma občas objeví. A to pak máte pocit, že všichni trekkies jsou všude stejní. Našla jsem také čistě sci-fi blog a diskuzi sigmaboss.spaces.live.com která mi ale z Čech bohužel už nejde spustit.

Chcete-li koupit nějakou věcičku, existuje celá řada online obchodů. Řada věcí je dovážena skrz Taiwan. Nenašla jsem uniformy, jinak ale filmy a seriály, obrázky, modely, toho je nepřeberné množství. Bohužel, k placení můžete použít pouze čínské bankovní společnosti. Navíc si ještě musíte složitě aktivovat online platbu. Filmy a seriály jsou běžně sehnatelné v DVD obchůdcích. Prodávají je jednotlivě ale i ve sběratelských krabičkách. S knihami je to složitější. První překlad sice byl publikován už v roce 1980, ale od té doby ticho po pěšině. Ale! Všechno lze stáhnout z internetu. A většinou bez placení, jako například motion picture.

Na světě se děje jedna velmi hezká věc, že když někde řeknete, že máte rádi Star Trek, tak se vždy najde aspoň jedna osoba, co jej taky zná. V Číně jsem takto narazila na Američany, Poláky a Korejce. Bohužel, žádného Číňana. Nabyla jsem dojmu, že Manga a Anime tam jsou módní, hlavně barevné účesy, zvířátkové doplňky, mašličky, střihy oblečení. Sci-fi a fantasy jsou pro ně velmi velmi velmi divné, protože prý nevypovídají o realitě. Oni to v tom nevidí a nebyla jsem schopná jim to vysvětlit. Proto jsou pro ně filmy o realitě, depresivní zápletky nebo školní muzikály lákavé. Na internetu je mnoho lidí, co mají Star Trek rádi, ale na ulici jsem je bohužel nepotkala.

A co já? V letadlech jsem nebrečela, ale vískala radostí, protože to je v současné době pro mě nejbližší setkání s vesmírem. V jídelně jsem si často vzpomínala na různé kuchyně Klingonů či Ferengů. Všude jsem jsem ptala po Star Treku. Když jsem odjela z domova, abych si splnila svůj sen, abych se naučila hodně nového, abych získala další pohled na svět, brala jsem si sebou Star Trek. Fungoval jako kotva se světem, se společností do které patřím. Také jeho hledání v Číně bylo vlastně součástí dobrodružství objevování Číny samotné.

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: st 9. února 2011
přečteno: 3320x
komentáře: 9
Facebook Twitter Google+

Související články:

Ztraceno v časoprostoru, třetí díl  -  ne 16. dubna 2006
Ztraceno v časoprostoru, druhý díl  -  ne 9. dubna 2006
Ztraceno v časoprostoru  -  ne 2. dubna 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG